POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

498.

Naléhavá interpelace

poslanců Hakena, Haruse, Hrušky a soudruhů

ministerskému předsedovi a ministru vnitra

o zločinném chování se státní policie při dělnických projevech.

Za vlády Černého r. 1920 stalo se po prvé, že státní policie v Praze učinila provokační krvavý útok na pražské dělnictvo. Od té doby pod ochranou koaliční vlády útočila policie i četnictvo v různých místech republiky na klidně manifestující dělnictvo, takže několikráte došlo i ke krveprolití. Za celého trváni rakouské monarchie nebylo tolikráte do dělnictva stříleno jako za krátkého trvání ČSR. Koaliční většina vždycky schválila brutální útoky policie i četnictva na dělnictvo a tím jejich zločinné počínání sankcionovala. V Podkarpatské Rusi a na Slovensku postupovaly ťbezpečnostníŤ orgány státní hůře než proti divoké zvěři. Prokázali jsme, že ve všech případech došlo ke krveprolití neodpovědností, provokací a surovým počínáním četnictva či státní policie. Nejposlednějším příkladem toho je útok pražské policie na dělnictvo, protestující proti zavedení zemědělských cel dne 11. a 15. června.

Postup policie ukazoval jasně, že policie není vedena k udržování pořádku, nýbrž k vyvolávání zmatku, paniky a masakrů. Ukázalo se, že její vedení je bezhlavé a neodpovědné. Máme obsáhly svědecky materiál nejen účastníků, ale i nesúčastněných diváků, svědčící o surovostech určité části policie a bitkách, jež sama vyvolávala.

Mezi policií jsou jednotlivci, jež patři mezi zločince a nikoliv k policii. Rozzuřeni vrhají se ve skupinách o 4 až 6 mužích na jednotlivce a ubíjejí svou oběť, až klesne. Policejní agenti rozšiřují hned z počátku mezi mužstvem nepravdivé zprávy o zranění policistů demonstranty, aby i klidnou část mužstva roznítili k surovostem.

Není divu, že surové výpady policie, zejména výpady zločineckých skupin, oblečených v stejnokroje policejních strážníků budí roztrpčení nejen v obyvatelstvu, ale i mezi slušnou částí stráže bezpečnosti.

Není také divu, že napadení jednotlivci sáhají k sebeobraně a chrání svůj život a zdraví proti zločineckým útokům policie jak mohou. Demonstranti nejdou se přece práti s policií, nýbrž demonstrují obyčejně za své životní zájmy. Nutno však zdůrazniti, že zprávy o zranění policie jsou úmyslně přeháněny, aby surový postup policie byl nějak zdůvodněn.

Neodstraní-li ministerstvo vnitra a policejní správa z řad stráže zločinecká individua, nebude-li zamezeno jejich zločinným výpadům, nezbude dělnictvu jiného, než sebeobrana a my budeme nuceni vyzvati dělníky, aby v zájmu ochrany svých životů se proti zločincům oblečeným v policejní stejnokroj ozbrojovali.

Tážeme se:

Je ministerský předseda jako ministr vnitra ochoten zaříditi, aby surové výpady opakovány?

Je ministr vnitra ochoten odstraniti z řad policie provokatérské a zločinecké živly?

Je ochoten ihned propustiti vězné, jež provokačním a surovým počínáním policie pobouřeni, dostali se s touto do konfliktu a byli za to uvězněni?

V Praze dne 15. června 1926.

Haken, Harus, Hruška, Vrtaník, Čulen, Burian, Kršiak, Kopasz, Kolláriková, Vobecká, Zoufalý, Cibulka, Juran, Bolen, Kreibich, Dědič, Steiner, Elstner, Chlouba, Jílek, Štětka, Šliwka, Hirschl, Mondok.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP