POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

492.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...............................................,

kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Jihočeské 6%ní investiční půjčky elektrisační z roku 1926 v částce Kč 20,000.000 se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dílčích dlužních úpisů "Jihočeské 6% investiční půjčky elektrisační z roku 1926 v částce Kč 20,000.000 jmenovité hodnoty se zemskou zárukou", vydaných "Jihočeskými elektrárnami, akciovou společností" v Čes. Budějovicích, podle usnesení valné hromady akcionářů této společnosti ze dne 14. srpna 1924, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz poštovního úřadu šekového, nadací a ústavů podléhajících veřejnému dozoru, rovněž k uložení peněz poručenců a opatrovanců, peněz depositních a konečně - až do výše bursovního kursu, avšak nikoli přes jmenovitou hodnotu - za služební a obchodní kauce.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministrům financí, vnitra a spravedlnosti.

Důvodová zpráv.

Společnost "Jihočeské elektrárny, akciová společnost" v Českých Budějovicích byla založena v roce 1921 a jest elektrickým podnikem všeužitečným ve smyslu §u 4 a dalších zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n. Její nynější akciový kapitál činí 60 mil. Kč, z něhož po 9 mil. Kč náleží státu, zemi České a těmto, ve formě společností s ručením obmezeným zbudovaným 4 elektrárenským svazům místně příslušných zastupitelských okresů: Lužnickému v Táboře, Otavskému v Písku, Povltavskému v Čes. Budějovicích a Posázavskému v Německém Brodě; zbytek v částce 6 mil. Kč jest v rukou soukromého kapitálu.

Financování další výstavby primérních sítí závisí od dotčených zastupitelských okresů; k tomu jsou však tyto okresy ochotny, dostane-li se jim k úhradě s tím pojených nákladů dluhopisů "Jihočeských elektráren", nejméně šesti ze sta zúročitelných a zaručených zemí Českou.

V důsledku toho usnesla se valná hromada společnosti, konaná dne 14. srpna 1924, na vydání specielně nezaložených 6%ních a během 40 let slosovatelných dílčích dluhopisů v úhrnné jmenovité hodnotě 20 milionů Kč, jež by byly zaručeny zemí Českou.

Žádosti společnosti o povolení k vydání těchto dluhopisů vyhovělo ministerstvo financí výnosem ze dne 22. ledna 1926, čís. 158.263/25-II A/3; ve příčině své žádosti, aby těmže dluhopisům byla přiznána sirotčí jistota, byla však společnost odkázána na dobu, až podá průkaz o platném převzetí zemské záruky za jejich zúročení a splacení.

Tato zemská záruka stala se skutkem, když ve schůzi ministerské rady, konané dne 7. května 1926, bylo na základě ustanovení zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 280 Sb. z. a n., schváleno příslušné záruční usnesení zemského správního výboru v Praze ze dne 18. listopadu 1925. Poznamenati sluší, že zemský správní výbor převzal záruku, až když na základě kalkulace výrobních nákladů a příjmů za léta 1925 a 1926, "Jihočeskými elektrárnami" předložené, dopěl k názoru, že v podniku nastala finanční rovnováha v provozu, ježto rok 1925 končí se čistým přebytkem ve výši 399.000 Kč a za rok 1926 lze důvodně počítati s přebytkem ca 100.000 Kč, dále že společnosti se otvírají slibné vývojové možnosti ze splynutí s "Českobudějovickou elektrárnou a pouliční drahou, akc. společností" v Českých Budějovicích, a tudíž že z převzetí záruky nehrozí zemskému fondu nebezpečí hmotných ztrát.

Vzhledem k povaze ručitele jest jistota výše uvedených dílčích dlužních úpisů nade vší pochybnost, takže jest ospravedlněno, aby požívaly sirotčí jistoty.

Vláda projevuje přání, aby tato osnova byla přikázána v obou sněmovnách výboru ústavně-právnímu a rozpočtovému k podání zprávy v době pokud možno nejkratší.

V Praze, dne 18. června 1926.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Ministr financí:

Dr. Engliš, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP