POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

468.

Návrh

poslanců Frant. Staňka, Jar. Bečáka, J. Haupta a druhů

na vydání zákona, kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala záruku za výpůjčky Severomoravských elektráren, akciové společnosti v Mohelnici.

Podepsaní navrhují: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne...........1926,

kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala státní záruku za výpůjčky Severomoravských elektráren, akc. společnosti v Mohelnici.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby převzala stát ní záruku jako rukojmí a plátce za kapitál, úrok a umoření výpůjček, nejdéle ve 30ti letech splatných až do výše potřebné k opatření hotových 10,000.000 Kč (deset milionů korun čsl.), které si Severomoravské elektrárny, akc. společnost v Mohelnici opatří na vybudování elektrických podniků.

Smlouvy a výpůjčky podle tohoto zákona uzavřené, schváleny budou vládou, která zmocní ministra financí, aby smlouvy tyto spolupodepsal, pokud jde o závazek Čsl. státu.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministrům veřejných prací, financí a vnitra.

Odůvodnění:

Severomoravské elektrárny, akciová společnost v Mohelnici, jsou všeužitečným podnikem ve smyslu zákona o provádění soustavné elektrisace. Akciový kapitál nominále Kč 10,000.000, t. j. slovy deset milionů korun čsl., jest plně splacen. Investice v rámci programu soustavné elektrisace provedené vykazují stav ke dni 31. prosince 1925 Kč 32,985.284.63, při čemž poměr vlastního jmění ku jmění svěřenému jest příznivý. Úvěry společnosti skorem úplně jsou opatřeny za částečného ručení ze mě Moravy, vesměs na úrok přiměřený a nevypověditelný. Pokud záruka zemská není, jest o ní žádáno a očekává se příznivě vyřízení spolu s nejvyšším schválením.

Rozvoj činnosti nejlépe sledovati možno v stoupání vyrobených Kw hodin.


Roku
19211,034.534
ť
19222,099.286
ť
19234,322.330
ť
19246,163.862
ť
19258,617.619

Po zaplacení úroků a veškeré režie bylo možno amortisačnímu fondu při děliti v roce 1925 697.476.75 Kč, což jest odpis plně odpovídající opotřebení a znehodnoceni investic.

Ztrátový fond mimo toho vykazuje přímo z investic odepsaných 700.000 Kč.

Podnik není budován k účelům poli tiky dividendové a také nebyla očekávána, jak jest u elektrisačních podniků samozřejmostí v prvních letech činnosti taková prosperita, aby podnik mohl dividendy vypláceti; cílem podniků bylo dodati konsumu co nejlevnější sílu.

Rovnováha rozpočtu jest docílena při velmi nízké ceně energie pro konsumenty, takže státem převzatá záruka není spojena se žádným risikem.

Státní správa i země Morava účastněny jsou na podniku akciovým kapitálem dohromady přes 40%. Státní záruka umožní opatření úvěru za výhodných podmínek, čímž se umožní podniku ještě lepší prosperita a schopnost poskytovati dalších výhod k národohospodářskému povznesení území přikázaného podniku k elektrisaci.

Finanční zatížení návrhem tímto ne vznikne; žádáme, aby tento návrh po usnesení výboru iniciativního předlo žen byl k projednávání Národnímu shromáždění ve sněmovně výborem dopravním, ústavně-právním a rozpočtovým v nepřekročitelné lhůtě 5 dnů s případným užitím zkráceného řízení.

V Praze dne 12. června 1926.

Staněk, Bečák, Haupt, Beran, Nejezchleb-Marcha, dr. inž. Botto, Zoch, dr. Černý, Šoltys, dr. Slávik, Křemen, Vencl, Macek, Machník, dr. Králík, Branecký, Molík, dr. Štefan, Dubický, dr. Hnídek, Mašata, Prokůpek, Bradáč, dr. Viškovský, inž. Černý, Pelíšek, Bistřický, Petrovič.

Státní záruka umožní opatření úvěru za výhodných podmínek, čímž se umožní podniku ještě lepší prosperita a schopnost poskytovati dalších výhod k národohospodářskému povznesení území přikázaného podniku k elektrisaci.

Finanční zatížení návrhem tímto ne vznikne; žádáme, aby tento návrh po usnesení výboru iniciativního předložen byl k projednávání Národnímu shromáždění ve sněmovně výborem dopravním, ústavně-právním a rozpočtovým v nepřekročitelné lhůtě 5 dnů s případným užitím zkráceného řízení.

V Praze dne 12. června 1926.

Staněk, Nejezchleb-Marcha, Molík, Pelíšek, Bečák, Beran, Vencl, Malík, dr Hnídek, dr. Halla, Petrovič, dr. Slávik, Zoch, dr. Zadina, Mach, Machník, Mašata, Prokůpek, Bradáč, dr. Viškovský, dr. inž. Botto, Dubický, inž. Černý, Bistřický, Haupt, Branecký, dr. Králík, dr. Štefan, dr. Černý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP