POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

466.

Návrh

poslanců Frant. Stanka, Eman. Vencla a druhů

na vydání zákona, kterým se zmocňuje vláda republiky Československé aby převzala záruku za výpůjčky Moravsko-slezských elektráren, akciové společnosti v Mor. Ostravě.

Podepsaní navrhují: poslanecká sněmovno, račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne.....1926,

kterým se zmocňuje vláda republiky Československé, aby převzala státní záruku za výpůjčky Moravsko-slezských elektráren, akciové společnosti v Mor. Ostravě.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby převzala stát ní záruku jako rukojmí a plátce za kapitál, úrok a umoření výpůjček, nejdéle ve 30ti letech splatných až do výše potřebné k opatření hotových 22,500.000 Kč (dvacetdvou milionů pět set tisíc korun čsl.), které si Moravskoslezské elektrárny, akciová společnost v Mor. Ostravě opatří na vybudování elektrických podniků. Smlouvy a výpůjčky podle tohoto zákona uzavřené, schváleny budou vládou, která zmocní mini stra financí, aby smlouvy tyto spolupodepsal, pokud jde o závazek čsl. státu.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministrům veřejných prací, financí a vnitra.

Odůvodnění:

Moravskoslezské elektrárny, akciová společnost v Mor. Ostravě, jsou všeužitečným podnikem ve smyslu zákona o provádění soustavné elektrisace. Akciový kapitál nominále Kč 22,500.000.-, to jest slovy: dvacet dva miliony pětset tisíc korun čsl. jest plně splacen. Investice v rámci programu soustavné elektrisacc provedené vykazují stav ku dni 31. prosince 1925 Kč 48,955.086.-, při čemž poměr vlastního jmění ku jmění svěřenému jest příznivý. Úvěry Společnosti skorem úplně jsou opatřeny za částečného ručení země Moravy, vesměs na úrok přiměřený a nevypověditelný.

Pokud záruka zemská není, jest o ní žádáno a očekává se příznivé vyřízení spolu s nejvyšším schválením.

Rozvoj činnosti nejlépe sledovati možno v stoupání vyrobených Kw hodin,

roku 1921
144.406
roku 1922
1,077.388
roku 1923
4,061.111
roku 1924
7,530.217
roku 1925
11.744.795

Při takto stoupající výrobě energie dosažena byla plná rovnováha hospodaření a po zaplacení úroků a veškeré režie bylo možno amortisačnímu fondu při děliti v roce 1925 1.284.646,11 Kč. což jest odpis plně odpovídající opotřebení a znehodnocení investic.

Ztrátový fond mimo toho vykazuje přímo z investic odepsaných 5,800.000 Kč.

Podnik není budován k účelům politiky dividendové a také nebyla očekává na, jak jest u elektrisačních podniků samozřejmostí v prvních letech činnosti taková prosperita, aby podnik mohl dividendy vypláceti; cílem podniků bylo dodati konsumu co nejlevnější síly. Však i při tom, že cena energie podnikem konsumu dodávané jest v Československé republice mezi podniky téže kategorie nejnižší, přec bylo možno vypláceti úrok z akciového kapitálu a sice v roce 1925 2%.

Rovnováha rozpočtů jest docílena při velmi nízké ceně energie pro konsumenty, takže státem převzatá záruka není spojena se žádným risikem.

Státní správa i země Morava účastněny jsou na podniku akciovým kapitálem dohromady přes 40%.

Státní záruka umožní opatření úvěru za vhodných podmínek, čímž se umožní podniku ještě lepší prosperita a schopnost poskytovati dalších výhod k národohospodářskému povznesení území při kázaného podniku k elektrisaci.

Finanční zatížení návrhem tímto ne vznikne; žádáme, aby tento návrh po usnesení výboru iniciativního předložen byl k projednávání Národnímu shromáždění ve sněmovně výborem dopravním, ústavně-právním a rozpočtovým v nepřekročitelné lhůtě 5 dnů s případným užitím zkráceného řízení.

V Praze, dne 12. června 1926.

Staněk, Vencl, dr. Viškovský, dr. inž. Botto, dr. Černý, Křemen, Branecký, dr. Králík, Bečák, Beran, Nejezchleb-Marcha, Malík, Petrovič, Molík, Bistřický, dr. Štefan, Dubický, Mašata, Prokůpek, Bradáč, inž.Černý, Pelíšek, Haupt, Zoch, dr. Zadina, dr. Hnídek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP