POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

463.

Naléhavá interpelace

poslanců Netolického, Slavíčka, Práška a spol.

ministru financí

v záležitosti daňové reformy a úlev daňových pro živnostníky a zemědělce.

Zákonem ze dne 8. října 1924, č. 235 Sb. z. a n. bylo uloženo berním správám odepsati úplně nebo z části dlužné daně do konce roku 1923 v případech, kde by vymáhání jejich ohrozilo existenci poplatníka, jeho podnikání nebo výživu, nebo výživu jeho rodiny, nebo je-li vymáhání nedoplatků spojeno se zvláštními a nepoměrnými obtížemi. Tento zákon neprovádí se však často dle těchto ustanovení ; z valné míry jen u poplatníků velkých, kterým slevují a odpisují se miliony, kdežto u poplatníků malých a středních vymáhají se daně krutěji a bezohledněji a na jejich žádosti nebrává se zřetel. Různé toto jednání vyvolává nespokojenost a pobuřuje.

Ukládání daní a časté přeceňování poplatnictva berními správami mělo za následek odpor, ba bouření poplatnictva. Schůze, protestní tábory, časté intervence, zákroky i v zákonodárných sborech jsou toho důkazem. Ba vyvolalo to i vytvoření politické strany, která nespokojenost tuto živila a oposiční taktikou jí nesvědomitě využívala. Podávané rekursy často kolikáté se nevyřizují a tím poplatnictvo jest v nejistotě a obavách. Předpisy daní za léta nazpět ohrozily mnohého poplatníka, který často nemá svého majetku ani tolik, kolik činí předepsané daně.

Dožadování nápravy a neudržitelnost těchto poměrů přiměly min. financí, že vypracovalo berní reformu o daních státních a s ní související návrh zákona, omezující autonomní přirážky. Stalo se tak proto, aby ukládání a vymáhání daní postaveno bylo na přijatelnější a snesitelnější základ. Tato studie o berní reformě byla pak roku loňského předmětem porad komise, utvořené ze zástupců stran tehdejší majority. Komise projednala celou tuto studii a připravila ji k dalšímu jednání, až na některá ustanovení.

Rozpuštění sněmoven N. S. oddálilo bohužel toto projednání, až v čelo finančního resortu povolán Jste byl Vy, pane ministře. Dle zpráv přepracoval Jste připravenou osnovu a slíbil ji podati v době, která však již minula. Postižené poplatnictvo marně čeká na splnění slibu tohoto a proto podepsaní navrhují poslanecké sněmovně, aby se podle § 69 jedn. řádu usnesla na rozpravě, v které by pan ministr financí zejména na následující otázky odpověděl:

1. Kdy konečně předloží osnovu zákona o reformě daňové k ústavnímu projednání?

2. Je-li ochoten uložiti berním správám, aby žádosti o úlevách a odpisech daňových dle zákona ze dne 8. října 1924, čís. 235 Sb. z. a n., zvláště u poplatníků malých a středních, byly blahovolně vyřizovány?

3.Vyzve-li berní správy, aby urychlené prováděly dohody s poplatníky a vyřizovaly tak kolikaleté často rekursy a tím odklizovaly spory mezi poplatníky a berními správami a přispěly tak k uklidnění poplatnictva a odstranily jeho oprávněné obavy a nejistotu?

4. Je-li pan ministr ochoten naříditi, aby v nynější době hospodářské a finanční krise vymáhání daní nedělo se krutě a bezohledně?

5. Učinil-li pan ministr financí všechna žádoucí opatření, aby berní správy jednaly s poplatníky ohleduplně a předpisovaly daně včas a ne za několik roků, jako dělo se v době poslední?

Podepsaní navrhují dále, aby rozprava o této naléhavé interpelaci a o prohlášení pana ministra financí zavedena byla ihned.

V Praze dne 17. června 1926.

Netolický, Slavíček, Prášek, Bergmann, Trnobranský, Zeminová, Lanc, Buříval, David, Mikuláš, inž. Záhorský, dr. Patejdl, Tučný, Riedl, dr. Gagatko, Pechmanová, Laube, Moudrý, Procházka, Langr, Špatný, Hrušovský, Sladký, dr. Uhlíř.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP