lI. volební období. |
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Národní shromáždění republiky
Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 111 a živnostenského řádu mění se takto:
"Politický úřad zemský nechť
zřídí vždy ve smyslu ustanovení
předešlého odstavce společenstva odborná,
jakmile jsou tu podmínky k dosažení účelů
společenstevních."
§ 130 c mění se takto:
1. Veškerá společenstva smíšená v Čechách tvoří povinnou jednotu zemskou pro tuto zemi, veškerá společenstva smíšená na Moravě a ve Slezsku tvoří povinnou jednotu společnou pro obě tyto země. Stejným způsobem zřídí se povinné zemské jednoty společenstev odborných. Dosavadní zemské jednoty s jednací řečí českou i německou, zřízené dle §u 130 c živnostenského řádu se rozpustí. S jměním, těchto zaniklých jednot, naloží se dle stanov.
2. Souhrn veškerých zemských povinných jednot odborných s povinnou zemskou jednotou společenstev smíšených v Čechách tvoří povinnou zemskou jednotu společenstevní v Čechách, na Moravě a ve Slezsku povinnou zemskou jednotu společenstevní pro Moravu a Slezsko. Zřízením těchto dvou zemských jednot zaniknou veškeré jednoty vyššího řádu dosud utvořené.
3. Zemské jednoty společenstevní v Čechách, na Moravě a ve Slezsku utvoří svaz zemských jednot společenstevních.
Ministerstvu obchodu se ukládá, aby po vyslechnutí zájemníků vládním nařízením vydalo volební řád pro utvoření zemských jednot společenstevních a Svazu zemských společenstevních jednot.
4. Aby se povinné jednoty zřízené
dle odst. 1, 2 a 3 dobrovolně rozešly, není
dovoleno.
Provedení tohoto zákona ukládá se
ministru průmyslu, obchodu a živností.
Dosavadní organisace společenstev živnostenských na základě živnost. řádu nevyhovuje. V první řadě ustanovení týkající se zřizování odborných společenstev je neúplné, ponechávajíc rozhodnutí o tom dobré vůli, nebo uvážení a souhlasu většiny příslušných živnostníků který, z různých důvodů, se často zřídka zjednává. A přece je dnes jisto, že zřizování odborných společenstev je nutné v zájmu živnostenského stavu a dotyčných odborů. Proto je žádoucí navrhovaná změna, aby politický úřad zemský byl povinen zříditi odborné společenstvo, jsou-li podmínky k jeho existenci a k dosažení společenstevních účelů.
Navrhovanou změnou §u 130 c má býti jednak odstraněn nynější chaos ve společenství organisací vyššího řádu, tato zjednodušena, tím zlepšena a vyvrcholena. Místo zemských společenstevních svazů s jednací řečí českou a německou budou organisace jednotné pro celou oblast zemskou, zjednoduší a zcelí se tak organisace společenstevní a jako vyvrcholení a soustředění navrhujeme zřízení Svazu zemských jednot společenstevních, sdružení to nově navržených zemských jednot společenstevních. Odborné jednoty budou hájiti své odborné zájmy, taktéž zemská jednota společenstev smíšených a pro otázky a zájmy všem živnostníkům společné bude zde orgán ústřední, který nám až dosud chyběl.
Vládní nařízení určí podrobné předpisy na provedení ustanovení §u 130 c, odst. 1, 2 a 3. Také předpisy volebního řádu do živnostenských společenstev a jednot musí býti doplněny a upraveny.
Přijetím zákona tohoto nevzrostou státním financím žádná vydání a proto není třeba navrhovati úhrady.
Z důvodů formálních navrhujeme, aby
tento návrh přikázán byl výboru
pro záležitosti průmyslu, obchodu a
živnosti.