lI. volební období. |
Živelní pohromy, které v těchto dnech stihly celou řadu krajů v republice, jsou ve svých důsledcích katastrofální, neboť ve většině případů způsobeny byly krupobitím; průtrží mračen a rozvodněním neregulovaných řek, bystřin a potoků.
Tak na příklad spousty škod, způsobených v posledním týdnu na úrodě, na komunikacích a na obytných staveních v kraji Pojizerském, jdou do mnoha milionů. Pokud došly zprávy, jsou v Čechách postiženy tyto okresy: Mladá Boleslav, Turnov, Král. Městec, Mnich. Hradiště, Sobotka, Jičín, Libáň, Nymburk, Poděbrady, Nové Benátky, Bělá pod Bezdězem, Hořice, dále okresy Kouřím, Černý Kostelec, Mimoň, Česká Lípa, Beroun, Smíchov, Zbraslav, České Budějovice a Vitorazsko.
Avšak také z jiných krajů republiky došly zprávy zoufalé. Na Moravě způsobeny byly v posledních dnech živelními pohromami ohromné škody; tak zvláště postiženy byly okresy: Uničovský, Mohelnický, Litovelský, Šternberský, Olomoucký, Hranický, Vsetínský, Přerovský, Kojetínský, Uhersko-Brodský; Hodonínský. Stejné zprávy docházejí z přilehlých obcí slovenských. Příčinou ohromného rozsahu těchto škod na Moravě, jest nedostatek i nejnaléhavějších regulací řek a potoků; na severní Moravě totiž řeka Oskara-Teplička není dosud regulována, takže povodní zaplaveny byly celé obce: Piňovice, Želechovice, Střeň, Strukov, Žerotín, Moravská Huzová, Hnojice, Libuše a Štěpánov. Situace postižených v těchto obcích je tím žalostnější, že jde po většině o drobné zemědělce, kteří obdrželi příděl zabrané půdy, kterou velmi těžce zaplatili a nyní mají pohřbeny veškeré své naděje.
Stejně smutné zprávy docházejí ze Slezska a ze Slovenska; na Slovensku postižena byla v posledních dnech živelní pohromou celá bývalá župa gemerská, nejvíce pak okresy Rimavská Sobota a Rožňava.
Živelní katastrofy zničily obilí, seno, řepu, brambory, takže situace zemědělců je v postižených krajích opravdu zoufalá. Na některých místech zničily vodní přívaly i obytná stavení.
Nezměrných škod způsobeno bylo na státních, okresních a obecních silnicích. Celá řada mostů byla strhána, silnice vymlety a rozervány, takže komunikace musela býti přerušena.
Živelní katastrofy jsou tím tragičtější, že dostavily se přede žněmi. Zemědělský lid čeká po celý hospodářský rok na výsledky své těžké práce a pojednou dojde k pohromě, která zničí všechny jeho naděje. - Situace zemědělců jest zoufalá. Lze upřímně litovati, že vláda stále otálí s prováděním ustanovení II. hlavy zákona ze dne 7.5. října 1925, č. 227 Sb. z. a n., o státní pomoci při živelních pohromách a o opatření k zamezení škod při živelních katastrofách v budoucnosti. A přece jest každému jasno, že soustavnou regulací řek a potoků dalo by se převážnému počtu povodní zabrániti a tím ušetřiti obyvatelstvo těžkých škod.
Podepsaní navrhují tudíž:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě republiky Československé se ukládá:
1. aby nařídila, by okresní správy politické byly povinny i bez zvláštního dožádání postižených komisionelně vyšetřiti škody způsobené letošního roku ve svém okresu a to za účastí místních znalců a zástupců každé postižené obce, po jednom ze skupin, ź nichž se skládá obecní zastupitelstvo;
2. aby postiženým poskytnuta byla z prostředků státních podle výše škod přiměřená nouzová podpora;
3. aby nařídila, by příslušné berní správy vyžádaly si od okresních politických śpráv úředně zprávy o vyšetřených škodách a podle nich aby proveden byl u poplatníků v postižených krajích odpis daní, zvláště též daně z obratu a poskytnuty byly všemožné úlevy připlacení daní, případně též dávky z majetku a přírůstku na majetku; zvláště buďtež postiženým obcím po
voleny daňové úlevy na generální žádost, jakož i buďtež postižení osvobozeni od podávání výkazů berní správě o stavu úrody ku 31. prosinci t. r.; při daňových úlevách budiž hlavně pamatováno též na osvobození od přirážek vybíraných k dani pozemkové, jakož i po prominutí úroků z prodlení po čas úlevy v placení daní;
4. aby nařídila, by zahájena byla akce na opatření osiva, steliva, krmiva a hnojiv pro postižené kraje. K účelu tomu buďtež povoleny co největší slevy na železnicích na dovoz potřeb těch;
5. aby nařídila, by event. v dohodě se zeměmi podporována byla výstavba zničených a poškozených budov, jakož i obecních cest, silnic a jiných komunikací, regulací i meliorací;
6. aby přikročila k provedení návrhu poslanců Staňka; Bradáče, dr. inž. Botto, Mašaty a spol., aby urychleně provedena byla ustanovení II. hlavy zákona ze dne 15. října 1925, č. 227 Sb. z. a n., o státní pomoci při živelních pohromách 1925 a o opatření k zamezení škod při živelních pohromách v budoucnosti.
Finanční zatížení návrhem
tímto vzniklé budiž hrazeno z položek
jednotlivých resortu k účelu tomu v rozpočtu
určených, po případě z úspor
v rozpočtu vůbec. Po stránce formální
budiž návrh tento přikázán výboru
iniciativnímu a pak zemědělskému.
Staněk, dr. inž. Botto, Bradáč, Mašata,
Dubický Hintermüller Janalík, Tománek,
dr. Lukavský, Petrovický, dr. Matoušek, Najman,
dr. Hodža, dr. Králík, Petrovič, Macek,
dr. Halla, dr. Hnídek, Machník, Honzl, dr. Černý,
Molík, inž. Černý, Prokůpek,
Haupt, Mach, Bečák, Beran, Chlebounová, dr.
Srdínko, Branecký, Křemen, Bistřický,
dr. Blaho, Vencl, dr. Slávik, dr. Štefánek,
dr. Viškovský, Zoch, Tůma, Šoltys, inž.
Hrdina, dr. Zadina, Žalobin, Nejezchleb-Marcha, Špaček,
dr. Štefan, dr. Hajn, dr. Chvalkovský, Ježek,
inž. Dvořáček, Šrámek, Krejčí,
dr. Dolanský, dr. Nosek, Vološin, Adámek, Kaňourek,
Čančara, dr. Tiso, Hvozdzík, Macháček,
dr. Fritz, dr. Ravasz, Pelíšek, dr. Spina, Zierhut,
Halke, Platzer, dr. Korláth, Füssy, Koczor, dr. Hanreich,
Hodina, dr. Luschka, Krumpe, Budig, Greif, dr. Petersilka, Bartel,
Heller, Böllmann, Szent-Ivány, Nitsch, dr. Holota,
Böhm, Stenzl, Fischer, Schubert, Wagner, Bobek, Oehlinger;
Scharnagl, dr Mayr-Hartig, dr. Feierfeil, Zajicek, Kunz.