POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

394.

Návrh

poslanců Jana Koudelky, Rudolfa Bechyně, A. Chalupy, A. Srby a soudruhů,

aby byla bezodkladně poskytnuta pomoc chudým zemědělcům postiženým posledními živelními pohromami a aby energicky a soustavně učiněna byla opatření k zmírnění podobných pohrom v budoucnosti.

V posledních dnech května a v prvních dnech června t. r. dlouho trvající a prudké lijavce způsobily velmi mnoho škod v zemědělství, na příbytcích obyvatelstva, na hospodářských budovách a zařízeních a na veřejných komunikacích. Vodní přívaly strhaly namnoze úrodu s polí i s ornicí a kalem a blátem zničily letošní úrodu sena na desetitisících hektarech. V četných případech strženy byly hráze rybníků a rozběsněné vody poškodily vážně, ba namnoze odnesly venkovská obydlí a hospodářské budovy a napáchaly škod jdoucích do milionů. Polní cesty i okresní a státní silnice, ba i stavby, železniční utrpěly touto katastrofou škod nemalých.

Ještě dnes nelze přehlédnouti úplný rozsah katastrofy; stále docházejí zprávy z jednotlivých okresů a obcí, zvěstující poškození, někdy i zkázu zemědělcovy práce a škody na soukromém i veřejném majetku.

Zvláště těžce byly postiženy okresy Nymburk, Poděbrady, Kouřim, Černý Kostelec, Český Brod, Mladá Boleslav, Králův Městec, Sobotka, Mnichovo Hradiště, Jičín, Nové Benátky, Libáň, Beroun, Smíchov, Zbraslav, České Budějovice, Litovel, Šternberk, Olomouc, Hranice, Vsetín, Hodonín, Přerov, Kojetín a j.; i na Slovenku v některých okresích řádily poslední povodně způsobem velmi škodlivým.

Podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby podrobně vyšetřila, rozsah těchto škod, zjistila jejich příčiny a učinila rychlá a energická opatření k podpoře postižených jednotlivců, zejména těch, jichž existence je vážně ohrožena, a dále těch, kteří utrpěli podstatné škody, jakož aby prostředky technickými i podporou finanční usnadnila veřejnoprávním korporacím rychlé uvedení veřejných komunikací v řádný stav.

Buďtež učiněna okamžitě opatření k odpisu daní osobám postiženým a opatření směřující k uvedení poškozených rolí a luk v náležitý pořádek.

Vláda nechť zejména podrobně zjistí, jaký vliv na katastrofu měl stav úpravy vodních toků i malých bystřin a nedostatek úpravných prací v tomto směru. V tomto ohledu budiž zejména vyšetřen nepříznivý vliv dílčích úprav na Labi, které nejen že žádného užitku nenesou, ale ještě zhoršují poměry vodní; zejména v takových případech, jako byly poslední povodně.

Vládě se ukládá opatřiti za všech okolností potřebné prostředky finanční pro rychlé ukončení úpravy Labe mezi Mělníkem a Pardubicemi a finanční -prostředky pro systematickou úpravu jiných vodních toků i drobných bystřin, které, jak poslední katastrofa ukázala, pro svou nynější povahu způsobují právě nejvíce škod.

Opatření tímto návrhem žádaná mají po moci postiženým osobám nejen v tomto okamžiku tísně, nýbrž mají pro budoucnost, jak ta jen lze, chrániti je před škodami novými. Potřebné finanční prostředky musí býti opatřeny, neboť kapitál investovaný vrátí se národnímu hospodářství a státu v míře daleko vyšší.

V Praze dne 10. června 1926.

Koudelka, Bechyně, A. Chalupa, Srba, Biňovec, Hampl, Remeš, Stivín, Prokeš, Tayerle, R. Chalupa, Brodecký, Tomášek, Jaša, Johanis, Brožík, Svoboda, Kříž; Chalupník, inž. Nečas, Vojta Beneš, Karpíšková; Geršl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP