POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

388.

Zpráva

výboru ústavne-právneho

o usnesení senátu k vládnemu návrhu zákona (tisk sen. 68 a 81)

o pohľadávkach zo záväzkov vzniklých bývalému Rakúsku, bývalému Uhorsku, bývalému mocnárstvu Rakúsko-uhorskému, ríši Nemeckej a nemeckým štátom (tisk sn. 316).

Navrhnutým zákonom sa vnútorozákonne prevádzajú ony ustanovenia mierových smlúv Versaillskej, St. Germainskej a Trianonskej, ktoré sa vzťahujú na nezáväznosť Československého štátu vôči záväzkom vzniklým úmluvami vlád bývalého Rakúska, bývalého Uhorska a bývalého mocnárstva Rakúsko-uhorského, nakoľko neide o záväzky, o ktorých sa mierové smluvy zmieňujú výslovne, a nakoľko neide o záväzky, ktoré Československý stát svojím vnútorným zákonodárstvom dobro volne vzal na seba (ustanovenia zákona z 9. ríjna 1924, č. 236 Sb. z. a n.). Podobne ustanovenia mierových smlúv nakoľko sa týče záväzkov vzniklých ríši Nemeckej a nemeckým štátom upravuje vládny návrh zákona.

Zákon tento je potrebný i z toho dôvodu, aby pri prípadných sporoch vedených pred našimi súdmi vo veciach zmieneného druhu, bolo naše súdnictvo vyvarované akýchkoľvek pochybností.

Ústavne-právny výbor navrhuje preto, aby poslanecká snemovňa pripojila sa k usneseniu senátu a usniesla na tomto zákone:

Zákon

ze dne................................................................1926

o pohledávkách ze závazků vzniklých bývalému Rakousku, bývalému Uhersku, bývalému mocnářství Rakousko-uherskému, říši Německé a německým státům.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Československý stát není ničím povinován ze závazků vzniklých úmluvami vlád bývalého Rakouska, bývalého Uherska a bývalého mocnářství Rakousko-uherského nebo jejich orgánů, pokud nejde o závazky, o kterých se mírové smlouvy zmiňují výslovně, jako jsou závazky z papírů rentových, bonů, obligací, hodnot a bankovek.

(2) Rovněž není československý stát ničím povinován ze závazků vzniklých státům jmenovaným v 1. odstavci z jiných skutečností.

(3) Ustanovení 1. a 2. odstavce platí obdobně o závazcích vzniklých říši Německé a německým státům.

§ 2.

Náklady sporů o pohledávky uvedené v § 1 zahájených přede dnem účinnosti tohoto zákona, pokud vzešly až do tohoto dne, nese každá strana ze svého.

§ 3.

(1) Zákon ze dne 23. července 1919, č. 440 Sb. z. a n., jímž se nařizuje příročí o přerušení sporů pro pohledávky za bývalým c. k. erárem, c. a k. erárem a král. uherským erárem, se zrušuje.

(2) Exekuční tituly, podle nichž, hledíc k ustanovení § 2, odst. 4. zákona uvedeného v 1. odstavci, nemůže býti vedena exekuce, pozbývají účinnosti, pokud jsou namířeny proti československému státu; k bezúčinnosti budiž hleděno z úřední povinnosti.

§ 4.

Tímto zákonem nejsou dotčena ustanovení zákona ze dne 9. října 1924, č. 236 Sb. z. a n., jímž se vláda zmocňuje převzíti pohledávky vzniklé z dodávek za doby války; rovněž nejsou jím dotčeny zákony a akty, kterými československý stát vzal výslovně na sebe splnění závazků uvedených v § 1 tohoto zákona.

§ 5.

(1) Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

(2) Provedení jeho ukládá se všem členům vlády.

V Prahe dňa 1. června 1926.

Dr Mičura v. r.,
Igor Hrušovský v. r.,
předseda.
zpravodajca.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP