POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

373.

Naléhavá interpelace

poslanců Frant. Zeminové, Ferd. Práška, V. Sladkého, J. Knejzlíka a spol.

předsedovi vlády a všem ministrům

ve věci oficielní účasti ministrů při oslavách Husových letošního roku.

Když v březnu nastoupila úřednická vláda úřad, představila se parlamentu stručným, ale jasným prohlášením, že pokračovati bude v politice vlády Švehlovy a prováděti také její program.

Toto její prohlášení vyvolalo jisté uklidnění ve veřejnosti a všeobecně se vyčkávalo činů úřednické vlády. Od března jest však čím dál zjevnější silná pasivita a bezradnost úřednického kabinetu ve všech velikých problémech doby.

V poslední době, když úřednická vláda nijak se nevyslovila ve věcech celních, ponechávajíc úplně volné pole českoněmecko-maďarské koalici, proskakovaly zprávy, že i úřednická vláda je v zajetí této většiny. Neklid tím vyvolaný je veliký. Podání strašné předlohy o kněžské kongrui pobouřilo však již i ne klidnější občany našeho státu. A vláda úřednická zase nic, jakoby se jí to netýkalo, ač se zde potlačuje zákon, stojící v příkrém rozporu s § 41, odst. 2. ústavních zákony republiky.

Není proto divu, když se začínají šířiti zneklidňující zprávy, jakoby vláda letos nehodlala se ani oficielních oslav Husových účastniti a ustupovala tím tlaku klerikálů, že slavný dojem Husových oslav má býti potlačen.

Na jaře 1925 za vedení vlády ministrem Stříbrným byl za ohromného nadšení národa uzákoněn Husův svátek. Když na tento akt státní suverenity odpověděl Vatikán Marmaggiovskými provokacemi, odpověděla Švehlova vláda statečně tím, že se Husových oslav oficielně účastnila. Sám ministerský předseda Švehla dostavil se na oslavy Husovy v Praze na Staroměstské náměstí, stejně učinili tak i mnozí ministři jiní, zejména ministři Stříbrný, dr. Franke a dr. Beneš.

Vyvrcholení oslav největšího národního velikána nastalo i osobní účastí pana presidenta republiky.

V roce letošním budou se oslavy Husovy ještě stupňovati, zejména ve hlavním městě republiky Praze, protože den 6. července zapadá do velkolepých slavností sokolských.

A tu by bylo neodpustitelnou chybou, kdyby oslav Husových účastnilo se sice všechno Sokolstvo; všechen pokrokový československý svět a i přečetní hosté zahraniční, naproti tomu však vláda republiky nápadně by se oslavám Husovým vyhnula. V této otázce je celý národ velmi citlivý a musí absolutně nastati vyjasnění.

Proto obracíme se tra Vás, pane ministerský předsedo, a na všechny pány ministry a tážeme se:

1. Je Vám, pane ministerský předsedo a páni ministři, něco známo o pověstech, že se nehodláte letos oficielně účastniti Husových oslav?

2. Jste ochoten, pane ministerský předsedo a páni ministři, dáti nám veřejné a. závazné prohlášení, že se jak Vy, pane ministerský předsedo, tak páni ministři, účastníte letos, t. j. v r. 1926, oficielně oslav Husových?

Rozprava o této interpelaci budiž zahájena ihned a předseda vlády nechť učinit závazné prohlášení.

V Praze dne 8. června 1926.

Zeminová, Prášek, Sladký, Knejzlík, Mikuláš, Špatný, dr. Gagatko, Langr, dr. Uhlíř, David, Tučný, Slavíček, Moudrý, Hrušovský, Pechmanová, dr. Patejdl, inž. Záhorský, Riedl, Lanc, Trnobranský, Procházka, Laube, Netolický, dr. Franke, Bergmann, Buříval.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP