POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926.

lI. volební období.
2. zasedání.

366.

Naléhavá interpelace

poslanců Jílka, Hakena a soudruhů

vládě

o katastrofální povodni v oblasti říčky Mrliny a Blatnice.

Ohromné průtrže mračen ve dnech 4. a 5. t. m. způsobily na Nymbursku rozvodnění říčky Mrliny, které záhy nabylo katastrofálního rozsahu. Poměrně malá říčka Mrlina vystoupila nebývale ze břehů špatně regulovaných, protrhala na mnoha místech slabé hráze a zaplavila vesnice, pole i luka celého okolí. Katastrofa přišla tak náhle, že obyvatelstvo mnoha vesnic nemělo času zachrániti ani nejnutnější část svého majetku, ani podniknout potřebné záchranné práce. Zhoubnost povodně byla značně zaviněna provalením rybníků jičínských, libáňských a kopidlnských, a dovršena vypuštěním velikého, ohroženého rybníka zvaného Jakub u Dymokůr. V těchto rybnících chovány jsou ryby, k vůli nímž jest udržován stálý vysoký stav vody, který po průtrži přispěl k hrozné tvářnosti celé katastrofy. Značnou část viny a zodpovědnosti za neštěstí nese také majitel řady jmenovaných rybníků Czernin.

Vrcholu dostoupila katastrofa na Nymbursku, kde zejména jsou postiženy obce Vestec, Křínec, Rašovice, Budiměřice, Štotava, Rožďalovice, Havránsko, Podlužany a jiné.

Nejtíže zasáhla katastrofa obec Vestec, kde bylo zbořeno a odplaveno dosud celých pět stavení (Fr. Plachý, F. Okřátko, F. Hlaváček, C. Plachý a Mach). Několik dalších domů hrozí v brzku sesutím. Kromě obytných stavení jsou zbořeny stodoly, špýchary, chlévy a hospodářská stavení. Obyvatelé těchto stavení většinou drobní lidé a deputátníci nemohli zachrániti ani část svého majetku. Jen s vekou námahou zachránili holé životy. Šatstvo, nábytek, nářadí, peníze, prádlo vše padlo za oběť dravému živlu. Na 26 obytných stavení je úplně zaplaveno. Vystěhováno muselo býti 26 rodin. Množství dříví, zásob, různého nářadí bylo odplaveno a mnoho dobytka se utopilo. Obec Vestec byla uprostřed velikého jezera a odnikud nebyla přístupna ani po silnicích. Úroda na polích je většinou úplně zničena, poněvadž pole jsou vysoko zatopena.

Jest bolestno pohlížeti na spousty, způsobené katastrofou ve Vestci. Z dalších obcí je to Křínec, kde celá řada obytných stavení je zatopena. Hned u nádraží je úplně zatopena cementárna, sklad dřiví a dělnické domky továrníka Votky, které hrozí sesutím a jsou zatopeny až po okna. Obývají je dělníci, jímž jejich majetek byl povodní úplně zničen. Vedle stojící chudobinec je zatopen a bylo nutné staré almužníky vynésti a vystěhovati. Úplně zničeno je zahradnictví p. Masáka a těžce poškozen domkář Černý, kterému bylo odplaveno mnoho dřeva a nářadí. Před 6 léty byl tento muž postižen stejnou katastrofou, ale na jeho žádost mu nebyly ani daně sleveny. Úplně zatopeny jsou domky p. Nováka (na spad nutí), p. Chmelaře, Otla (nábytek plove ve světnici) a obecní domek, který rovněž hrozí sesutím. Zatopeny jsou domky v okolí potoka Blatnice, který není regulován. Již 30 roků jedná se bezvýsledně o jeho regulaci, ale jednání k výsledku nevedou a vodní katastrofy se na tomto potoce pravidelně opakují a ohrožují majetek a životy obyvatelstva. Úroda kolem Blatnice je zcela zničena.

V Rašovicích je vystěhováno 21 rodin a je zatopeno 28 domků. Zřícením hrozí domky p. Šulce a paní Řehákové. Mnoho obytných stavení je zle poškozeno, nářadí a dříví je odplaveno. Katastr Rašovice je celý pod vodou. Obyvatelstvo musilo v noci konati těžké záchranné práce, aby se zabránilo obětem na lidských životech. Škoda na polích je ohromná. Stejně byly postiženy svrchu jmenované i jiné obce okolní. Úroda na polích v obvodu Mrliny a Blatnice je téměř úplně zničena. Škoda dosahuje výše desetimilionů.

Jak již svrchu uvedeno, zaviněna byla strašlivá povodeň zejména špatnou regulací Mrliny, Blatnice a jmenovaných rybníků, jichž poloha jest stálým nebezpečím pro majetek a životy obyvatel okolních vesnic.

Poněvadž rozsah katastrofy a neštěstí postižených jsou hrozné, táží se podepsaní vlády:

1. Jest vláda ochotna neprodleně vyslati na místo neštěstí zvláštní komise pro zjištění všech povodní způsobených škod a tyto zjištěné škody neprodleně postiženým nahraditi?

2. Jest vláda ochotna učiniti opatření, aby všem postiženým byly ihned odepsány, po případě přiměřeně sníženy všechny daně?

3. Jest vláda ochotna učiniti opatření, aby zničené nebo těžce poškozené příbytky postižených byly ihned znovu vybudovány na útraty státní, aby se postiženým obyvatelům dostalo přiměřeného prozatímního ubytování, první pomoci k nákupu oděvu, prádla, nářadí a stravy, jakož i pomoci k nákupu nového osevu a satby alespoň k částečnému nahražení zničené úrody?

4. Jest vláda ochotna neprodleně zahájiti kroky pro zamezení dalších budoucích katastrof, které by vznikly z příčin, zavinivších pohromu ve dnech 4. a 5. června t. r.?

5. Jak budou potrestáni vinníci této katastrofy (majitelé velkých rybníků) a zda budou donuceni k úhradě nákladů, spojených s odškodněním postižených obyvatel zatopených obcí?

V Praze dne 8. května 1926.

Jílek, Haken, Vobecká, Landová-Štychová, Kreibich, Vrtaník, Neurath, Cibulka, Haiplick, Major, Zápotocký, Štětka, Mikulíček, Chlouba, Steiner, Juran, Harus, Dědič, Čulen, Bolen, Šafranko, Peter, Mondok, Muna, Čermák, Elstner, Zonfalý, Hruška, Kolláriková,. Kopasz, Schmerda, Wünsch, dr. Gáti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP