Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
2. zasedání.

356.

Naléhavá interpelace

poslanců Kršiaka, Čulena a soudruhů

ministru vnitra o provokačním postupu policie v Prešově a v Košicích.

Dne 20. května t. r. objednal si jakýsi Eduard Löwy v Kosicích automobil na účet komunistické strany. V autu pak odjel do Prešova, odtud do Krompach, Spišské Nové Vsi a do Levoče. Všude rozdával Löwy jakési letáky, jež vydával za letáky komunistické, vyhledával styk s komunistickými funkcionáři, legitimuje se při tom falešnou legitimaci komunistické strany, vyptával se na sílu a organisaci všech složek komunistické strany, na jejich početnost atd.

Krajsky sekretariát komunistické strany Československa v Kosicích dozvěděv se o tomto jednání zřejmého agenta provokatéra, oznámil to ihned policii v Kosicích a žádal, aby Löwy byl okamžitě zatčen. Košická policie vsak nejevila žádné ochoty k tomu, aby žádosti krajského sekretariátu vyhověla a Löwyho zatkla. Teprve na opětovné naléhání sekretariátu komunistické strany byl Löwy konečně v Prešově zatčen.

Po jeho zatčení vsak přišlo nové překvapení. Neboť místo toho, aby bylo vyšetřováním zjištěno, kdo tento člověk vlastně je a na čí rozkaz jednal jako agent provokatér, byl Löwy propuštěn na svobodu a bylo protizákonně vystoupeno proti komunistické straně. Prešovská policie totiž v počtu 70 mužů obsadila Dělnicky dům a zapečetila jej. Poslanec Kršiak protestoval okamžitě proti tomuto provokačnímu postupu policie na županském úřadě a žádal o odstranění pečetí z Robotnického domu a odvolání policie. Zástupce županův dr. Bernovský však odmítl tak učiniti s tím odůvodněním, že věc musí býti prý vyšetřena, neboť prý závažné důvody svědčí o tom, že Löwy (který byl na žádost komunistické strany zatčen) jednal z příkazu komunistické strany. Na to byla provedena prohlídka Robotnického domu v Prešově a zároveň též v Robotnickém domě v Kosicích a u několika členů komunistické strany tamtéž.

Poněvadž celé toto jednání policejních úřadů jest zjevným provokačním tažením proti komunistické straně, jsouc jen jedním článkem z řetězu persekuce komunistického hnutí na východním Slovensku, ptáme se pana ministra vnitra:

1. Jest panu ministru znám případ provokatéra Löwyho?

2. Jest znám panu ministru provokační postup policie v Prešově a v Košicích proti komunistické straně?

3. Je-li ochoten pan ministr dáti věc podrobně vyšetřiti a vinníky přísně po trestati?

V Praze dne 4. června 1926.

Kršiak, Čulen, Peter, Šafranko, Kopasz, Landová-Štychová, Kolláriková, Cibulka, Burian, Juran, Haiplick, Vrtaník, Steiner, Neurath, dr. Gáti, Vobecká, Mondok, Dědič, Schmerda, Bolen, Muna, Elstner, Zoufalý, Chlouba, Sedorjak, Zápotocký, Hruška, Čermák, Major.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP