Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 2. zasedání.

323.

Návrh

poslanců inž. Dostálka, dra Mičury, Zocha, Petroviče, dra Tiso a druhů, aby vydán byl zákon o úpravě platů duchovenstva církví a náboženských společností státem uznaných.

Zákon

ze dne................

o úpravě platů duchovenstva církví a náboženských společnosti státem uznaných.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Základní kongrua (nejnižší příjem) duchovenstva církví a náboženských společností státem uznaných, činného při správě farních úřadů, jakož i v jiné duchovní správě stanoví se podle norem platných pro vyměřování a zvyšování služného (adjuta) činovného a výchovného IV. služební třídy a 7. platové stupnice po rozumu §§ 8, 10, 11, 12, 13, 15 zákona ze dne....... 1926, čís..... Sb. z. a n.

Ustanovení tohoto zákona platí také pro výměnu platů představených kněžských seminářů, členů kapitol a kapitolních vikaristů (kapitolních kaplanů, na Slovensku chorových kaplanů) a nižších konsistorních úředníků, pokud jsou duchovními, jakož i při vyšší statutární administrativě církví a náboženských společností zaměstnaných duchovních úředníků.

Ustanovení o odpočivných a zaopatřovacích platech vztahující se na státní zaměstnance IV. služební třídy 7. platové stupnice platí i pro duchovenstvo (odst. 1. a 2.).

§ 2.

Na kongruální mez (§ 1.) doplňuje se ryzí příjem duchovního bezprostředně spojený s příslušným duchovním místem a funkcí. Tento příjem stanoví se vždy na pět let (lustrum) napřed podle průměru posledních tří let lustru předcházejících. První pětiletí počne běžeti ode dne účinnosti tohoto zákona.

Ryzí příjem duchovního stanoví se na základě fasse, pro jejíž úpravu jsou směrodatny předpisy zákona ze dne 19. září 1898 čís. 176 ř. z., resp. zák. čl. XIV z r. 1898 s těmito úchylkami:

1. Výnos pozemků plynoucí duchovním in partem congruae započítává se v ceně vyšetřené po rozumu čl. IV. odst. 1. zákona ze dne 13. července 1922 čís. 213 Sb. z. a n.

2. Dávky placené u příležitosti úředního výkonů duchovních paušalisují se 200 Kč za každý úplný 1.000 příslušníků dotyčné církve a do fassovního příjmu započítávají se kvotou na fatenta připadající.

§ 3.

Všeliká právní ustanovení o kongrue a poplatcích štolových se zrušují; pokud odporují tomuto zákonu:

§ 4.

Zákon tento nabývá účinností dnem 1. ledna 1926. Provede jej ministr školství a národní osvěty v dohodě s ministrem financí a ministrem vnitra.

Odůvodnění.

Úprava platů duchovenstva všech církví a náboženských společností státem uznaných byla ve státě Československém prováděna vždy pari passu s úpravou požitků státních a jiných veřejných zaměstnanců a to nejen tenkráte, když šlo o úpravu ve smyslu zlepšení, nýbrž i tenkráte, kdy šlo o redukci těchto platů. Nynější úprava odlišuje se od struktury dosavadní tím, že zavadí pro veškeré duchovenstvo jednotný systém stírajíc dřívější rozdíl mezi systémem kongruovým a dotačním. Po stránce sociální spravedlnosti nutno zdůrazniti, že místo pouhého katastrálního výnosu z beneficiátních pozemků bude se na příště počítávati výnos skutečný, objektivně oceněný, takže v některých případech odpadne vyplácení doplňku kongruového, kteréžto úspory bude správně použito k nadlepšení platových poměrů v těch případech, kde vlastní dotace je nedostatečná. Ohledně poplatků štolových nutno připomenouti, že podle osnovy má býti započítáván do kongruální fasse obnos odpovídající skutečnému výnosu, který je paušalován takže i po této stránce možno konstatovati podstatnou nápravu oproti dřívějším úplně již zastaralým normám. Ze struktury zde naznačené vyplývá pak i ten důležitý další sociální moment, že pensijní příspěvky -budou platiti i takoví duchovní, kteří, majíce dostatečný výnos vlastního beneficia, nebudou dostávati kongruálního doplňku.

Náklad, který vznikne prováděním tohoto zákona, budiž uhrazován jako dosuď z příslušných veřejných fondů, státem spravovaných.

Po stránce formální se navrhuje, aby osnova tato přikázána byla výboru sociálně-politickému a rozpočtovému, a aby byla projednána v pětidenní lhůtě.

V Praze, dne 27. května 1926.

Inž. Dostálek, dr Mičura, Zoch, Petrovič, dr Tiso,

Adámek, dr Nosek, Košek, F. Navrátil, Janalík, Stašek, Kaňourek, Světlík, dr Daněk; Bayer, dr Novák, Rýpar, Krejčí; Hintermüller, Stanislav, Bezděk, Matoušek, Čančara, Vičánek, Janovský, Vološin, Sedláček, Roudnický, Čuřík, Šrámek, Grebáč-Orlov, Hancko, Pavlačka, Tománek; dr Fritz, dr Kubiš, dr Polyák, Macháček, Sivák, Matík, Surovjak, dr Juriga, dr Gažík, Onderčo, dr Labaj, Pázmán, Hvozdzík, dr Ravasz, Čillík, dr Tuka, dr Luschka, dr Petersilka, Oehlinger, dr Mayr-Harting, dr Feierfeil, Budig, Scharnagl, Zajicek, Bartel, Kunz, Krumpe, Greif, Bobek, dr Kramář, dr Rehák, dr Lukavský; dr. Samek, dr Hajn, inž. Dvořáček, Petrovický, Votruba, Špaček, Ježek, dr Matoušek, G. Navrátil, inž. Novák, dr Hodža, Staněk, dr inž. Botto, dr Štefan, Chlebounová, Malík; Žalobin, Šoltys, dr Halla, Molík, Beran, Machník, Branecký, Bistřický, dr Slávik, Macek; Haupt, Mašata, Vencl, dr Králík, dr Štefánek, Udržal, Mach, Křemen, Tůma, Honzl, Pelíšek; dr Zadina, Bradáč; Dubický, inž. Černý; inž. Hrdina, dr. Hnídek; dr Černý, Bečák, dr Viškovský, Najman; Hýbner, Náprstek, Kyncl, Mlčoch, Horák, A. J. Beneš, Pechman, Pekárek, Anděl, Jiráček, Vávra, Ostrý, dr Spina, Hodina, Zierhut; Weisser, Schubert, Böhm, Fischer, Heller, Platzer, Szent-Ivány, Böllmann, Nitsch, dr. Korláth, dr Holota, Wagner; Koczor, Füssy, Stenzl, Eckert, Tichi, Mayer, dr Hanreich, Halke.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP