Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.
II. volební období. 2. zasedání.

270.

Návrh

poslanců Fr. Staňka, Molíka, dra Dolanského, Fr. Kyncla a spol na zmírnění katastrofy pohořelým v Mikulově.

Dne 30. dubna 1926 vypukl v Mikulově požár a to v Příčné ulici, který se rychle rozšířil. Příčná ulice a ulice Emila Schweinburga vyhorely z části, Zámecká ulice vyhořela celá. Přes to, že mnoho hasičských sborů - také sbory z ciziny pracovalo s největší obětavostí, nebylo lze požár omeziti. Asi 90 domů vyhořelo, asi 190 rodin, většinou požehnaných dětmi a téměř vesměs úplně chudých, octlo se v nejkrutější nouzi.

Dne 23. září 1924 v téže městské čtvrti vyhořelo 21 domů; tenkráte postihl požár 38 rodin.

Tři čtvrtiny všech domů této městské čtvrti (bývalé ťžidovské obceŤ) a mnoho domů bývalé křesťanské obce jsou snadno zápalné. Kdyby byl za požáru vál silný vítr, bylo by shořelo při nejmenším dvakráte tolik domů. Mnoho do jest v takovém stavu že jest to paškvilem nejprostším požadavkům zdravotnictví.

Město samo nemůže ani podstatně při spěti k opětnému vybudování domů, ani samo ani jeho občané nemohou z vlastních peněz provésti všechny ony stavební změny, které znemožňují pro příště takovéto požární pohromy.

Jest tedy nezbytně třeba, aby zde co nejrychleji zasáhla vláda a provedeny byly tyto požadavky:

1. Zvýšena státní subvence (dosud bylo poskytnuto 100.000 Kč).

2. Osvobozeny byly od daně domy, které budou znovu vystavěny a domy, které sice požár nezachvátil, ale, poněvadž jsou snadno zápalné, musí býti přestavěny.

3. Mnoho domů nebude již lze vystavěti ze zdravotních důvodů na starém místě. Pro tyto nové stavby bylo by třeba aspoň 50%ní státní subvence, zbytek pak bylo by třeba opatřiti levnou, dlouhodobou státní půjčkou.

4. Osvobozeny byly od všech poplatků, zvlášť však od dávky z přírůstku na majetku a převodních poplatků všechny novostavby a přestavěné domy, dále koupě z titulu ťvlastnictví poschodíŤ.

5. Poskytnuto bylo levné stavební dříví ze státních lesů a sleva dopravného na všechny stavební hmoty.

6. Aby se zabránilo vypuknutí podobných požárů, bude třeba prolomiti několik velmi dlouhých ulic stržením domů. Obci nutno na zakoupen těchto domů poskytnouti přiměřenou subvenci.

7. Zmírniti bytovou nouzi v Mikulově vy stavěním tamže obytného domu pro státní zaměstnance.

Podepsaní tudíž navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se u snésti:

Vládě se ukládá, aby:

1. poskytla jednak za účelem zmírnění škod vzniklých požárem dne 30. dubna 1926 v Mikulově podporu co nejvyšší, aby mohly býti vyhořelé domy znovu vystavěny, jednak aby mohla býti provedena opatření k odvrácení nebezpečí ohně pro budoucno;

2. poskytla k účelům těm levné stavební dříví ze státních lesů, jakož i slevu dopravného na potřebné stavební hmoty;

3. nařídila osvobození od daní resp. též dávek a poplatků pro domy nově vystavěné neb z důvodu tohoto přestavěné;

4. nařídila stavbu obytného domu pro státní zaměstnance v Mikulově.

Finanční zatížení které návrhem tímto vznikne, budiž hrazeno z položek k účelům takovým v jednotlivých resortech určených, eventuelně z mimořádných úspor.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 6. května 1926.

Staněk, Molík, dr. Doanský, Kyncl,

Nejezchleb-Marcha, Mach, Janalík, Macek, dr. Hnídek, dr. inž. Botto, Bistřický, Haupt, dr. Štefánek, Honzl, Chlebounová, inž. černý, dr. Černý, Petroví, Křemen, Mašata, inž. Hrdina, Udržal, Pelíšek, Bečák, Malík.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP