Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926
II. volební období. 2. zasedání.

209.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...............1926,

kterým se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů "Východočeské 6% investiční půjčky elektrisační z roku 1925 v částce Kč 27,000 000.- jmenovité hodnoty se zemskou zárukou" k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dílčích dlužních úpisů "Východočeské 60 investiční půjčky elektrisační z roku 1925 v částce Kč 27,000.000- jmenovité hodnoty se zemskou zárukou", vydaných "Východočeskou elektrárnou, akciovou společností" v Hradci Králové, podle usnesení, valné hromady akcionářů této společnosti ze dne 15. května 1925, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz poštovního úřadu šekového, nadací a ústavů podléhajících veřejnému dozoru, rovněž k uložení peněz poručenců a opatrovanců, depositních a konečně až do výše bursovního kursu, avšak nikoliv přes jmenovitou hodnotu, za služební a obchodní kauce.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se ministrům financí, vnitra a spravedlnosti.

Důvodová zpráva.

"Východočeská elektrárna, akc. společnost" v Hradci Králové, jest elektrickým podnikem všeužitečným ve smyslu §u 4 a násl. zákona ze dne 22. července 1919, čís. 438 Sb. z. a n.; vznikla v roce 1924 přeměnou "Východočeské elektrárny, zemského podniku v Trutnově" na společnost akciovou, a krátce na to splynula s ní společnost "Elektrárenský svaz v Hradci Králové, společnost s r. o.". Na akciovém kapitálu společnosti, který činí v přítomné době 27 mil. Kč, jest vedle země České převážně zúčastněn stát a samosprávné okresy.

Vláda, schvalujíc usnesením ze dne 23. prosince 1924 výše uvedenou přeměnu zemského podniku ve společnost akciovou a splynutí této společnosti se jmenovanou společností s r. o., mezi jiným uložila zemskému správnímu výboru v Praze vzhledem k značné finanční účasti země České, aby bylo opatřeno, aby dluhy společnosti, uzavřené za podmínek tíživých, byly výhodně konvertovány.

Aby tomuto příkazu vlády bylo vyhověno, správní rada "Východočeské elektrárny, akc. společnosti", jsouc k tomu zmocněna valnou hromadou akcionářů této společnosti ze dne 15. května 1925, schválila ve schůzi konané dne 13. července 1925 finanční plán, podle kterého se má sjednati pro podnik výpůjčka vydáním nezaložených 6%ních a během 50 let slosováním splatitelných dílčích dlužních úpisů v celkové jmenovité hodnotě 27,000.000 Kč.

Ministerstvo financí, uznavši, že nynější hospodářský stav společnosti a její vývojové možnosti dávají naději na řádné zúror čení a splacení výpůjčky, povolilo ji výnosem ze dne 10. listopadu 1925, čís. 132.618/25 II A/3; při tom, uznávajíc v zájmu snazšího a trvalejšího umístění půjčky nezbytným, aby požívala výhod papírů sirotčí jistoty, a nevidouc s ohledem na okolnost, že půjčka není zvláštními majetkovými hodnotami zajištěna ve smyslu zákona ze dne 27. prosince 1905, čís. 213 ř. z., jiného východiska, ministerstvo financí přijalo jako podmínku svého povalení ochotu zemského správního výboru v Praze, že se za zúročení a splacení této půjčky jménem země České zaručí.

Tato záruka země České stala se skutkem, když vláda podle zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 280 Sb. z. a n., schválila ve schůzi ministerské rady; konané dne 15. ledna 1926, příslušné záručné usnesení zemského výboru ze dne 5. srpna 1925.

Vzhledem k povaze ručitele jest jistota této půjčky nade vší pochybu, takže jest ospravedlněno, aby na jejím podkladě vydané dílčí dlužní úpisy požívaly sirotčí jistoty.

Vláda projevuje přání, aby tato osnova byla přikázána v poslanecké sněmovně výboru ústavně-právnímu, dopravnímu a rozpočtovému, a po projednání poslaneckou sněmovnou - v senátě výboru ústavně-právnímu, technicko-dopravnímu a rozpočtovému k podání zprávy v době pokud možno nejkratší.

V Praze dne 12. března 1926.

Náměstek předsedy vlády:

Rud. Bechyně, v. r.

Ministr financí:

Dr. Engliš, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP