Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1926.

II. volební období.
1. zasedání.

106.

Návrh

poslanců J. V. Najmana, K. Anděla a druhů,

aby ministerstvo financi učinilo ihned potřebné kroky k převedení vkladů československých státních občanů u vídeňské poštovní spořitelny do Prahy.

Před státním převratem měla velká část obchodnictva a živnostnictva v Čechách, na Moravě a ve Slezsku otevřený účet poštovní spořitelny vídenské. Krátce po převratu byli nabádáni majitelé účtu vídenské spořitelny k tomu, aby i nadále své obchody pomocí této prováděli. Když náhle další činnost vídenské poštovní spořitelny u nás byla zastavena, měl tam mnohý ob chodník většinu svého provozovacího kapitálu, který tam dosud leží. Krátce po za stavení činnosti vídeňské poštovní spořitelny v naší republice uzavřela poštovní spořitelna ve Vídni konta československých státních občanů a tito mohli si své vklady vybrati pouze v nekolkovaných penězích, kdežto v těže době zákonným platidlem v našem státě byly pouze peníze kolkované. Hluboký pokles rakouské koruny nedovolil však bez ohromných ztrát vklady našich příslušníků u vídenské poštovní spořitelny vyzvednouti.

V nynější těžké hospodářské době, kdy majitelé menších podniků nuceni jsou opatrovati si provozovací kapitál na vysoký úrok. bylo by nejvýše záhodno, aby pokud možno v době nejkratší záležitost výplaty vkladů poštovní spořitelny vídeňské našim příslušníkům byla uskutečněna. Požadavek tento jest tím oprávněnějším, jelikož jsou případy, že z celé zadržené částky u poštovní spořitelny vídenské byla vyměřena v plně hodnotě dávka z majetku.

Podepsaní proto navrhují:

1. ministerstvu financí se ukládá, aby s největším urychlením postaralo se o to, aby byly obnosy československých státních občanů u vídeňské poštovní spořitelny uložené v době, kdy naše úřady pro tuto poštovní spořitelnu vklady přijímaly, přeneseny.

2. obnosy tyto buďtež tímtéž způsobem vyměněny za naše čsl. koruny, jako by se jednalo o obnosy při kolkování peněz.

Návrh budiž přikázán výboru iniciativnímu a rozpočtovému ku po dání zprávy v době nejkratší.

V Praze dne 16. února 1926.

Najman, Anděl, Vávra, Hýbner, Jiráček, Náprstek, Staněk, Molík, Bistřický, Branecký, dr Chvalkovský, Al. Beneš, dr Králík, Bečák, Prokůpek, Horák, Ostrý, Kyncl, Pekárek, Pechman, Dubický.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP