Pátek 14. června 1929

Vedle boje proti drahotě a za zvýšení mizerných dělnických mezd, stojí dnes před dělnickou třídou ještě boj proti zhoršení ochrany nájemníků. Zde musí promluviti dělnictvo ze závodů, zde bude nutno organisovati demonstrační stávky společně se všemi massovými organisacemi, jako jsou organisace odborové, družstevní, invalidní atd. V boji nutno vyzdvihnouti následující požadavky:

1. Proti zhoršení a za zlepšení ochrany nájemníků.

2. Nevypověditelnost dělníků, deputátníků, zřízenců, malých úředníků a živnostníků ve starých a nových domech.

3. Proti zvýšení, za snížení činží: a) za snížení činží pro nemajetné nájemníky ve starých domech na stav z r. 1920, b) za snížení činží pro nemajetné nájemníky v nových domech na průměr z r. 1920, c) dělníci v době stávky, výluky a nezaměstnanosti buďtež osvobozeni od činže.

4. Proti bytovému fondu, který má vládě dáti prostředky pro vedení války! - Pro zabezpečení zdravého a levného bydlení všem pracujícím: a) stavba činžovních domů z rozpočtových prostředků státu a obecních místo výdajů na zbrojení, armádu, četnictvo a policii, b) pro ochranu kolonistů, proti zrušení kolonií, c) proti zákazu stavby prozatímních obydlí, d) pro úpravu kolonií na náklad obce, e) za stavbu zahradních dělnických kolonií na náklad obcí a státu.

5. Zrušení všech nároků na vrácení státní garancie, poskytnuté t. zv. všeobecně prospěšným družstvům a nemajetným stavebníkům.

Dělnictvo nesmí připustiti další zbídačení svých rodin, musí postaviti se do boje proti vraždícímu systému kapitalistické racionalisace.

Úřady, které proti proletariátu jsou vždy pohotově s bodáky, pendreky, puškami a kulomety, proti lichvě nejen ničeho nepodnikají, nýbrž ji přímo podporují poskytováním různých úlev a subvencí kapitalistickým kartelům, agrárním družstvům a pod. [Další věty byly usnesením předsednictva posl. sněmovny ze dne 14. června 1929 podle §u 9, lit. m) jedn. řádu vyloučeny z těsnopisecké zprávy. Viz str. 46 této těsnopisecké zprávy.] (Výkřiky komunistických poslanců.)

V této periodě stálého zhoršování životní úrovně dělnictva je nutno všimnouti si masové organisace spotřebitelů, dělnického družstevnictví. Tato masová organisace, která svým založením má býti v první řadě postavena do boje za zvýšení proletářské životní úrovně, do boje proti drahotě a proti celní a daňové politice buržoasní vlády, je úplně pasivní a nijak se v proletářském boji ku prospěchu zájmů dělnických a spotřebitelských neuplatňuje. Je to proto, že dělnické družstevnictví ovládají družstevní reformisté. Tito pomocí celého svého aparátu v družstvech usilují, aby každá akce pracující třídy, směřující proti drahotě a proti celní i daňové politice kapitalistické vlády, byla podlomena, aby bojovná jednota družstevní organisace byla oslabena a zlomena její bojeschopnost. Místo aby organisace družstevní stála v popředí protidrahotního boje a mobilisovala statisícovou armádu členů družstev do boje, vidíme, že družstevní reformisté staví masovou organisaci družstevní na podporu kapitalistických útoků proti pracující třídě.

Zatím co v Československu masy se radikalisují, urychluje se proces srůstání družstevních organisací za vedení reformistů se státním aparátem a s organisacemi buržoasními. Tak jako v odborových organisacích vede politika reformistů i v družstevnictví družstva k úplnému jich podřízení organisacím kapitalistického státu a v důsledku toho k rozbití jednotné organisace družstevní. Reformističtí vůdcové v dělnickém družstevnictví postavili se na takové protidělnické stanovisko, že se ničím neliší od buržoasie. Reformistické družstevní špičky srostly již úplně s aparátem buržoasního státu a jeho hospodářských organisací (Lustig, ředitelství Národní banky československé). Reformisté utvořili společnou frontu s kapitalisty za účelem "vyčištění" družstev od revolučních dělníků. Úloha reformistů v dělnickém družstevnictví vynikne při zkoumání činů reformistických vůdců v družstevnictví za poslední dvě léta a při zhodnocení událostí v dělnickém družstevnictví, zejména v době poslední.

Při zdražování životních potřeb ukázala se družstevní byrokracie spojencem kapitalistů a a jejich organisací, kartelů, trustů atd. Kapitalistická úloha družstevní byrokracie v dělnickém družstevnictví vynikla zejména při zvýšení ceny cukru, kdy reformističtí vůdcové družstev vyslovili se pro zvýšení ceny cukru a proti zvýšení dělnických mezd. Družstevní byrokracie odkryla "positivní" roli kartelů a dožaduje se v nich účasti. Podporuje akce Svazu národů, které jsou zdánlivě jen namířeny proti kartelům a družstvům, vpravdě však jsou přímou jejich podporou. K udržení své existence potřebují kapitalisté podpory dělnických masových organisací. Družstevní byrokracie je buržoasií pověřena k tomu, aby družstva zajistila na podporu kapitalismu, posílila jimi kapitalistickou frontu a oslabila frontu proletářskou. Tato skutečnost potvrzena je stanoviskem reformistů v družstvech ke zvyšování cen životních potřeb, k zavádění a zvyšování cel, vzrůstající drahotě, v zákonu na obranu státu, kterým budou militarisována družstva, k válečnému nebezpečí a zbrojení, k boji dělnictva za zvýšení mezd a k boji proti kapitalistické racionalisaci, k politice kartelů a trustů, k fašistickému nebezpečí, jakož i úsilí reformistů, směřující k roztříštění jednotné organisace družstevní.

Čím více se schyluje k imperialistické válce, čím více rostou rozpory mezi dělnickou třídou a kapitalisty, čím větší jsou útoky buržoasie na životní úroveň pracujících, tím více se projevuje sociál-imperialistická kontrarevoluční a rozbíječská úloha reformistů v družstvech. Družstevní byrokracie podporuje imperialistickou politiku kapitalistického státu a přípravy k imperialistické válce, zejména proti SSSR. Dokazuje to jejich stanovisko k chystanému zákonu na obranu státu, podle kterého budou dělnická družstva přeměněna ve válečné zásobovací orgány imperialistů. Dokazuje to také úsilí reformistů o válečné dodávky družstev. Zákon na obranu státu, který zmilitarisuje družstva, zatajují reformisté před družstevní masou a dodnes se k tomu zákonu nevyslovili. Družstevní byrokracie sleduje cíl, aby v příští válce zajistila si co největší zisk. V Praze byla před nedávnem zřízena společnost, která má za úkol zásobovati v případě mobilisace armádu látkami, textilním zbožím, oděvy atd. Tato společnost soustřeďuje všechny textilní podniky Československa a chce docíliti monopol v dodávkách československé armádě. Také družstevní svazy byly vybídnuty, aby do této společnosti přistoupily. Ve společné schůzi družstevních svazů dne 14. února t. r. bylo k tomuto vybídnutí zaujato stanovisko a usneseno vyslati k ministerstvu války delegaci, která by dosáhla, aby družstva v případě války zajistila si dodávku přímo. Tato deputace družstev byla přijata ministrem nár. obrany Udržalem a byla ujištěna, že družstva při řešení této otázky budou vzata v úvahu.

Předpokladem, aby dělnická družstva byla zařazena úplně do služeb imperialistické války, je vytlačení revolučních elementů z družstev, které družstevní byrokracii překáží a ztěžují úkol, který na ní buržoasie vložila. Vytlačení revolučních živlů z dělnického družstevnictví a ovládnutí dělnických družstev reformisty je součástí fašisačního plánu buržoasie, jímž mají býti přetvořeny masové organisace proletářské v organisace přímé podpory fašismu. Rozbíječská ofensiva reformistů v družstvech, která je stupňována současně se zostřováním třídních protiv, je nejdůležitějším článkem fašisačního procesu. Ve spojení s tímto, jakož i ve spojení s válečnou politikou družstevní Aliance je otázka fašistických družstev italských. Nebyla-li ještě v Alianci postavena otázka přijetí fašistických družstev přímo, je již připravena k tomu půda, jednak stále silnější kapitalistickou orientací Aliance a spoluprací sociálních demokratů s buržoasií, jednak také přímými požadavky za přijetí fašistických družstev do Aliance, které byly v poslední době vneseny družstevními organisacemi některých zemí. Pravé křídlo Aliance přijme fašistická družstva k svému zesílení, aby tak oslabilo proletářské křídlo, isolovalo sovětská družstva a připravilo si půdu k podpoře imperialistické války dělnickými družstvy. Reformisté v Československu zakrývají tyto snahy reakcionářského křídla Aliance a podporují tak uskutečnění plánu družstevní Aliance. Dělnická družstva musí vésti boj proti družstevní byrokracii, proti světovému fašismu a reformismu, proti imperialistické válce společně s dělnickou třídou.

Místo boje družstev proti kapitalismu a proti vykořisťování spotřebitelů utvořila Velkonákupní společnost družstev v Praze - která je v rukou reformistů a jejíž zástupci jsou ve Svazu družstev na nejreakčnějším křídle smlouvu s Ústřednou agrárních družstev "Kooperativou". Tato smlouva je spojenectví nákupní ústředny dělnických družstev s ústřednou agrární, ovládanou finanční oligarchií a vykořisťující jak pracujícího rolníka, tak proletářského spotřebitele diktovanými cenami zemědělských produktů.

Reformisté v družstvech odmítají nejenom každý společný boj družstev s dělnickou třídou proti zločinnosti kartelů a trustů, nýbrž tuto politiku kapitalistů přímo podporují jednak domáháním se účasti družstev v těchto kapitalistických orgánech, jednak tím, že uzavírají s kartely odběrové smlouvy a dohody, známkují výrobky kartelů jako výrobky družstevní a prodávají je za ceny stanovené kartelem (Velkonákupní společnost družstev a německá GEC, margarin, mýdlo atd.).

Reformisté v družstvech odmítají proletářskou družstevní politiku, prováděnou prostředky a methodami třídního boje. Odmítají solidaritu družstev v boji pracující třídy při stávkách, výlukách a nezaměstnanosti. Zatím co proletariát přechází k protiútoku proti svým vykořisťovatelům, zostřuje byrokracie družstevní své útoky proti revolučnímu křídlu v družstvech, působí k roztříštění jednotné organisace družstevní, k vyloučení všech třídně-dělnických živlů z družstev a hledí nahraditi proletářské elementy v družstevnictví elementy maloměšťáckými, které by byly oporou její kapitalistické a sociál-imperialistické a fašistické politiky v družstvech. Reformisté, vedeni družstevní byrokracií, používají k udržení svého vlivu v družstvech čistě fašistických method. Úplně odbourali členská práva, odhodili principy a zásady družstevního hnutí, které sami vytýčili, poněvadž jim v zajišťování vlivu na vedení družstev a při provádění úlohy, kterou byli kapitalisty pověřeni, nemohou sloužiti. Družstevní byrokracie přistupuje ke zfašisování družstev, jak velmi pádným dokladem toho je případ brněnské "Vzájemnosti - Včely". Zde členskými schůzemi zvolení komunističtí delegáti byli Kovandou zbaveni svých funkcí a nahrazeni lidmi, kteří fašisační plán Kovandův budou v družstvu podporovati. Kovanda úplně v odporu se stanovami družstva provedl volby delegátů způsobem čistě fašistickým, aby si zajistil vliv na vedení družstva a mohl provésti buržoasií plánované fašisování družstev, které naráží na odpor proletářské družstevní masy.

Fašisační methody v družstvech uplatňují také reformisté ve vedení Svazu družstev. Odbourali úplně proletářskou demokracii v družstevnictví, potlačují práva členů a družstev a zajišťují si moc v družstevnictví diktátem a hospodářskou mocí ústředních organisací družstev. Nyní před sjezdem Svazu družstev, který se bude konati 5. července v Mor. Ostravě, prohlašují reformisté, že nepřipustí žádných návrhů, vyjímaje těch, které podají reformisté. Průběh posledních konferencí pražských nejlépe ukázal, jak družstevní reformisté sesilují svoje snahy o provedení buržoasií plánovaného zfašisování družstev.

Tento fašistický a diktátorský postup reformistů v družstvech je v souvislosti s radikalisací proletářských mas, se zostřením třídních rozporů a s přípravou imperialistické války.

Dělnická družstva a jejich proletářské členstvo musí dokázati, že nepřipustí, aby reformisté mohli v družstvech uskutečniti svůj plán. Družstva v této době musí se postaviti v čelo boje proti drahotě a proti celní a daňové politice buržoasního režimu přes hlavy reformistů. Zmobilisujte družstevní masy do boje proti drahotě a za zvýšení životní úrovně pracujících. Zmobilisujte k projevům družstev celou dělnickou třídu a všechny třídní organisace dělnické.

Vynasnažte se, aby mezinárodní družstevní den byl třídní bojovnou demonstrací za požadavky dělnictva a proletářských spotřebitelů, aby byl součástí protiimperialistické akce pracující třídy a bojovným dnem proti politice kapitalistického státu a proti kontrarevoluční politice družstevní byrokracie. Mezinárodní družstevní den musí býti projevem solidarity dělnických družstev v třídním boji proletariátu a v boji za politická práva pracující třídy a proti fašismu a plánovanému zfašisování družstev. Mezinárodní družstevní den musí býti také mobilisací družstevní masy k boji revolučního dělnického hnutí proti přípravám imperialistické války a přehlídkou síly, kterou revoluční křídlo v družstvech může zmobilisovati k účasti na protimilitaristickém dnu 1. srpna. Mezinárodní družstevní den musí býti současně příležitostí ke zkoncentrování všech proletářských sil k boji proti družstevním reformistům a jejich rozbíječské politice jak v měřítku národním, tak i mezinárodním, a musí vyzníti na podporu sovětských družstev jako revolučního křídla mezinárodní družstevní aliance.

Proletářské členstvo v družstvech musí se soustřediti do boje proti imperialistické válce, do boje proti drahotě, do boje proti fašistické družstevní byrokracii a za třídní a dělnický ráz družstev, k porážce kapitalismu a k vítězství dělnické třídy.

V této souvislosti je nutno také zmíniti se o agrárních družstvech - výrobních, nákupních, skladištních, peněžních která měla býti jedním z hlavních prostředků svépomoci rolnické, ale jež jsou veskrze nástrojem hospodářské a politické moci bohatých sedláků, statkářů a finančního kapitálu.

Pomocí družstev peněžních (kampeliček a j.) dostávají se zemědělskému průmyslu a obchodním společnostem agrární strany za nízký úrok k disposici úspory drobného zemědělského lidu, pomocí nákupních družstev diktuje finanční kapitál ceny přejímací, aby tím více vydělal na cenách prodejních, které sám určuje a diktuje.

V sovětském Svazu je zemědělské družstevnictví pákou socialisace v zemědělství a soustavného zlepšování situace rolnictva. V Československu je zemědělské družstevnictví pákou, pomocí níž finanční kapitál ovládá a vykořisťuje pracující zemědělce. Čím budou tato družstva v případě války, bylo už řečeno u družstev konsumních.

Agrární časopisy demagogicky píší o rozdílu, který se jeví mezi cenami, za které rolníci prodávají 1 kilogram živé váhy hovězího či vepřového dobytka, a cenami masa v městech. Radíme malým a středním zemědělcům: zeptejte se, co učinila agrární strana, aby nejen drobní výrobci, nýbrž i spotřebitelé byli uchráněni škod, které způsobuje meziobchod? Ptejte se na zisky agrární "Zemky" atd.

Pracující zemědělci mohou jen ve spolku s dělnickou třídou účinně čeliti kapitalistickému lupičství. V jednotné frontě s průmyslovým dělnictvem musí proletariát venkova nastoupiti k boji za odstranění vydřidušského kapitalistického řádu a nastolení vlády dělníků a pracujících rolníků. (Potlesk komunistických poslanců.)

Předseda (zvoní): Dalším přihlášeným řečníkem je pan posl. Špatný. Dávám mu slovo.

Posl. Špatný: Slavná sněmovno! Ujímám se slova, abych jménem klubu nár. socialistů reklamoval koaliční svobodu pro čsl. četnictvo. (Výborně!) Tento stav oddaný republice a státní myšlence československé jest jediným bezprávným stavem v republice. Četnictvo bylo zbaveno volebního práva českoněmeckým režimem a postaveno bylo na roveň osobám nesvéprávným, trestaným, choromyslným, kridatářům, trestancům a kárancům. A to si čsl. četníci opravdu nezasloužili! Už v debatě o prohlášení pana ministra nár. obrany jsem prokázal, že odnětí volebního práva vojákům a četníkům bylo činem nepromyšleným, nemoudrým a národnostně velmi škodlivým. Chtěli jste četnictvo odpolitisovati. A není odboru, který by byl tak nesmírně zavalen politickou agendou, jako právě četnictvo. Je-li v obci veřejná schůze, žádá politický úřad I. instance četnictvo o politické informace, kdo mluvil a co mluvil a jaké politické směrnice byly na schůzi přetřásány. Jde-li o jmenování členů okresních výborů nebo zemských zastupitelstev nebo nemocenských pojišťoven, vyšetřuje a zjišťuje četnictvo politickou příslušnost navržených občanů.

Včera mluvčí republikánské strany si pochvaloval, že "odnětí volebního práva četnictvu ukázalo se nutným, když jsme nechtěli připustiti, aby bylo vrženo do víru stranických a politických bojů. Odnětí nebylo vyvoláno četnictvem a také proti němu nesměřovalo, ale mířilo proti stranám, které se snažily svou rozvratnou činnost rozšířiti i na četnictvo a na vojsko". My bychom rádi věděli, které to byly strany, které svou rozvratnou činnost snažily se rozšířiti na četnictvo. To jsou velmi nicotné argumenty. "Odpolitisování" četnictva, které bylo provedeno odnětím jejich volebního práva, jest jedna z největších křivd, která se v republice Československé stala. Vždyť četnictvo prokázalo přímo nadlidské zásluhy při budování československého státu a jeho ochraně proti iredentě německé a bolševické. Řada četníků pro naši národní svobodu položila své životy. Četnictvo hájí vaši bezpečnost a majetek. Proč jste mu tedy způsobili takové příkoří, takovou křivdu a bezmeznou urážku odnětím volebního práva vojákům a četníkům?

Když se jednalo o porušení této důležité ústavní zásady, uvedl ministr nár. obrany tři města, kde vojsko volilo prý protistátně, a to Čáslav, Terezín a Josefov. Poměr hlasů vojenských proti hlasům občanským pro tak zv. státotvorné strany nebyl o nic horší, ba spíše naopak. A tenkráte mezi hlasy protistátní počítal ministr nár. obrany také hlasy odevzdané pro německé agrárníky a pro německé křesť. sociály, kteří dnes sedí ve vládě. Nepravdivé argumenty ministerstva nár. obrany, že vojsko volilo protistátně, byly náležitě rozcupovány. Statistiku o tom ministerstvo národní obrany předložiti nemohlo, poněvadž výsledek její byl by usvědčil ministerstvo nár. obrany z nepravdy.

Nikdo se, slavná sněmovno, nepokusil ani v nejmenším o důkaz, že by bylo četnictvo volilo protistátně. Toho také naprosto nebylo a původně se na odnětí volebního práva četnictva nepomýšlelo. Není žádnou tajností, že ztráta volebního práva četníků byla jedna z velikých politických koncesí straně p. pátera Hlinky, který chtěl, aby na Slovensku českých hlasů bylo co nejméně. A dokud měli četníci volební právo, jak se s nimi zacházelo? Mám zde případ z Ronšperka, kde svého času byl zvolen četnický strážmistr Schwinga do obecního zastupitelstva, který byl velmi nepohodlný agrárně křesťansko-sociální klice. Vytýkal jí nesprávnosti a tím si proti sobě většinu popudil. Dostal se za to do disciplinárního vyšetřování, byl udán vojenskému soudu, bránil se, ubránil se, ale přes to byl vyhnán do pense, ačkoliv byl docela zdráv a naprosto nevinný. Tak se postupovalo, dokud mělo četnictvo volební právo.

Pan zástupce republikánské strany čsl. venkova upozorňoval včera, že četnictvo už si utvořilo legální organisaci. Prohlašuji se vší rozhodností, že četnictvo svoji plnoprávnou organisaci dosud nemá. (Výkřiky poslanců čsl. strany nár. socialistické.) Vzali jste četnictvo nár. obraně a přidělili jste je ministerstvu vnitra. Tím jste jeho postavení i po stránce koaliční svobody zhoršili. I voják má více spolkové svobody než četník. Vojáci smějí býti členy kulturních a tělocvičných spolků bez závady. Mají své plnoprávné organisace, ať už je to Svaz čsl. důstojnictva nebo Svaz čsl. rotmistrů či Vojenský vědecký ústav nebo zájmové skupiny legionářské a jiné. V těchto korporacích si členstvo samostatně rozhoduje. Tyto vojenské korporace vydávají si samostatné listy. Četnictvo je na tom naproti tomu daleko hůře. Žádná četnická organisace nesmí existovati, ani žádný časopis, který by vydávali aktivní četníci. (Posl. Zeminová: Když to napsali do "Českého Slova", bylo "České Slovo" zabaveno!) Ano. Působí sice tak zv. Masaryků v četnický vzdělávací a podpůrný fond, jehož předseda je jmenován ministerstvem vnitra. Myslíte, že ministerstvo vnitra tam jmenovalo nějakého četnického strážmistra? Nikoliv! Ministr vnitra jmenoval generála četnického Knoblocha předsedou. Ani pokladníka si nesmějí četníci voliti v tomto fondu sami, nýbrž i tam je pokladník jmenován ministerstvem vnitra, jímž se stal major Vykoupil. Četník, který musí zastávati policii, který musí býti diplomatem a státním návladním, který má právo kde koho zavříti, nemá ani tolik svobody, aby ve svém spolku volně si rozhodoval a volil své funkcionáře. O četnických otázkách se v tomto spolku nesmí mluviti. (Slyšte!) Nejvýše dopustí, aby se rokovalo, jakým způsobem se má připraviti gratulace pro pana předsedu nebo pro pana pokladníka. (Slyšte!)

Srovnejte vedle sebe účel Svazu čsl. důstojnictva a účel tohoto Masarykova četnického fondu. (Výkřiky posl. Bergmanna.)

Podle stanov Svazu čsl. důstojnictva - to jsou vojáci - je účel spolku tento: "Pěstovati v důstojnickém sboru ducha jednoty, bratrství a pravého demokratismu. Vyvíjeti činnost vzdělávací a výchovnou a účastniti se kulturní, národní práce vůbec. Pěstovati v širší veřejnosti zájem o branné otázky. Hájiti hospodářských a sociálních zájmů čsl. důstojnictva jak z povolání, tak v záloze, ve výslužbě a v invaliditě. Pěstovati činnost společenskou a tělovýchovnou. Politická a výdělečná činnost Svazu je vyloučena, taktéž jakékoliv zasahování do služebních věcí."

Naproti tomu Masaryků v četnický vzdělávací a podpůrný fond má tento úkol: "Účelem spolku je prohlubováním všeobecného a odborného vzdělání příslušníků četnictva a pak morálním a hmotným podporováním jich a jejich pozůstalých, zejména pro případ zvlášť vážné nemoci, úrazu, úmrtí, nebo velké hospodářské tísně a pod., pečovati o stavovskou svornost a družnost jakož i o povznesení četnického stavu. Činnost politická a výdělečná a jakékoliv zasahování do služebních věcí není dovoleno."

To jsou dva velmi podstatné rozdíly. Voják je daleko svobodnějším občanem v čsl. státě, nežli čsl. četník. A nejenom to, že předsedu a pokladníka Masarykova fondu četnického jmenuje ministerstvo vnitra, velmi povážlivé jsou i volby delegátů. Poslední volby delegátů byly provedeny v měsíci prosinci. Kandidovaly dvě strany, obě byly oposiční, jedna více a druhá méně. Hlasovací lístky byly házeny do bedny a tam ponechány 15 dní bez dozoru. Potom se lístky vyňaly z bedny a zjistilo se, z kterých skupin hlasovací lístky tu jsou. Byly tři skupiny. Nejoposičnější měla hlasů nejvíce. Odhadovalo se, že jejich přes 2000. Druhá oposiční kandidátka měla jich podle odhadů asi 600. Tyto hlasovací lístky si vzal poručík Bakule a měl je doma přes noc a ráno bylo těch lístků nejoposičnější skupiny 700, druhá skupina jich měla 900, této tedy přibylo přes noc několik set na rychlo hektografovaných hlasů, které tam vůbec večer nebyly. (Výkřiky poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

O těchto famosních volbách do Masarykova četnického fondu se psalo v novinách. Četnické velitelství rozkřiklo, že bude dotyčného redaktora žalovat, ale žaloba podnes nebyla podána a poručík Bakule byl po tomto činu povýšen na nadporučíka. (Výkřiky poslanců čsl. strany nár. socialistické.) To je ta vychvalovaná četnická svoboda, které se tu včera pan zástupce republikánské strany dovolával. Ale, slavná sněmovno, tento četnický fond má v záhlaví jméno presidenta Masaryka. Kdyby pan president znal, jaká je to korporace ten Masarykův četnický fond, jaké poměry tam jsou a jaká je tam demokracie, nepochybuji, že by si zakázal, aby se jeho jména zneužívalo. My reklamujeme dnes při debatě o četnickém kázeňském právu důrazně, aby spolčovací zákon republiky platil také pro československé četnictvo. Dejte jim, pane ministře vnitra, aspoň takovou koaliční svobodu, jakou mají vojáci, odstraňte ponížení četnictva a vraťte jim volební právo! (Potlesk poslanců čsl. strany nár. socialistické.)

Předseda (zvoní): Nikdo není již ke slovu přihlášen, rozprava je skončena.

K věcné poznámce je přihlášen pan pos. Chalupník. Dávám mu slovo.

Posl. Chalupník: Slavná sněmovno! Při včerejší debatě zneužil posl. Zápotocký této tribuny, aby si mohl dáti imunisovati lživé útoky, kterými se v tomto týdnu hemží komunistický tisk, že totiž jsem se měl dopustiti nějaké prorady na zájmech stávkujícího dělnictva ve Vratimově. Měl prý jsem dělnictvu doporučovati, aby nastoupilo práci a přijalo nevýhodné návrhy zaměstnavatelů.

Řídím se názorem, že kdo cti nemá, jinému jí nedá. Veřejnost jest již zvyklá na pusté nadávky komunistů a nebéře je vážně. Také já bych je nechal bez povšimnutí, poněvadž mně nezáleží na tom, co o mně říkají komunisté, nýbrž na tom, co o mé činnosti soudí dělnictvo.

Vratimovské stávkující dělnictvo odsoudilo již nejednou spontánně na své schůzi lživé útoky komunistického tisku a postup komunistické strany v této stávce. Poněvadž však posl. Zápotocký včera operoval nepravdivým tvrzením nejen proti mé osobě, nýbrž i proti straně, považuji za nutno, abych objasnil události, souvisící se stávkou ve Vratimově.

Stávka dělnictva ve Vratimově vypukla ve středu dne 15. května, protože správa závodu propustila na základě §u 82 živn. řádu, lit. h), 18 nemocných dělníků, mezi nimiž byli někteří, kteří pracovali v závodě 30 až 40 let a že mimo tyto mělo býti propuštěno ještě dalších 45 dělníků.

To byla hlavní příčina, která donutila dělnictvo k zastavení práce. Dělnictvo bylo beztak již značně nespokojené s postupem správy závodu, která nedodržovala kolektivní smlouvu a učiněná ujednání, nerespektovala požadavky závodního výboru a platila nejnižší mzdy. Tedy na první pohled stávka z důvodů hospodářských.

Komunisté však od samého vzniku využívali této stávky k účelům politickým. Již posl. Hruška, když o této stávce mluvil, prohlásil ve sněmovně, že stávka má politický význam. Nutno podotknouti, že na této stávce jsou zúčastněny podle politického rozvrstvení dělnictva čtyři strany: dva směry komunistické - politbyráci a Haisovci - čeští socialisté a soc. demokraté. Komunisté sledovali touto stávkou několik cílů:

1. Pomocí této stávky roznítiti stávkovou náladu mezi dělnictvem v ostravské oblasti. O tom jsou doklady zde v "Dělnickém deníku" (ukazuje) a svědčí o tom nadpisy: "Kovodělníci, vstupte do boje!"

2. Získati dělnictvo do své organisace a zastříti ostatnímu dělnictvu vzájemný boj, který mezi nimi zuří.

3. Zaskočiti a napáliti druhé organisace a dostati se na podpis ujednání a tím také kolektivní smlouvy.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP