Pátek 26. října 1928

Čo sa týka našej obchodnej politiky s cudzozemskom, len jedno môžem žalostne komštatovať, že nemáme obchodnej smluvy s takým štátom, s ktorým sme boli nielen v minulosti, ale aj v prítomnosti v najlepšom priateľstve a o ktorom môžeme tvrdiť, že je jediným naším priateľom a jedine ako taký môže byť, lebo písomné smluvy môžu byť papierové v tom okamihu, akonáhle prijde na obeť, akonáhle prijde k tomu, že je treba sa obetovať za druhého, a o tom sme sa už presvedčili, že jedine ten národ, ktorý to učiní, je juhoslovanský národ. Preto vyslovujem toto stanovisko, že ešte aj na úkor ústupkov táto obchodná smluva čím skôr musí byť urobená.

Naše slovenské sťažnosti boly špecielne ohľadne finančnej politiky. Ja tu len jedno chcem spomenúť a pribiť, že na začiatku republiky odborné kruhy a povolané k tomu úrady a vrchnosti uznaly, aký veľký význam má dobre vybudovaná sieť železničná na Slovensku. Aký veľký politický a hospodárský význam a veľký význam vojenský má, je vidno z toho, že r. 1920 podaný bol návrh zákona na tak zvaný investičný program, na Slovensku vybudovať slovenské železnice primerane ako to dnešný útvar Československej republiky potrebuje. Tu v tomto zákone bolo 15 nových dráh, 15 tratí, spomínaných: Handlová-Horná Štubňa, Červená Skala-Margecany, Slivnická Nová Ves-Trebišov, Užhorod-Mukačevo, Mukačevo-Bilki-Hust, Vsetín-Bilnice-Broumov, Veselí n. M.-Nové Mesto n. V., Krupina-Zvolen, Jablonica-Plav. Sv. Mikuláš, Myjava-Brezová, Spojka u Žabokriek, Podolinec-Orlov, Tvrdošín-Polhora, Karvín-Trličko-Tešín, dráha sprostredkujúca výhodné spojenie so severným Slovenskom.

Čo je z toho dnes uskutočnené? Poznamenávam, že tento program mal prevedený byť do r. 1925. Dnes už chvála Bohu máme desaťročné jubileum, máme už r. 1928, a čo bolo z toho vybudované, každý zná. Takto, pánovia moji, nerobí sa seriózna hospodárska politika. O ľudovej strane posmešne povedalo sa niekde, že sú to politické deti. Povedzme, že my, pravda, sme nie síce politické deti, ale sme ešte úprimní ako deti. Mohli by sme povedať, že sme politickí romantikovia, ale predovšetkým sme úprimní. Ale majte pravdu, sme deti. Keďže vy Česi ste otec, keďže Praha je matka, tak vychovajte decko tak, aby z neho stal sa poctivý statočný a pre Československú republiku užitočný muž. Tak ale vážny, múdry otec nevychováva decko, že mu sľúbi jablko a nedá mu ho, že mu sľúbi cukor a nedá mu ho, že mu sľúbi šaty a nedá mu ich, lebo vtedy ho vychová za lotra, za cigána a možná za otcovraha. To je na pomyslenie, pánovia moji, robiť si s decka smiech a komediu. Decko, to je vážna vec. U jedného Angličana je jeden malý chlapec ohromne vážna osoba, tak ako ten veľký, a práve preto Angličan bol nielen dobrým vychovateľom, ale i dobrým politikom; on s politickým deckom zaobchodí tak, aby z neho vychoval politického muža, zralého občana. Tak špatne sa zaobchádzalo i vo starom Uhorsku, že vyniesol sa zákon a nepreviedol sa. Vyniesol sa zákon národnostný, ale po niekoľko desaťročí spal, nebol prevedený, do života uvedený a takým spôsobom sa stalo, čo sa stalo. Zákon vynášať nie je ťažká vec. Zákony vynesú sa u nás za 5 minút, ale zákony prevádzať, to je potom úkol tak politika, štátnika, ako i exekutívy. Tu je veľká chyba, že naše zákony v minulosti sa neprevádzaly, aspoň nie poctive a spravodlive. Keby sa boly spravodlive robily a prevádzaly! Verte mi, že spravodlivosť je taká etická hodnota, ktorá premôže každého nepriateľa a zrobí z najväčšieho nepriateľa spravodlivosťou a láskou svojho priateľa.

Pánovia moji, čo sa nám pripomínalo a pripomíná? "My vás radi máme, vy Slováci." Nepovedajte, že nás máte radi, ale čiňte, aby sme videli, že nás máte radi. A potom druhé, čo sa nám pripomína:

Hľadajme to, čo nás spája - a odstraňujme, čo nás oddeľuje. Ale spája nás nie len tá železnica, čo vy vybudujete medzi Moravou a Slovenskom, ale verte mi, že viac nás bude spájať tá železnica, ktorú vybudujete na východnom Slovensku, vzdor tomu, že toto východné Slovensko je vzdialené 700 km. To nás bude viac spájať, ako akákoľvek iná násilná spojka. Bude nás spojovať nielen tá cesta, nielen tá hradská cesta, čo vy vybudujete medzi Moravou a Slovenskom, ale budú nás predovšetkým spájať tie cesty, čo vybudujete po celom Slovensku, kde náš roľník nemôže dostať sa ku svojmu poľu a nemôže ho obrábäť, lebo mu voda zavalila cestu. Toto nás bude viac spájať než všetky iné cesty a železnice.

Ale, pánovia moji, bude nás ešte jedno spojovať a priblíži nás viac k Prahe, a to nasledovné: Východné Slovensko, ktoré je najviac roľníckou oblasťou Slovenska, a Podkarpatská Rus ležia od Prahy, Plzne, Bohumína, od Mor. Ostravy, od Brna a vôbec od konzumentských území až 700, 800 ba 1000 km ďaleko, tedy berme priemer 700 km. Naproti tomu železničný tarif nielen že doteraz bol o 110% drahší na Slovensku a Podkarpatskej Rusi než v hostorických zemiach, ale na tú diaľku musí náš roľník doplácať aj iným spôsobom. Dnes musíme si vybudovať tarifnú sústavu iným spôsobom. Keď už nemôžeme priblížiť prostorove to východné Slovensko a Podkarpatskú Rus k Prahe a k ostatným konzumným územiam, musíme hľadieť, aby sme ich priblížili aspoň iným spôsobom, a to tarifove. Náš roľník dostáva za svoj jačmeň o 14 až 15 Kč menej, než roľník u Olomúca. (Hlasy: Až o tridsať!) Ja počítam len 14 až 15 Kč, ktorý rozdiel pripadá na železničné tarify, lebo povedzme i kvalitatívne azda neobstojí tento jačmeň, keďže na východnom Slovensku a Podkarpatskej Rusi je trošku semeno degenerované. A prosím, i na pšenici, na žite a na všetkých svojích plodinách náš roľník musí doplácať, na svojom statku, na dobytku. Pri tom, pravda, ten dobytok ztratí i na váhe, než sa dostane do Prahy, Brna alebo Plzne, tak že náš roľník až o 20, 25% musí lacnejšie predávať a tak horšie obstojí proti roľníkom v historických zemiach, ktorí sú bližšie konzumným územiam. A tu práve železničná politika a tarifná politika musí sa postarať o to, aby v tomto smere východné Slovensko, Podkarpatská Rus a južné Slovensko priblížila viac tej Prahe, musí vybudovať tarifnú sústavu, ktorá umožňuje, uľahčuje a zmenšuje dopravu na veľké diaľky. Pri tom, pravda, nech si železnica potom vyrovná svoje kalkulácie iným spôsobom, nech potom zdraží dopravu na kratšie diaľky. Ja som tak ďaleko informovaný, že toto ide sa akosi zkúšať, ale či to bude prevedené, neviem, nemám nijakej dôvery k tomu, že to bude tak prevedené, ač, pánovia, takým spôsobom by ste priblížili to východné Slovensko a Podkarpatskú Rus k Prahe nielen teritoriálne, ale som presvedčený, že tým spôsobom vykonáte o mnoho viac, že tým i duševne priblížite východné Slovensko a Podkarpatskú Rus k Prahe o mnoho viac, ako takými výpoveďmi, že "my vás radi máme."

Tu pri železničnej otázke spomenul by som ešte na jedno. Bola vydaná zásada, že štátné podniky majú sa spravovať ako zárobkový podnik. (Tak je!) V druhých odvetviach, štátné lesy a statky, pripomínam, že tieto štátné lesy a statky veľmi špatne a veľmi zle vynášajú a že keby sme odpredali len ten dorast, čo máme na dreve, bez toho, že by sa štát o to staral, že by mal na to výdavky a investície, že by platil úradníkov a zamestnancov, vyniesly by štátné lesy a statky za ten drevový dorast a árendu, čo by sme za statky dostali, aspoň štyrikrát toľko.

Ale vrátim sa k železniciam. Tá zásada, povedám, môže obstáť v druhých odvetviach štátnych podnikov a musí byť u pošty, u štátnych kúpeľov - ačkoľvek tam už nie natoľko - u nejakých druhých podnikov výrobných v tej Podbrezovej, či iných nejakých továrňach, len na jednom poli nesmie tá zásada byť uplatňovaná, a to sú práve železnice. Lebo železnice majú sociálny, majú kolektívny a finančne-národohospodársky vyrovnávajúci úkol, to znamená toľko, že ja nesmiem počítať, či tu utratím, že tu nesmiem utratiť, ale ja musím s tým počítať, že tu musím utratiť, poneváč to vyžaduje národohospodársky záujem. Pravda, že pri tejto zásade, že železnice musia zarobiť na každej čiare, že musia zarobiť pri každej dodávke, pri každej dávke a pri každom tovare, naše železnice nemôžu vykonať úkol, ktorý im patrí, nemôžu vykonať úkol národo-hospodársky. A preto my na Slovensku a Podkarpatskej Rusi trpíme tými ohromnými tarifami, lebo to ide všetko na čistý zisk železníc. Proti tomu rozhodne musíme sa postaviť, aby tá zásada bola tak úzkoprse až ad absurdum prevádzaná.

Ku koncu chcem vám ešte len toto zopakovať. Nehovorte nám, že my vás, Slovákov, radi máme; objímajte nás - len nás objímajte, my to máme radi - ale nielen nás objímajte, lež robte tieto spojky, ktoré som naznačil, tie spojky, ktoré nás o mnoho viac spájajú a priblížia, i vzdor všetkým vzdialenostiam a priestorovým diaľkám, ako všetky tieto vaše výpovede, fráze a sľuby, ktoré, ačkoľvek boly i zákonom sľúbené, nikdy neboly dodržané. Nech to bude našou zásluhou pre budúcnosť, pánovia moji. Myslím, že budeme potom lepšie hospodáriť, lepšie nažívať. (Potlesk ľudových poslanců slovenských.)

Místopředseda dr Buday (zvoní): Ďalej má slovo pán posl. dr Jabloniczky.

Posl. dr Jabloniczky (německy): Velectění! Dostatečně známý způsob, jak zahroceně proti menšinám zachází se s tiskovou a shromažďovací svobodou, stěžuje dokonce i členům sněmovny prováděti veřejně kritiku vládních opatření. Jediné refugium řečnické svobody v republice jest dnes již jen sněmovna, byť i, následkem zkrácení řečnické svobody, v omezeném rozsahu. Menšinoví zástupci musí tudíž použíti tohoto jediného práva, aby promluvili, nikoli snad aby dosáhli eventuelně změny zákonných předloh, neboť tuto naději pohřbili již dávno, nýbrž proto, aby se mohli sněmovními svými řečmi svobodně domluviti, byť i par distance, se svými voliči. Vždyť přihodilo se právě mé straně v Rusínsku, jež má dokonce na papíře zajištěnu autonomii, že byrokracie, vlastním oslněním, jak se zdá, již osleplá, rozehnala policejní mocí dokonce i schůzi předsednictva uznané strany. Ovšem této byrokracii nadržuje se se shora tím, že se dopřává sněmovně života právě jen potud, aby jako stroj povolila nejnaléhavější životní nezbytnosti, jinak jest však sněmovna odsouzena po celé měsíce k mlčení a nečinnosti. Pracuje, vládne a tvoří zákony nikoli sněmovna, nýbrž vytvořený zde cabinet noir, "osmička", jež v dobře střežených a dobře uzavřených pokojích, do nichž proniká jen velmi málo světla svobody, vyřizuje vše ke spokojenosti politických držitelů moci.

Kdo věří ještě v tomto státě, že by byla důležita porada o rozpočtu? Lze zde rozumnými důvody prosaditi změny v rozpočtu nebo v jiných zákonných úkonech, jichž by bylo již po rozumu samém potřebí? Dnes už nikoli. Nepoužívají proto řečníci rozpočtových porad k tomu, aby prosadili zlepšení v politickém životě, nýbrž používají jich ponejvíce ku propagačním účelům pro svou stranu. Je-li tomu skutečně tak - a nelze toho popírati - že ani ministři neshledávají nutným, aby byli přítomni při poradách o jejich resortech, nelze se diviti, že trpí vážnost této sněmovny, neboť, jak se zdá, nebéře se to se shora se sněmovnou vážně.

Avšak také ze zdola nepočíná se sněmovna bráti vážně, jak právě dokazuje brněnský výlet sněmovního předsednictva na tamější výstavu, kde bylo odstaveno sněmovní presidium, tudíž nejvyšší zastupitelství lidu, v němž má podle republikánských názorů spočívati nejvyšší moc, takže, jsouc uraženo, bylo nuceno výstavu opustiti. Tento příznak musel by přivésti muže rozumně myslící k rozpoznání stavu věci a zavdati jim podnět ku přemýšlení. Vždyť vládnouti nezáleží přece vlastně v tom, že se obsazují bohatě dotovaná místa, nýbrž ve výcviku předvídati události, a jenom toto předvídání svědčí vlastně o státnictví. Avšak o tomto předvídání a o této všeobecné prozíravosti není ve směrnicích rozpočtových ani v rozpočtových předlohách jednotlivých resortů žádné stopy.

Zdá se, že správě státních financí zcela ušly zejména dvě známky, které se projevují v hospodářském životě, totiž předně klesající tendence vývozního přebytku a za druhé značné, zpovlovnělé tvoření se nových kapitálů. Myslel již pan ministr financí na to, co nastane, projeví-li se tyto známky v tom, že hospodářská tíseň přivodí v obchodu s cizinou pasivní bilanci? Tento stav způsobují dvě falešné zásady státní politiky, jednak, že všechna zařízení a státní podniky byly personálně velmi silně vybaveny z důvodů národnostních, poněvadž každý vlastenec musel býti odměněn, a dále, že bez ohledu na ohlašovaný pacifism bylo zaujato stanovisko čistě militaristické. Tyto dvě hypoteky zatěžují velmi silně hřbet činorodého obyvatelstva republiky a tento falešný postup, tato falešná zásada musela v nezbytném důsledku vésti k utažení berního šroubu nad přípustnou míru. Správnost tohoto tvrzení potvrzuje okolnost, že na kulturní potřeby zařazeno do státního rozpočtu pouze 800 milionů Kč, kdežto militarismus se svými neplodnými investicemi pohltí okrouhle 1.700 mil. Kč. Lepšího protikladu netřeba pro udánlivý pacifism držitelů moci v tomto státě uváděti.

Předanění a způsob, jak se opatřují podklady pro výměru daní, vedly k jiné další nepřístojnosti, ku přemísťování kapitálu do ciziny, a jest to předem ponejvíce největší kapitál, poněvadž si dovede daleko snadněji tuto cestu upraviti, než malí střádalové. Jest to výsledek zásady, samo o sobě zdravé, zásady progresivnosti, jež však protismyslným prováděním jest přiváděna ad absurdum. Právě ve finančních a hospodářských otázkách nejsou nic platna hesla. Ozdravení jest možné pouze ústupem k železným zákonům národního hospodářství. Dnes byl by snad ještě možný ústup, a to spořádaný ústup. Kdyby se však mělo jednou objeviti pasivum v bilanci zahraničního obchodu, což není vyloučeno, bude-li dále pokračováno v politických metodách, jako dosud, přejde ústup ve všeobecný útěk s nevyslovitelnými a nedozírnými následky. Jest naší oposiční povinností upozorniti na to zejména pana ministra financí. Je nejvyšší čas vrátiti se k rozumným hranicím zdanění a zejména přikročiti již ke zrušení daně obratové. Svého času byla sněmovna napálena tím, že daň obratová byla označována pouze jako přechod a nezbytnost pro konsolidaci, tato obratová daň byla zavedena pouze s platností na 2 roky. Později, když se ukázalo, že obratová daň jest lichvářským zdrojem příjmů, byl její život prodloužen na neomezenou dobu. Jestliže stát a jeho hospodářství jest již konsolidováno, jak slýcháme o republice od vlády a jejích panošů, pak jest obratová daň anachronismem. Také okolnost, že obratová daň, tak jak jest zavedena, jest zachovávána jako největší zdroj státních příjmů, nasvědčuje neklamně, že konsolidace leží ještě v mlhavé dáli. Symfonie, jež vytrubována jest o konsolidaci státu uvnitř a na západ, zejména oproti Francii, vyznívá tudíž ponejvíce ve falešné tóny, které nemohou utlumiti ani jubilejní oslavy. Jest to vzhledem ke konsolidaci při jubilejních oslavách silně falešný tón, že si sněmovna ani netroufá konati slavnostní zasedání.

Jest jisto, že by menšiny nerušily těchto oslav, neboť kulturní úroveň menšin to vylučuje. Dlužno tudíž předpokládati jiné důvody pro to, že se zasedání sešlo. Okolnost, že menšiny nezúčastní se jubilejních oslav, nemá absolutně rušivého vlivu na způsob jubilejních slavností, nanejvýše bude cizina naslouchati. Avšak nelze se diviti, že menšiny, zejména na Slovensku, nezúčastní se slavností; slavnosti konati může jen ten, kdo jest spokojen. Rádi věříme, že Čechoslováci jsou v tomto státě úplně uspokojeni, avšak okolnost, že budou do oslav zapřaženi němečtí a maďarští řečníci, nemůže oklamati nepopíratelnou skutečnost, že většina, a to velká většina menšin, nebude na jubilejních oslavách duševně zúčastněna, nanejvýše jen očima. Menšiny nemohou, pokud se proti nim bojuje - a tak tomu nyní jest - vžíti se do jubilejní nálady. (Předsednictví převzal místopředseda Zierhut.) Pouze harmonie duší, kteréž se však dosáhne pouze skutečným zrovnoprávněním a dosažitelným pak uspokojením, umožní, aby se menšiny zúčastnily eventuelních budoucích státních oslav. Tam, kde jako na Slovensku, dává se nesčetným menšinovým příslušníkům v důsledcích vypovídání do ruky poutnická hůl, kde statisíce lidí následkem libovolného provádění zákona o domovské příslušnosti žijí ještě v teskné obavě, kde na denním pořádku jsou ukrutnosti proti kultuře menšin, tam nemůže zavládnouti jubilejní nálada. To musí uznati a uzná také každý rozumný člověk. Menšiny plní svou povinnost ke státu; aby plesaly, nemají potud důvodu, pokud se s nimi co do politických práv nakládá jako s občany méněcennými. Právě pořadatelé jubilea mohou zjednati nápravu v tomto směru. Avšak po dobu celých 10 let trvání republiky nebylo v tomto směru ničeho podniknuto. Německý generál Hoffmann napsal o světové válce knihu s titulem "Válka zameškaných příležitostí". O politice držitelů moci v tomto státě mohla by již dnes býti napsána kniha s titulem "Politika zameškaných příležitostí vzhledem k menšinám". Zameškaných příležitostí těžko však doháněti. Vzpomínám při tom pouze odpovědi, kterou dali právě Češi poslednímu ministerskému předsedovi posledního rakouského císaře, profesoru Lammaschovi, když jim nabízel, chtěje je uspokojiti, autonomii: "Jest na to pozdě". Jde-li o stát, kde jest nutným smír všech jeho obyvatel, pak jest to právě republika, neboť dějiny zůstávají bez ohledu na veškeru demokracii nejlepší učitelkou všech národů. Toto napomenutí nebudiž právě v jubilejním roce podceňováno, pochází-li od oposiční strany a nebuďtež menšiny stálým rozlišováním co do politických práv důsledně odstrkovány, poněvadž pozdější sblížení mohlo by se po případě ukázati opozděným. Spravedlnost jest dnes více než kdy jindy základem budoucnosti.

My, jako zástupci našich menšin na Slovensku, musíme odepříti souhlas se státním rozpočtem pro naprostou nedůvěru k vládě, jež není ani s to, aby uskutečnila stěžejní zásady spravedlnosti. V nedaleké době budou provedeny volby do zemských zastupitelstev. Půjdeme do těchto voleb s heslem: Spravedlnost pro menšiny a tím smír všech národů. Doufám, že voliči bez ohledu na očekávaný nátlak dají nám ospravedlňující odpověď. (Potlesk na levici.)

Místopředseda Zierhut (zvoní): Slovo má dále p. posl. Pekárek.

Posl. Pekárek: Vážení pánové! Většina předcházejících pánů řečníků zdůrazňovala významnost projednávání letošního státního rozpočtu. Mohlo by se ovšem namítnouti, že období 10 let je v životě státu poněkud krátkým obdobím, aby bylo lze pronášeti definitivní úsudky o naprosto správném nebo naprosto nesprávném vývoji našich vnitrostátních poměrů, anebo aby bylo lze činiti naprosto spolehlivé náznaky vývoje poměrů do budoucna.

Vážení pánové! Jeden fakt musíme zdůrazniti, uvažujeme-li o významu dnes jubilovaných 10 roků. Je to fakt, že v tomto období došlo k pronikavým změnám ve veřejné správě. Došlo přímo k diametrálnímu odklonu od původně nastoupené cesty hospodářského a finančního vývoje, došlo k berní reformě a k reformě sociálního pojištění. To všechno jsou po mém soudu fakta, jež jsou dostatečným důvodem, abychom uplynulých 10 let hodnotili daleko významněji, než bychom mohli činiti, kdyby desetiletý vývoj se byl děl za poměrů naprosto normálních.

Posuzujeme-li vývoj naší finanční politiky za uplynulé desetiletí, musíme sledovati, vážení pánové, vliv a působnost dvou neobyčejně významných individualit, jež uplatňovaly se, resp. se ještě uplatňují ve vývoji naší finanční politiky. Třeba působnost osobnosti Rašínovy v mnohém velice citelně se dotýkala stavu, jménem kterého mám tu čest mluviti, tož my přece neváháme oceniti významné Rašínovo působení v tom smyslu, že nestali jsme se bezmocnou obětí inflační horečky, kterou zahájila Rakouskouherská banka tím, že tiskla bankovky nekryté hospodářskými hodnotami. Ale, pakli se nezdařil úplně plán Rašínův udržeti kurs popřevratové koruny na vysoké úrovni, nepřičítám to snad pochybeným úvahám Rašínovým o naší hospodářské potenci, jako spíše tomu, že cizina ne dosti spolehlivě, ne dosti věrojatně hodnotila naše hospodářské možnosti a že nás spíše hodnotila jako součástku hroutícího se středoevropského systému. Já si vážím zvláště jednoho momentu v charakteru Rašínově, že totiž přes přímočarost své povahy, přes strohost v provádění jednou vytčeného plánu přece jen, když viděl obtíže s udržením vysokého kursu koruny, přizpůsobil se jí a tak harmonicky spojil svůj osobní plán s požadavky praktického finančnictví. A to, myslím, byl základ k tomu, by upevněna byla naše koruna bursovně i fakticky. A soudím dále, slavná sněmovno, že skutečnost, jak jsme se postupně snažili o překonání inflační horečky a jak vystřídavší se u nás jednotlivé vlády a většiny vládní pracovaly ke stabilisaci naší koruny, je spolehlivým a kritickým měřítkem pro oprávněnost těchto většin a těchto vlád. Již v době, kdy se neuplatňoval tak silnou měrou ve vládě a vládní většině t. zv. měšťácký živel, bylo patrno, že přední podmínkou stabilisace finančních poměrů je rovnováha ve státním rozpočtu, souběžně pak s touto rovnováhou snížení výdajů na státní správu, ale v souvislosti s tím i na samosprávu, dále že je nutno upraviti daňové břemeno tak, aby odpovídalo hospodářské únosnosti, že je nutno snížiti výrobní náklady, abychom byli schopni soutěživosti zejména na mezinárodních trzích, že tedy předem je třeba redukovati úrokovou míru. Dále bylo patrno, že je třeba naše mezinárodní styky upraviti vhodnými obchodními smlouvami vedle celé řady jiných opatření, jež jsou nutna, aby situace v našem státě se příznivě vytvářela a jež jsou zejména přirozenými atributy positivního hospodářského vývoje ve státě.

Vážení pánové! Zřízením Národní banky jsme dospěli k vrcholnému orgánu našeho státního finančnictví, orgánu, který má pečovati o to, aby byl udržen stabilní poměr naší koruny k plnohodnotným zahraničním měnám. Ale já říkám, že kdyby tato působnost a snaha Národní banky nebyla podložena hospodářskými výsledky, podmíněnými všemi těmi okolnostmi, o kterých jsem mluvil, veškerá její snaha by musila bezpodmínečně vyzníti na prázdno, a právě v toto období působení Národní banky zapadá velmi účelně, znatelně a významně působení dnešní občanské většiny.

Výsledky snah této většiny jsou dokumentovány jedním přesvědčivým faktorem, ciframi. Myslím, že v životě není přesvědčivějšího argumentu než správná cifra a že pochybovati o správnosti cifer udávaných obchodními a průmyslovými faktory by bylo velmi na pováženou. Je tedy zapotřebí bráti ty cifry jako naprosto spolehlivé tím spíše, jsou-li ještě ověřeny statistikami odpovědných státních orgánů. V této mluvě cifer jako živý obraz na plátně se objevuje postupná realisace Englišova finančního a hospodářského plánu. Vážení pánové! Budiž mi dovoleno konstatování jednoho fakta. Ode dne, co vstoupil dnešní ministr financí do občanské vlády, vykládá se o jeho rozporech s občanskou vládou a s občanskou většinou. Řekněme, že tyto občasné rozpory zde byly nebo že zde ještě jsou. Ale byly-li a jsou-li zde, je to jen důkazem jedné věci, že naše státní finanční politika je vedena vyhraněnou individualitou, jež jde důsledně za plánem, který si vytkla, který má za dobrý a který také většinou povolaných činitelů jako dobrý jest uznáván. Není proto, vážení pánové, nic přirozenějšího než že v demokracii, která je uzpůsobena jako naše, kde zájmy jednotlivých složek jsou docela jasně a konkrétně vyhraněny, dochází ke sporům, k neshodám v názorech při uskutečňování plánu, který v zájmu dobra celku, celého národa a celého státu vyžaduje určité přímočarosti a přirozeně pak musí tu a tam dotknouti se zájmů těch jednotlivých složek, jež tvoří vládní většinu a jež jsou representovány vládou. Avšak to je zjev přirozený a nemůže to býti důvodem k argumentování proti oprávněnosti dnešní občanské většiny, nýbrž naopak soudím, že bylo velikým kladem této většiny občanské, že i přes to, byly-li a jsou-li tyto rozpory, přece jen tato většina vždy důsledně prováděla široce založený hospodářský a finanční Englišův plán. To můžeme pozorovati po jednotlivých etapách, že je zde konečná cílevědomá snaha dospěti k tomu, co je cílem finanční a hospodářské politiky Englišovy, aby náš stát v každém ohledu se vyvíjel tak, že by se stal centrem středoevropského státního života.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP