Úterý 18. září 1928
Předseda: Malypetr.
Místopředsedové: Stivín, dr Buday, inž. Dostálek, Horák, Slavíček, Zierhut.
Zapisovatelé: Chalupník, Ježek.
175 poslanců podle presenční listiny.
Zástupci vlády: ministři dr Hodža, dr Mayr-Harting, dr Nosek, dr Srdínko, dr Tiso, Udržal.
Z kanceláře sněmovny: sněm. tajemník dr Říha; jeho zástupce dr Mikyška.
Předseda (zvoní): Zahajuji 161. schůzi poslanecké sněmovny.
Dovolené dal jsem: dodatečně na včerejší, 160. schůzi posl. Cibulkovi, Dědičovi, dr Gátimu, Knejzlíkovi, Práškovi, Sladkému; na dnešní schůzi posl. Kleinovi - vesměs pro neodkladné záležitosti.
Pan posl. Jaša žádá o udělení dovolené do 30. září t. r. pro cestu do zahraničí.
Navrhuji udělení této dovolené.
Sněmovna je způsobilá se usnášeti.
Kdo souhlasí s mým návrhem, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Navržená dovolená je udělena.
Lékařské vysvědčení předložil p. posl. inž. Kallina.
Došla oznámení o změnách ve výborech.
Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
Do výboru pro dopravu a veř. práce vyslal klub poslanců čsl. strany lidové posl. Staška za posl. Krejčího; klub poslanců republ. strany zeměděl. a malorol. lidu posl. Tůmu za posl. Křemena.
Do výboru soc.-politického vyslal klub poslanců čsl. nár. demokracie posl. Votrubu za posl. dr Samka; klub poslancov slovenskej ľudovej strany posl. Hancko za posl. dr Labaje. Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" posl. Dietla za posl. Hackenberga; klub poslanců "Deutsche nat.-soz. Arbeiterpartei" posl. Simma za posl. Krebse.
Předseda: Od vlády došlo sdělení. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
Náměstek předsedy vlády sdělil přípisem ze dne 15. září 1928, č. j. 13.564/28 m. r., že vláda předložila senátu k projednání a schválení Národním shromážděním návrh zákona o správním trestním právu a řízení.
Předseda: Počátkem schůze byly tiskem rozdány a současně přikázány výboru iniciativnímu návrhy.
Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):
1784. Návrh posl. Machníka, Macha a druhů na pomoc postiženým požárem v obci Věšíně, pol. okres Blatná.
1785. Návrh posl. Al. Petra a druhů na poskytnutí pomoci z prostředků státních požárem poškozeným občanům ve Věšíně, pol. okres Blatná.
1786. Návrh posl. Školy a soudr., aby těžce poškozeným občanům v obci Věšín pod Třemšínem byla poskytnuta pomoc okamžitě z prostředků státních.
Předseda: Bylo projeveno přání, aby pořad dnešní schůze byl přesunut.
Vyhovuje tomuto přání navrhuji, abychom - nebude-li námitek - přikročili hned k projednávání druhého, eventuelně dalších odstavců dnešního pořadu. (Námitek nebylo.)
Námitek není.
Přistoupíme tedy k projednávání odst. 2., jímž jest:
2. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se schvaluje prozatímní dohoda, sjednaná dne 17. června 1928 v Teheranu a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 28. června 1928, č. 89 Sb. z. a n. (tisk 1707).
Zpravodajem výboru zahraničního jest p. posl. dr Hnídek, zpravodajem výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností p. posl. dr Zadina.
Jsou nějaké návrhy oprav nebo změn textových?
Zpravodaj posl. dr Hnídek: Není oprav.
Zpravodaj posl. dr Zadina: Nemám korektur.
Předseda: Není jich.
Kdo ve druhém čtení souhlasí se schvalovacím usnesení tak, jak je posl. sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina.
Tím poslanecká sněmovna přijala toto schvalovací usnesení také ve čtení druhém.
Zbývá nám ještě hlasovati o resolucí, otištěné ve zprávě výborové.
Kdo souhlasí s touto resolucí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Resoluce je přijata.
Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.
Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:
3. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě v trest. věci posl. Čulena (tisk 1546).
Zpravodajem je p. posl. inž. Hrdina. (Hlasy: Posl. inž. Hrdina není přítomen!)
Poněvadž pan zpravodaj není přítomen, odkládám projednávání odst. 3 a 4 pořadu, dokud se p. posl. inž. Hrdina nedostaví, a budeme nyní projednávati odst. 5 až 8 pořadu.
5. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave v trest. veci posl. Majora a Steinera (tisk 1606).
Zpravodajem p. posl. dr Ravasz. Dávám mu slovo.
Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Dňa 18. júla 1927 v Bratislave konať sa majúca schôdza komunistickej strany bola policajným úradom zakázaná. Posl. Major mal dovolené len oznámiť ľudu, by sa rozišiel. On však chcel reč povedať, čo mu však policia znemožnila vyprázdnením brachiou dotyčného námestia. Ľud sa však neskôr na inej čiastke mesta znova sriadil a tiahol pred sedriu v Bratislave, kde žiadal v ypustiť z väzenia tam zatvorených komunistov. Policia dav rozohnala a zistila v radách ľudu aj posl. Majora a Steinera. Štát. zástupca žiada pre tieto zákonu protiviace sa výčiny p. poslancov zrušiť týchto imunitu a povoliť riadny beh trest. pokračovaniu voči nim.
Imunitný výbor zistil, že zo žiadosti podanej štát. zástupcom o vydanie výšuvedených poslancov nie je dostatočne jasné či v trest. oznámení uvedené trestné činy vydať sa majúci poslanci spáchali - je len udané, že boli v tej (grupe) skupine, z ktorej niektorí trestné činy páchali. Ostatné obžaloby nie sú dostatočné, aby poslancom intervenujúcim na shromaždení za takých rozčuľujúcich okolností bola imunita zrušená a preto navrhuje posl. Majora a Steinera k trest. stíhaniu nevydať.
Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Majora a Steinera.
Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání poslance Majora a Steinera.
Tím vyřízen je 5. odstavec pořadu.
Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:
6. Zpráva výboru imunitného o žiadosti zem. trest. súdu v Prahe v trest. veci posl. Můni (tisk 1633).
Zpravodajem jest. p. posl. dr. Ravasz. Dávám mu slovo.
Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Dňa 6. novembra 1927 rečnil posl. Můňa na verejnom ľud. shromaždení v Slaném. Použil výrazov, pre ktoré ho žiadá zem. trestný súd v Prahe vydať, poneváč vidí v nich trestné činy dľa vyšudaných paragrafov trestného zákona. Imunitný výbor preskúmajúc pečliv e túto zaležitosť navrhuje, aby posl. Můňa bol vydaný k trest. stíhaniu pre zločin dľa §u 15, č. 3, ale navrhuje, aby pre prečin dľa §u 14, č. 1 zákona na ochranu republiky vydaný nebol.
Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmov na svolila k trest. stíhání posl. Můni pro zločin podle §u 15, č. 3 a aby nesvolila k trest. stíhání pro přečin podle §u 14, č. 1 zákona na ochranu republiky.
Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání posl. Můni pro zločin podle §u 15, č. 3 a nesvoliti pro přečin podle §u 14, č. 1 zákona na ochranu republiky.
Tím vyřízen jest 6. odstavec pořadu.
Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:
7. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu v Písku v trest. veci posl. Školy (tisk 1634).
Zpravodajem jest. p. posl. dr. Ravasz. Dávám mu slovo.
Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Posl. Škola zariadil napriek úradnému zákazu dňa 7. novembra 1927 verejné ľud. shromaždenie a pochod cez mesto v Strakonicích. Ďalej viac razy v krátkych niekoľko dňoch vylepil na verejných miestach policiou shabané plakáty. Pre tieto trestné činy žiada okres. súd v Písku zrušiť imunity posl. Školu a vydať ho k trest. stíhaniu.
Zaoberajúc sa s touto vecou, usniesol sa imunitný výbor posl. Školu k trest. stíhaniu nevydať - poneváč týmito skutkami spadajúcimi do jeho politickej činnosti nemohol narušiť svoju imunitu.
Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.
Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Školy.
Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Školy.
Tím vyřízen jest 7. odstavec pořadu.
Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:
8. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu v Ústí n. L. v trest. veci posl. Zoufalého (tisk 1635).
Zpravodajem jest. p. posl. dr. Ravasz. Dávám mu slovo.
Zpravodaj posl. dr Ravasz: Slávna snemovňa! Dňa 15. októbra 1927 usporiadala komunistická strana shromaždenie v Ústí n. Lab. pod vedením posl. Zoufalého. Keď sa po shromaždení pochodovalo, jeden školák niesol protištátny nadpis v sprievode. Policajný inšpektor chcel nadpis odstrániť a zistiť chlapca, ktorý ho niesol - v tomto však policii znemožnil dav, takže policia musela od svojho úmyslu, nadpis odstrániť - upustiť. Štát. zástupca činí zodpovedným za tieto výšudané posl. Zoufalého a činí proti nemu oznámenie na okres. súd, ktorý žiada zrušiť imunitu posl. Zoufalého. Imunitný výbor však vezmúc do ohľadu všetky okolnosti týchto udajov, usniesol sa navrhnúť posl. Zoufalého nevydať - poneváč poslanec vykonávajúc svoje poslanecké povolanie na ľud. shromaždení hoci aj ako poriadateľ - nemôže narušiť svoju imunitu tým, že iní konali protizákonne.
Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Zoufalého.
Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Zoufalého.
Tím vyřízen jest 8. odstavec pořadu.
Poněvadž dostavil se pan zpravodaj, posl. inž. Hrdina, vrátíme se ke čtvrtému a třetímu odstavci.
Nejprve projednáme odst. 4, jímž je:
4. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě v trest. věci posl. Majora (tisk 1547).
Zpravodajem je pan posl. inž. Hrdina. Dávám mu slovo.
Zpravodaj posl. inž. Hrdina: Slavná sněmovno! Hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě žádá za vydání posl. Majora pro přečin rušení obecného míru podle §u 14, č. 5 zákona na ochranu republiky, jehož se jmenovaný prý dopustil tím, že svými výroky na schůzi komunistické v Maďarském Diószegu chtěl porušiti mír a pořádek.
Poněvadž výroky učiněné z neinformovanosti o zahraniční situaci nemohly míti účinek na posluchačstvo, žádá imunitní výbor, aby posl. Major k trest. stíhání vydán nebyl.
Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.
Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání poslance Majora.
Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Majora. Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.
Přistoupíme k projednávání 3. odstavce pořadu, jímž jest:
3. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Mor. Ostravě v trest. věci posl. Čulena (tisk 1546). Zpravodajem je pan posl. inž. Hrdina. Dávám mu slovo.
Zpravodaj posl. inž. Hrdina: Slavná sněmovno! Kraj. soud v Mor. Ostravě žádá za vydání posl. Čulena pro přečin urážky na cti tiskem podle § 488 tr. zák., jehož se jmenovaný dopustiti měl tím, že napsal článek v "Pravdě", kterým obviňoval posl. Bečko z nečestného jednání a uváděl ho v posměch.
Imunitní výbor žádá, aby posl. Čulen pro zmíněné urážky k trest. stíhání vydán byl.
Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá, přistoupíme ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Čulena.
Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se svoliti k trest. stíhání posl. Čulena.
Tím vyřízen jest 3. odstavec pořadu.
Přerušuji další projednávání pořadu schůze.
Posl. dr Gáti a soudr. podali podle §u 46, odst. 2 jedn. řádu návrh, aby se náměstek min. předsedy a ministr vnitra dostavili do schůze posl. sněmovny, v níž bude tento návrh schválen, a podali zprávu o tom, co vláda a ministerstvo vnitra zjistily o událostech ze dne 8. září t. r. v Boroňavě u Chustu, jak byly vylíčeny v řeči posl. dr Gátiho v plenu poslanecké sněmovny dne 14. září t. r., a vysvětlení o tom, který úřední orgán zaslal Č. T. K. naprosto vylhanou zprávu o těchto událostech.
Návrh opatřen jest předepsaným počtem podpisů, vyhovuje jednacímu řádu, a dám o něm rozhodnouti bez rozpravy prostým hlasováním.
Prosím paní a pány poslance, aby zaujali svá místa. (Děje se.)
Kdo souhlasí s návrhem posl. dr Gátiho a soudr., aby se pan náměstek předsedy vlády a pan ministr vnitra dostavili do schůze posl. sněmovny a podali žádanou zprávu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina. Návrh jest zamítnut.
Mezi schůzí byl tiskem rozdán:
1770. Státní závěrečný účet republiky Československé za rok 1927 spolu s účty státního melioračního fondu, státního bytového fondu a dávky z majetku.
Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve středu dne 19. září 1928 v 9 hodin ráno s
Zpráva výborů soc. politického a rozpočtového o vládním návrhu (tisk 1225) zákona, jímž se mění a doplňuje zákona ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. n., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří.
Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)
Není jich. Návrh můj jest přijat.
Končím schůzi.