Pátek 10. února 1928

Předseda (zvoní): Ke slovu není již nikdo přihlášen, rozprava jest skončena. Dávám slovo k doslovu panu zpravodaji posl. Tůmovi.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! lmunitní výbor velmi podrobně zabýval se touto záležitostí a také usnesl se navrhnouti, aby posl. Sedorjak pro přečin rušení obecného míru vydán nebyl, ale nemohl navrhnouti nevydání jeho pro ostatní uvedené přečiny, které jsou tam uvedeny, jako utrhání na cti četnickému sboru, jakož i urážky na cti stíhaných na soukromý návrh uražených. Nemohu jinak než opětovati návrh imunitního výboru, aby posl. Sedorjak pro přečin rušení obecného míru nebyl vydán, ale aby byl vydán pro ostatní uvedené přečiny. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Přistoupíme ke hlasování. Nejprve budeme hlasovati o návrhu posl. Bolena a soudr., aby tato imunitní věc vrácena byla výboru imunitnímu.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh jest zamítnut.

Kdo nyní souhlasí s návrhem pana zpravodaje, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Sedorjaka pro přečin rušení obecného míru podle §u 14, č. 5 zákona č. 50 Sb. z. a n. z roku 1923, a aby svolila k trest. stíhání pro ostatní uvedené přečiny - přečin utrhání na cti četnickému sboru, jakož i přečin urážky na cti na soukromý návrh uražených - nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna rozhodla podle návrhu zpravodajova. Tím vyřízen jest 7. odst. pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích v trestní věci posl. Sedorjaka (tisk 1275).

Zpravodajem jest p. posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Posl. Sedorjak dne 19. září 1926 v Kurimce na veř. schůzi komunistické strany pronesl výroky, jimiž se stal podezřelým přečinem podle §u 14, č. 1 zákona na ochranu republiky z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n.

Imunitní výbor jednal o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Košicích za vydání posl. Sedorjaka k trest. stíhání a nabyl přesvědčení, že výroky pronesené jsou nevhodnou a nemístnou kritikou. Jsou však frázemi, které komunističtí poslanci k objasnění programu a cílů své strany často slovem i tiskem užívají, a že nemožno poslance do té míry omezovati, aby politické cíle a názory své strany svým voličům nemohl přednášeti. Navrhuje tudíž imunitní výbor posl. sněmovně, aby posl. Sedorjak k trest. stíhání pro uvedené trestné činy vydán nebyl.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Sedorjaka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.) To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Sedorjaka. Tím vyřízen jest 8. odst. pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

9. Zpráva výboru imunitného o žiadosti okr. súdu v Olomúci v trestní veci posl. Mlčocha (tisk 1306).

Zpravodajem jest p. posl. dr Halla. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. dr Halla: Slávna snemovňa! Okresný súd v Olomúci žiada za vydanie posl. Mlčocha pre priestupok, ktorý je takého malicherného rázu, že imunitný výbor navrhuje nevydať pána posl. Mlčocha.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Mlčocha.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Mlčocha.

Tím vyřízen jest 9. odst. pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Praze v trestní věci posl. Bergmanna (tisk 1307).

Zpravodajem je p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Zem. trest. soud v Praze žádá za souhlas s trest. stiháním posl. Bergmanna pro přestupek podle §u 4 zákona o útisku a přestupek podle §u 2 a §u 14 zákona shromažďovacího.

Imunitní výbor navrhuje posl. sněmovně, aby posl. Bergmann k trest. stíhání vydán nebyl.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Bergmanna.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Bergmanna.

Tím vyřízen jest 10. odst. pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu dnešní schůze.

Prve než přikročím k ukončení schůze, rozhodneme hlasováním podle §u 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o interpelacích označených za naléhavé, které rozdány byly ve 129. schůzi posl. sněm. dne 8. února 1928.

Jsou to tisky:

1423. Naléhavá interpelace posl. Zeminové, Bergmanna, Špatného a druhů vládě o neustálém zvyšování cen cukru kartelem cukrovarnickým a úplné netečnosti vlády k libovůli kartelů a k bursovní spekulaci.

Žádám o přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Těžká hospodářská situace 70% obyvatelstva nutí náš poslancký klub, aby znovu naléhavě tázal se vlády:

1. Je vláda ochotna bezodkladně podati návrh zákona o kartelech a dozoru na bursy?

2. Vezme vláda, jako representant měšťanské majority, zřetel také k iniciativnímu návrhu nár. soc. poslanců o kartelech?

3. Přistoupí vláda konečně ke zřízení komor spotřebitelů a komor práce, jako nezbytných poraden v hospodářských otázkách?

4. Suspenduje vláda, vzhledem k nebývalé drahotě, zejména žita a chleba, clo na tyto produkty aspoň na půl roku do nových žní podle zákona o zemědělských clech č. 109 Sb. z. a n. čl. V?

5. Je vláda ochotna zříditi na bursách dozorčí úřad, sestávající z 5 komisařů, zastupujících ministerstvo pro zásobování lidu, obchodu, zemědělství a dvou zástupců konsumentských družstev?

6. Je vláda ochotna sděliti parlamentu, jaké bonifikace poskytoval stát cukrovarníkům v oboru dopravním, daňovém, celním a vývozním?

7. Sdělí vláda parlamentu hořké tajemství, oč je náš cukr lacinější v Rakousku, Anglii, Německu, Francii atd.?

8. Předloží vláda zvláštní osnovu zákona, kterou by se snižovalo nesmyslně vysoké clo na cukr, jakož i upravila nově cla na obilí, mouku, tuky a luštěniny, abychom se tak dostali k světové cenové úrovni?

9. Je ochoten pan ministr financí snížiti neobyčejně vysoké daně cukerní (nyní daň 2.09 Kč na 1 kg cukru) a převaliti daně ty aspoň částečně na bursovní a kartelářské spekulanty?

10. Dostane se poslaneckému klubu našemu a posl. sněmovně jednou podrobné odpovědi na tyto naše dotazy a to od příslušných ministrů financí, železnic. obchodu, zásobování a spravedlnosti?

Předseda: Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned. Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána tiskem 1460.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1424. Súrna interpellácia posl. Majora, Čulena a súdr. Ministrovi nár. Obrany o týraní vojáka Ľudevíta Moravčíka od horského delostreleckého pluku v Bánskej Štiavnici.

Žádám o přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Pýtame sa ministra nár. obrany:

1. Či má vedomosť o tomto neslýchanom brutálnom prípade?

2. Či je ochotný tento prípad vyšetriť a vinníkov dôkladne potrestať?

3. Čo hodlá robiť, aby sa v budúcnosti neopakovaly takieto prípady, honiací vojákov do zúfalých samovrážd?

Předseda: Podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána v tisku 1461.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1434. Naléhavá interpelace posl. Tayerle, Hampla, Johanise, Kleina a soudr. Vládě o sociálním zabezpečení osob přestárlých.

1441. Naléhavá interpelace posl. Tučného, Pechmanové, Bergmanna, Langra a druhů vládě o zaopatření osob přestárlých.

Žádám o přečtení petitu těchto interpelací.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 1434:

Podepsaní opakují svůj dotaz, kdy míní pan ministr soc. péče předložiti návrh zákona o zaopatření přestárlých, k jehož předložení se zavázal?

Tisk 1441:

Tážeme se vlády Československé republiky:

1. Zná zlý osud přestárlých, neschopných další výdělečné práce?

2. Uznává staré závazky, aby bylo vyřízeno zaopatření těchto osob a chce splniti svoje několikráte opakované sliby a závazky?

3. Kdy chce konečně předložiti návrh, schopný uspokojivého vyřízení a postarati se o jeho projednání bez odkladu?

Předseda: Sděluji, že na tyto naléhavé interpelace byla rozdána odpověď v tisku

1462.

Obě tyto interpelace jednají o téže věci, dám tedy o obou hlasovati najednou, nebude-li námitek. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo souhlasí, aby těmto za naléhavé označeným interpelacím přiznána byla rozprava podle jednacího řádu. a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1440. Naléhavá interpelace posl. Tomáška, Hampla, Bechyně, dr Dérera a soudr. Vládě o oficielních prohlášeních kardinála a knížete primasa Maďarska, arcibiskupa Serédiho, namířených proti celistvosti Československé republiky a vyslovujících se pro restauraci Habsburků.

1449. Naléhavá interpelace posl. dr Franke, Zeminové, Hrušovského a druhů vládě o projevu arcibiskupa ostřihomského kardinála Serédiho, namířeném proti Československé republice a pro restauraci Habsburků.

Žádám o přečtení petitů těchto interpelací.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 1440:

Tážeme se vlády Československé republiky:

1. Jsou vládě známy citované projevy p. kardinála Serédiho?

2. Je vláda ochotna zakročiti u římské kurie za tím účelem, aby tato prohlásila, že s citovanými vývody kardinála Serédiho nesouhlasí?

3. Je vláda ochotna zakročiti u vlády Maďarska, aby tato prohlásila, že za citované projevy knížete-primasa nebéře odpovědnost, neboť tyto příčí se platným mezinárodním závazkům maďarského státu?

4. Je vláda Československé republiky ochotna co nejrozhodněji odmítnouti citované projevy maďarského knížete-primase kardinála Serédiho?

Tisk 1449:

Ptáme se proto vlády Československé republiky:

1. Ví-li o těchto projevech?

2. Chce-li zakročiti u vlády maďarské, zda tato béře odpovědnost za zmíněné výroky?

3. Chce-li vláda zakročiti u římské kurie, aby tato prohlásila, že nesouhlasí se zmíněnými projevy kardinála Serédiho?

Předseda: Odpověď na tyto naléhavé interpelace byla rozdána v tisku 1464.

Obě tyto interpelace jednají o téže věci, dám tedy hlasovati najednou, nebude-li námitek. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo souhlasí, aby těmto za naléhavé označeným interpelacím přiznána byla rozprava podle jednacího řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1435. Naléhavá interpelace posl. Můni a soudr. Ministru vnitra o konfiskaci časopisu "Rudé Právo" v listopadu 1927.

Žádám o přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podepsaní táží se pana ministra: Co hodlá pan ministr učiniti, aby se podobné konfiskace pro příště neopakovaly?

Předseda: Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána v tisku 1447.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jednacího řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1442. Naléhavá interpelace posl. Špatného, inž. Záhorského, Zeminové a druhů ministru veř. Prací o jmenování členů silniční rady.

1450. Naléhavá interpelace posl. inž. Nečase, Koudelky, Brodeckého a soudr. Ministru veř. Prací o jmenování státní silniční rady.

Žádám o přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 1442:

Podepsaní táží se pana ministra veřejných prací:

1. Hodlá pan ministr odčiniti nespravedlivost a jednostrannost, projevující se ve jmenování silniční rady?

2. Postará se pan ministr, aby se dostalo přiměřeného zastoupení v silniční radě také zájmovým skupinám dělnickým a jich odborovým ústřednám?

Tisk 1450:

Podepsaní táží se:

1. Je pan ministr veř. prací ochoten podrobiti jmenování členů státní silniční rady patřičné revisi?

2. Je pan ministr veř. prací ochoten vyhradit ve státní silniční radě zastoupení odborovým dělnickým zástupcům?

Předseda: Odpověď na tyto naléhavé interpelace byly rozdány v tisku 1466.

Obě tyto interpelace jednají o téže věci, dám tedy o obou hlasovati najednou, nebude-li námitek. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo souhlasí, aby těmto za naléhavé označeným interpelacím přiznána byla rozprava podle jednacího řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1443. Naléhavá interpelace posl. Stivína, de Witte a soudr. Vládě o stavu jednání československé vlády s Vatikánem.

1444. Naléhavá interpelace posl. de Witte, Stivína a soudr. Vládě o stavu jednání československé vlády s Vatikánem.

Žádám o přečtení petitu, který je v obou těchto naléhavých interpelacích týž.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Podepsaní se táží:

1. Jaký je obsah a průběh jednání československé vlády s Vatikánem?

2. Bylo dotčeno tímto jednáním zákonodárství Československé republiky a mezi jiným také zákonodárství o pozemkové reformě?

3. Jaké stanovisko zaujímá vláda k problému rozluky církve a státu?

Předseda: Odpovědi na tyto naléhavé interpelace byly rozdány v tiscích 1465 a 1467.

Obě tyto interpelace jednají o téže věci, dám tedy o obou hlasovati najednou, nebude-li námitek. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo souhlasí, aby těmto za naléhavé označeným interpelacím přiznána byla rozprava podle jednacího řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

Učiním ještě některá presidiální sdělení.

Dovolené udělil jsem dodatečně na schůze 129 a 130, jakož i na dnešní schůze posl. Jílkovi, Zápotockému, Landové-Štychové pro neodkladné záležitosti; dodatečně na včerejší 130. schůzi posl. Brožíkovi pro nutný odjezd; na dnešní schůzi posl. Steinerovi, Šafrankovi, Kršiakovi, Školovi pro neodkladné záležitosti, posl. dr Gátimu pro úmrtí v rodině, posl. Geršlovi pro nutný odjezd.

Nemocí omluvil se na dnešní, včerejší a předvčerejší schůzi posl. Hampl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP