Úterý 6. prosince 1927

Začátek schůze v 5 hod. 35 min. odpol.

Přítomni:

Místopředsedové: inž. Dostálek, Horák, Slavíček, Stivín, Zierhut.

Zapisovatelé: Ježek, dr Petersilka.

198 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři dr Nosek, dr Peroutka, dr Srdínko, dr Šrámek, Udržal.

Z kanceláře sněmovny: sněm. tajemník dr Říha, jeho zástupce dr Záděra.

Místopředseda Slavíček (zvoní): Zahajuji 115. schůzi posl. sněmovny.

Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Omluvy a dovolené, uvedené ve schůzi 114 platí též pro tuto schůzi 115.

Pan posl. Surovjak žádá o udělení dovolené do 17. prosince t. r. pro neodkladné záležitosti.

Navrhuji udělení této dovolené.

Sněmovna je schopna se usnášeti.

Kdo souhlasí s mým návrhem, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Dovolená jest udělena.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Záděra (čte):

Klub poslanců republikánské strany zeměděl. a malorol. lidu vyslal do výboru ústavně-právního posl. dr Hallu za posl. dr Slávika.

Klub poslanců čsl. nár. demokracie vyslal do výboru soc.-politického posl. G. Navrátila za posl. Kvasničku.

Klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" vyslal do výboru imunitního posl. Tauba za posl. Pohla; do výboru soc.-politického posl. Schäfera za posl. Hackenberga.

Klub poslanců komunistické strany v Československu vyslal do výboru soc.-politického posl. dr Sterna za posl. Landovou-Štychovou.

Klub poslanců čsl. soc. dem. strany dělnické vyslal do výboru pro dopravu a veř. Práce posl. inž. Nečase za posl. Srbu; do výboru imunitního posl. V. Beneše za posl. Koudelku.

Místopředseda Slavíček: Přikazuji:

Výborům soc.-politickému a rozpočtovému:

1345. Vládní návrh zákona o hranici příjmu vylučující z nároku na důchod válečných poškozenců.

Výboru soc.-politickému:

1346. Vládní návrh zákona, jímž se mění zákon ze dne 1. července 1926, č. 118 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 17. prosince 1926, č. 237 Sb. z. a n., o změně § § 275 a 276 zákona ze dne 9. října 1924, č. 221 Sb. z. a n. o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří. Navrhuji, aby jmenovaným výborům k podání zpráv o těchto vládních návrzích byly stanoveny lhůty 6denní.

Dále navrhuji, aby rovněž 6denní lhůty k podání zpráv stanoveny byly:

Výboru soc.-politickému pro:

1227. Vládní návrh zákona o ochraně domácího trhu práce. 1304. Vládní návrh zákona o prodloužení účinnosti a doplnění zákona o mimořádných opatřeních bytové péče.

Výboru rozpočtovému pro:

1230. Vládní návrh zákona o směnečném poplatku. 1305. Vládní návrh zákona, kterým se mění některá ustanovení o poplatkovém ekvivalentu na Slovensku a v Podkarpatské Rusi.

1339. Usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o pozemkovém katastru a jeho vedení (katastrálního zákona).

Výborům ústavně-právnímu a rozpočtovému pro:

1281. Vládní návrh zákona o převzetí předválečného dluhu zajištěného.

Výboru ústavně-právnímu pro:

1338. Usneseni senátu k vládnemu návrhu zákona o zmene niektorých predpisov a vymáhaní a účtovaní trov spojených s trestným pokračovaním pri súdoch na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi.

Výborům dopravnímu a ústavně-právnímu pro:

1340. Usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o ryzosti a puncovní kontrole platinového, zlatého a stříbrného zboží (puncovní zákon).

Kdo s navrženými 6denními lhůtami souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Lhůty jsou přijaty.

Přistoupíme k projednávání prvního odstavce pořadu, jímž jest:

1. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu ve Strakonicích za souhlas k trest. stíhání posl. Čermáka pro přestupek §u 2 a §u 19 zákona shromažďovacího ze dne 15. listopadu 1867, č. 135 říš. z. (tisk 902).

Zpravodajem jest p. posl. Kříž. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Kříž: Slavná sněmovno! Okr. soud ve Strakonicích žádá k návrhu stát. zastupitelství v Písku za vydání posl. Čermáka pro přestupek shromažďovacího zákona, jehož se prý dopustil tím, že dne 2. dubna m. r. před tovární budovou "České zbrojovky" ve Strakonicích a před tím, dne 29. března téhož roku před tovární budovou frézárny ve Strakonicích volal k sobě z práce vycházející dělnictvo a promluvil k němu, jak relace praví, asi 15minutovou řeč.

Imunitní výbor při posuzování tohoto případu vychází z přesvědčení, že posl. Čermák použil jen vhodné příležitosti k tomu, aby hromadně z práce se vracející dělnictvo stručně informoval, a v tomto směru že bylo by porušením imunity, kdyby poslanec byl vydáván. Navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby posl. Čermák vydán nebyl.

Místopředseda Slavíček (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Čermáka.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvolit k trest. stíhání posl. Čermáka.

Tím vyřízen jest 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Košicích o udělení souhlasu k trest. stihání posl. Kubicsko pro přečin urážky na cti dr Milana,Hodži podle §u 2 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 903).

Zpravodajem je pan posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Podle soukromého návrhu dr Milana Hodži. na potrestání poslance Michala Kubicsko ze dne 1. října 1926 je podezření, že týž použil dne 4. září 1926 ve Spišské N. Vsi na veřejném shromáždění sdružených socialistických stran zneuctívajících, ponižujících a zahanbujících výrazů o dr Hodžovi, které mají podstatné znaky přečinu urážky na cti.

Imunitní výbor navrhuje posl. sněmovně, aby posl. Kubicsko pro tyto výroky k trestnímu stíhání vydán byl.

Místopředseda Slavíček: Ke slovu není ni, kdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna svolila k trest. stíhání posl. Kubicsko.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla, se svoliti k trest. stíhání posl. Kubicsko.

Tím vyřízen jest poslední odstavec pořadu.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala v úterý dne 13. prosince 1927 ve 3 hod. odpol. s

pořadem:

1. Zpráva výboru ústavně-právního o usnesení senátu (tisk posl. sněm. 1038) k vládnímu návrhu (tisk sen. 333 a 399) směnečného zákona (tisk 1248).

2. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 1230) zákona o směnečném poplatku (tisk 1349).

3. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 1276) zákona, jimž se doplňuje zákon ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních (tisk 1348).

4. Zpráva výborů ústavně-právního a rozpočtového k vládnímu návrhu (tisk 1281) zákona o převzetí předválečného dluhu zajištěného.

5. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu (tisk 1305) zákona, kterým se mění některá ustanovení o poplatkovém ekvivalentu na Slovensku a v Podkarpatské Rusi.

6. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednány byly osnovy:

a) směnečného zákona (tisk 1248),

b) zákona o směnečném poplatku (tisk 1349),

c) zákona, jímž se doplňuje zákon ze dne 15. června 1927, č. 76 Sb. z. a n., o přímých daních (tisk 1348),

d) zákona o převzetí předválečného dluhu zajištěného (tisk 1281),

e) zákona, kterým se mění některá ustanovení o poplatkovém ekvivalentu na Slovensku a v Podkarpatské Rusi (tisk 1305).

7. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí s prozatímní úpravou obchodních styků mezi republikou Československou a republikou Tureckou, sjednanou v Angoře dne 15. září 1927 a uvedenou v prozatímní účinnost vládní vyhláškou ze dne 6. října 1927, čís. 151 Sb. z. a n. (tisk 1249).

8. Druhé čtení schvalovacího usnesení, kterým se souhlasí s dodatkovou úmluvou mezi Československou republikou a republikou Rakouskou ze dne 21. července 1927, k obchodní dohodě mezi Československou republikou a republikou Rakouskou ze dne 4. května 1921, uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 2. srpna 1927, č. 121 Sb. z. a n. (tisk 1250).

9. Návrh, aby senátu prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny k projednání usnesení posl, sněmovny (tisk 975 posl. sněm.) o usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o zahlazení odsouzení (tisk sen. 435).

10. Návrh, aby senátu prodloužena byla lhůta stanovená §em 43 úst. listiny k projednání usnesení posl. sněmovny (tisk 977 posl. sněm.) o vládním návrhu zákona o zatímní ochraně lesů (tisk sen. 525).

Jsou snad proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze 5 hod. 45 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP