Středa 13. července 1927

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Okresní soud na Žižkově žádá za vydání posl. Hrušky k trest. stíhání, poněvadž týž dne 13. listopadu 1926 o 1/410. hod. dopolední pokoušel se na Žižkovském tržišti u Roháčovy ulice uspořádati úřadům neohlášené shromáždění lidu.

Imunitní výbor navrhuje, aby posl. Hruška pro zmíněný přestupek k trestnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. rozprava odpadá, přistoupíme k hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání p. posl. Hrušky.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Hrušky.

Tím vyřízen jest 10. odst. pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Plzni za souhlas s trest. stíháním posl. Dědiče pro přečin proti bezpečnosti cti podle §u 491 a §u 493 tr. zák. (tisk 873).

Zpravodajem jest p. posl. Riedl. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Riedl: Slavná sněmovno! V periodickém časopisu komunistické strany "Pravda" v Plzni ze dne 30. prosince 1924, čís. 132 uveřejněn byl článek "Dělnické veřejnosti a dělnictvu Škodových závodů" podepsaný více osobami, mezi nimi také Jakubem Dědičem.

Obsahem článku cítil se býti dotčen na cti Karel Pavliš, zámečník ve Škvrňanech, a podal na všechny osoby, které článek podepsaly, trestní žalobu krajskému jako kmetskému soudu v Plzni. Rozsudkem krajského soudu v Plzni ze dne 20. června 1925 byli všichni obžalovaní podle §u 259 tr. ř. z obžaloby pro přečin proti bezpečnosti cti podle §u 491 a §u 493 tr. z. zproštěni.

Ku zmateční stížnosti soukromého žalobce Karla Pavliše byl zprošťující rozsudek zrušen rozsudkem nejvyššího soudu v Brně ze dne 12. dubna 1926 ohledně všech obžalovaných mimo Jakuba Dědiče, který byl zatím zvolen poslancem Národního shromáždění. Trestní věc Dědiče byla v důsledku jeho poslanecké imunity vyloučena z projednání a rozhodnutí.

Aby mohlo býti trestní řízení proti posl. Dědičovi skončeno, žádá nyní krajský soud v Plzni, ze dne 5. listopadu 1926, aby poslanecká sněmovna dala souhlas k trestnímu stíhání tohoto poslance.

Připomíná se, že ohledně ostatních obžalovaných bylo nové hlavní přelíčení u krajského soudu v Plzni už provedeno a všichni rozsudkem ze dne 10. července 1926 uznáni vinnými přečinem proti bezpečnosti cti a odsouzeni.

Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby posl. Dědič nebyl ku trest. stíhání vydán.

Imunitní výbor vycházel při tomto návrhu z úvahy, že odsouzením ostatních spolupodepsaných osob byla čest napadeného dostatečně obhájena.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá, budeme hlasovati.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Dědiče.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Dědiče.

Tím vyřízen jest 11. odstavec pořadu.

Přistoupíme k dalšímu odstavci, jímž jest:

12. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Kyncla pro přestupek proti bezpečnosti cti podle §u 488 a §u 491 tr. zák. (tisk 876).

Zpravodajem jest p. posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Tomáš Baťa, majitel firmy T. a A. Baťa ve Zlíně, podal u okresního soudu pro přestupky v Praze dne 23. srpna 1926 žalobu soukromou pro urážku na cti na Kyncla, majitele výroby obuvi ve Žďáře a poslance N. S. a to pro výroky, které týž pronesl dne 12. července 1926 v Praze na Střeleckém ostrově na veřejné schůzi obuvnictva.

Imunitní výbor jednal o žádosti této a došel k přesvědčení, že úkolem poslanecké imunity jest míti možnost před svým voličstvem pronášeti kritiku současných poměrů za tím účelem, aby různé odůvodněné stížnosti ve veřejném životě byly odstraněny. V žalovaných výrocích neshledal, že by těmito překročena byla mez poslanecké imunity.

Navrhuje tudíž imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Kyncl pro přestupek proti bezpečnosti cti k trest. stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání poslance Kyncla.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání poslance Kyncla.

Tím vyřízen jest 12. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Hrušky pro přestupek §u 3 a §u 19 zákona shromažďovacího ze dne 15.listopadu 1867, č. 135 ř. z. (tisk 878 ).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj. posl. Košek: Slavná sněmovno !- Okresní soud pro přestupky v Praze žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Hrušky, který jest obviněn, že bez svolení úřadů konal dne 30. června 1926 o 14. hodině před Máhlerovou továrnou v Praze VII tábor lidu, jehož se zúčastnilo asi 100 osob. Imunitní výbor navrhuje posl. sněmovně, aby posl. Hruška k soudnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Hrušky.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání poslance Hrušky.

Tím vyřízen jest 13. odst. pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

14. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. trest. soudu v Brně za souhlas s výkonem trestu posl. Zápotockého pro zločin podle §u 15, č. 3 zákona na ochranu republiky (tisk 879 ).

Zpravodajem jest p. posl. Riedl. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Riedl: Slavná sněmovno! Antonín Zápotocký, tehdy sekretář komunistické strany v Praze byl rozsudkem zem. trest. soudu v Brně ze dne 22. prosince 1924 odsouzen do žaláře na 9 měsíců pro zločin podle § u 15, č. 3. zák. na ochranu republiky, jehož se dopustil na táboru lidu v Brně dne 27. července 1924.

Nežli došlo k odpykání trestu, byl odsouzený zvolen 15. listopadu 1925 poslancem a žádá proto zemský trestní soud v Brně, podáním ze dne 12. července 1926, aby byla zrušena imunita posl. Zápotockého, aby tak trest mohl býti vykonán, ačkoli mezi odsouzením a volbami uplynula doba téměř 11 měsíců.

Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby nedávala souhlasu k výkonu trestu, poněvadž by bylo posl. Zápotockému znemožněno vykonávání mandátu poslaneckého pro čin, kterého se dopustil dlouho před tím, než se stal poslancem.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto k hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k výkonu trestu posl. Zápotockého.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k výkonu trestu posl. Zápotockého.

Tím vyřízen jest 14. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

15. Zpráva výboru imunitního o žádosti okr. soudu pro přestupky v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Haruse pro přestupek §u 23 tiskového zákona a §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího (tisk 882).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Okresní soud pro přestupky v Praze žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Haruse pro uvedené přestupky, kterých se dopustil, že na Zlíchově před hostincem Tomkovým dne 17. února 1926 konal úřadům neohlášený tábor lidu a tím, že téhož dne rozdával letáky zvoucí na tento tábor lidu, jakož že dne 8. března rozdával letáky zvoucí na tábor lidu téhož dne v Praze komunistickou stranou pořádané.

Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby posl. Harus pro zmíněné přestupky vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování. Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Haruse.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání poslance Ha. ruse.

Tím vyřízen jest 15. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

16. Zpráva imunitního výboru o žádosti okr. soudu v Křivoklátě za souhlas s trest. stíháním posl. Muny pro přestupek podle §§ 3 a 19 zákona shromažďovacího ze dne 15. listopadu 1867, č. 135 ř. zák. (tisk 883).

Zpravodajem jest p. posl. Košek. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Košek: Slavná sněmovno! Okresní soud v Křivoklátě žádá za souhlas s trest. stíháním posl. Muny, poněvadž týž dne 8. března 1926 uspořádal v Roztokách u Křivoklátu spolu s Antonínem Pechem a Betinou Kaninskou shromáždění pod širým nebem bez předcházejícího povolení úřadu. Imunitní výbor navrhuje posl. sněmovně, aby nevyslovila souhlas s trest. stíháním poslance Muny pro citovaný přestupek.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava odpadá a přistoupíme proto ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Muny.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Muny.

Tím vyřízen jest 16. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

17. Zpráva výboru 1mumtního o žádosti zem. trest. soudu v Praze za souhlas s trest. stíháním posl. Bolena pro přečin podle §u 34, č. 2 zákona na ochranu republiky (tisk 898).

Zpravodajem jest p. posl. Tůma. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Tůma: Slavná sněmovno! Žádost zem. trest. soudu v Praze za vydání ku trestnímu stíhání není doložena spisy, z nichž bylo by zřejmo, že posl. Bolen dopustil se přečinu §u 34, č. 2 zák. z 19. března 1 923, č. 50 Sb. z. a n. Imunitní výbor jednaje o tomto, navrhuje poslanecké sněmovně, aby posl. Bolen vzhledem k nedostatečně instruovanému spisu pro uvedený přečin vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, rozprava proto odpadá a přistoupíme ke hlasování.

Pan zpravodaj navrhuje jménem výboru imunitního, aby posl. sněmovna nesvolila k trest. stíhání posl. Bolena.

Kdo s tímto návrhem pana zpravodaje souhlasí, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trest. stíhání posl. Bolena.

Tím vyřízen jest poslední, 17. odstavec pořadu.

Přerušuji další projednávání pořadu.

Než přikročím k ukončení schůze, rozhodneme hlasováním podle §u 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o interpelacích označených za naléhavé, které rozdány byly v 98. schůzi posl. sněm. dne 12. července 1927.

Jsou to tisky:

1019. Naléhavá interpelace posl. Zápotockého, Bolena a soudruhů ministru vnitra o konfiskaci deníku"Rudé Právo" v Praze.

Žádám za přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tážeme se pana ministra:

1. Souhlasí s tímto censorním chráněním fašistických násilností?

2. Nesouhlasí-li pan ministr, co hodlá učiniti, aby umožnil věcnou a oprávněnou kritiku a pravdivé informování nejširší veřejnosti tiskem?

Předseda (zvoní): Páni podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila v nejbližší schůzi posl. sněmovny.

Odpověď na tuto naléhavou interpelaci byla již rozdána jako tisk 1169.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle jedn. řádu, a aby rozprava tato podle návrhu podatelů zahájila se v nejbližší schůzi posl. sněmovny, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1015. Naléhavá interpelace posl. Hackenberga, Heegera a soudr. Vládě o zahájení vhodné nouzové akce pro obyvatelstvo severní Moravy a Slezska postižené povodní dne 5. Května t. r.

1065. Naléhavá interpelace posl. Dr Frankeho, Práška, Mikuláše, Buřívala, dr Patejdla, Červinky a druhů vládě o naléhavé pomoci krajům postiženým živelní pohromou.

Žádám o přečtení petitu.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 1015:

Podepsaní předkládají vládě tyto naléhavé dotazy:

1. Co již dala vláda na zmírnění nejhorší nouze a učinila při tom náležitá opatření, aby se při rozdělování povolených částek pamatovalo především na ty, kteří pro svou chudobu utrpěli největší škodu?

2. Jak zamýšlí vláda dále pomoci obyvatelstvu ze severní Moravy, postiženému živelní pohromou?

3. Jest vláda ochotna postarati se, aby byly poskytnuty přiměřené částky ze státních peněz, aby bylo konečně možno provésti dávno zamýšlené hrazení bystřin, které by příště zabránilo takovýmto těžkým škodám na veřejném a soukromém majetku?

4. Jest vláda ochotna poskytnouti obcím, které utrpěly těžkou škodu zničením mostů a silnic, a které je nemohou z vlastních peněz náležitě obnoviti, přiměřenou podporu?

Tisk 1065:

Podepsaní se táží:

1. Jest vláda ochotna ihned učiniti opatření k využití zákona čís. 227 Sb. z. a n. z r. 1925?

2. Jest vláda ochotna v krajích, postižených živelní pohromou, zaříditi ihned nouzové práce na zmírnění bídy?

3. Jest vláda ochotna okamžitě zakročiti na odpis dávky z majetku a snížení daní?

4. Jest vláda ochotna učiniti ihned opatření, aby potřebné potraviny, krmení pro dobytek, beze cla dovezeny byly do postižených krajů?

5. Jest vláda ochotna ihned bezúročnou půjčkou pomáhati k restaurování zničených objektů?

Předseda: Páni podatelé navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Odpovědi na tyto naléhavé interpelace byly již rozdány jako tisky 1155 a 1153.

Obě tyto interpelace mají za předmět živelní pohromy, dám tedy o obou hlasovati najednou, nebude-li námitek. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Kdo souhlasí, aby těmto za naléhavé označeným interpelacím přiznána byla rozprava podle jednacího řádu a aby rozprava podle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

1034. Naléhavá interpelace posl. Kleina a soudr. Vládě o úpravě poměrů vězeňské stráže.

1035. Naléhavá interpelace posl. Kleina a soudr. Vládě o úpravě poměrů pohraniční finanční stráže.

Žádám o přečtení petitů těchto interpelací.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 1034:

Tážeme se proto vlády, zda přikročí bezodkladně k úpravě poměrů vězeňské stráže, a to jak v rámci předložených návrhů odborovou organisací Svazu obecních, zemských a státních zřízenců, tak v rámci působnosti platového zákona s jeho zpětnou platností?

Tisk 1035:

Podepsaní táží se vlády, zda jest ochotna vyhověti co nejdříve oprávněným požadavkům pohraniční finanční stráže a jako předpoklad trvalé úpravy služebních i osobních otázek svolati navrhovanou anketu?


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP