Středa 13. července 1927

Začátek schůze v 9 hod. 55 min. dopol.

Přítomni:

Předseda: Malypetr.

Místopředsedové: Horák, inž. Dostálek, Stivín, Zierhut.

Zapisovatelé: dr. Petersilka, Petrovič.

206 poslanců podle presenční listiny.

Zástupci vlády: ministři dr. Beneš, Černý, dr. Hodža, Najman, dr. Nosek, dr. Šrámek, dr. Tiso, Udržal.

Z kanceláře sněmovny: sněm. tajemník dr. Říha; jeho zástupci Nebuška, dr. Záděra.

Předseda (zvoní): Zahajuji 99. schůzi posl. sněmovny.

Dovolenou na včerejší 98. schůzi udělil sem p. posl. Krejčímu pro neodkladné záležitosti.

Došla oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Záděra (čte ):

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslancov slovenskej ľudovej strany posl. Hancko za posl. dr. Fritze; klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" posl. Schäfera za posl. Schweichharta.

Do výboru ústavně-právního vyslal klub poslanců "Deutsche christl.-soz. Volks partei" posl. Krumpe za posl. Kunze.

Předseda: Zápis o 90. schůzi byl ve sněmovní kanceláři po 48 hodin vyložen, a poněvadž nebyly proti němu podány písemné námitky, jest schválen podle §u 73 jedn. řádu a bude podle téhož paragrafu vytištěn.

Přistoupíme k projednávání prvého odstavce pořadu, jímž jest:

1. Zpráva výborů zemědělského a rozpočtového o návrhu posl. Staňka, dr. Dolanského, dr. Budaye, dr. Lukavského, Mlčocha, Windirsche, dr. Luschky, Stenzla a druhů (tisk 948) na pomoc krajům, v nichž dobytkářství ohroženo jest nemocí zvanou distomatosa (tisk 1111).

Zpravodajem výboru zemědělského jest p. posl. Beran, zpravodajem výboru rozpočtového p. posl. Adámek.

Dávám slovo prvému p. zpravodaji - za výbor zemědělský - p. posl. Beranovi.

Zpravodaj posl. Beran: Slavná sněmovno! Loňského roku postiženo bylo zemědělství v řadě krajin povodněmi a trvalé deště ohrozily dobytkářství v mnoha krajích nemocí zvanou distomatosa. Podle úředního šetření vyskytla se distomatosa ve 113 okresích, zejména tam, kde dosud není provedena meliorace a úprava vodních toků, na českém jihu, na Českomoravské vysočině a na východě Čech, ve mnohých okresích moravských a v řadě okresů na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Pokud bylo možno ministerstvem zemědělství zjistiti, postiženo bylo přes jeden tisíc obcí a přes 14.000 dvorců touto nemocí. Škody tyto sahají do desítek milionů a znamenají ohrožení velikého počtu existencí zejména drobných zemědělců, kteří byli nejvíce postiženi proto, poněvadž nemoc vyskytla se zejména u dobytka, který na zamořených pastvách se nakazil a pak v zimních měsících podléhal důsledkům této zhoubné nemoci. Zjištěné ztráty ministerstvem zemědělství činily přes 15 milionů Kč, ale je jisto, že ztráty ty jsou mnohem větší, ježto mnoho pádů dobytka nebylo hlášeno, a ještě nyní, pokud zprávy docházejí, jsou mnohé okresy zamořeny, takže je nutno, aby účelné léčení v těchto okresích bylo zavedeno.

Podle sdělení zástupců vlády v zemědělském výboru poskytla vláda jeden milion Kč na zakoupení prostředků k léčení této zhoubné nemoci. Tento peníz použit byl na úhradu 50% nákladu na léky používané k léčení distomatosy. Avšak vzhledem k velikému rozsahu této nemoci peníz tento nepostačuje a je naprosto nutno, aby poskytnuta byla další podpora, aby tak nejen postižené kusy byly léčeny, nýbrž také zamezeno bylo šíření této zhoubné choroby. Nutno počítati také již s opatřeními pro rok příští a bude naléhavě potřeba, aby do rozpočtu státního na rok příští zařazena byla položka, která by poskytovala náhradu, aby zamezeno bylo rozšíření této nemoci, která postihuje, jak jsem již zdůraznil, právě kraje nejchudší.

Šíření této nemoci nelze zameziti pouze léčením, nýbrž jak zemědělský výbor zcela správně konstatoval, je nutno přistoupiti též k soustavnému provedení meliorací a k úpravě vodních toků, je potřeba přistoupiti k soustavnému zvápnění mokrých pozemků.

Proto zemědělský výbor přijal po debatě výše uvedené návrhy, které podány byly poslanecké sněmovně, zejména návrh posl. Staňka, dr. Dolanského, dr. Budaye, dr. Lukavského, Mlčocha, Windirsche, dr. Luschky, Stenzla a druhů, a doplnil je požadavkem, aby vláda nařídila, aby příslušným berním správám v oblastech pohromou postižených byl dán příkaz, aby postiženým poplatníkům byly poskytnuty úlevy daňové a aby v těchto krajinách bylo přistoupeno k soustavnému provádění meliorací půdy a úpravy toků.

Zemědělský výbor doporučuje proto plénu poslanecké sněmovny:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě republiky Československé se ukládá:

1. aby nákladem státním opatřeno bylo dostatek prostředků k léčení distomatosy,

2. aby v krajích postižených bylo přikročeno k plánovitému léčení této nemoci a byla nařízena veškerá nutná opatření, jak preventivního rázu, tak i k omezení následků nemoci;

3. aby zemědělcům, kteří utrpěli těžké ztráty pádem dobytka, byly z prostředků státních poskytnuty úměrné náhrady;

4. aby vláda nařídila příslušným berním správám, by vyžádaly si od okresních politických správ úřední výkazy o vyšetřených škodách a podle nich aby proveden byl u poplatníků v postižených krajích odpis daní, zvláště též daně z obratu a poskytnuty vše možné úlevy při placení daní;

5. aby ministerstvo zemědělství přikročilo k vlastní produkci léčiv na tuto nemoc;

6. aby byl uveden v život fond pro účely veřejného živelního pojištění, zejména dobytčího;

7. aby v krajinách postižených bylo přikročeno k soustavnému provedení meliorací a k úpravě toků

Doporučuji tyto návrhy zemědělského výboru slavné sněmovně ke schválení. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Dávám slovo druhému zpravodaji - za výbor rozpočtový - p. posl. Adámkovi.

Zpravodaj posl. Adámek: Slavná sněmovno! Rozpočtový výbor ve své schůzi 23. června t. r. projednal iniciativní návrh koalovaných stran zastoupených posl. Staňkem, dr. Dolanským, dr. Budayem dr. Lukavským, Mlčochem, Windirschem, dr. Luschkou, Stenzlem a druhy. schválil resoluční návrhy, usnesené v zemědělském výboru ze dne 15. června a vyjádřil se po stránce finanční o usnesených resolucích jeho, jichž 7 p. kol. Beran jako zpravodaj výboru zemědělského přednesl ke schválení.

Vedle toho rozpočtový výbor - vzhledem k tomu, že ještě letos z jara v mnohých krajích byla zjištěna distomatosa, což nemohlo býti známo ministerstvům, zejména ministerstvu zemědělství v době, kdy zpráva pro poslaneckou sněmovnu v ministerstvech byla připravována - doporučuje, aby posl. sněmovna vedle 7 resolucí zemědělského výboru přijala resoluci výboru rozpočtového v tomto znění:

"Vláda republiky Československé se vyzývá, aby poskytla podpory i krajinám ve zprávě nejmenovaným, v nichž škody zjištěny byly až v měsících jarních."

Jménem výboru rozpočtového žádám posl. sněmovnu, aby přijala resoluce výboru zemědělského i resoluci výboru rozpočtového. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Nebude-li námitek, přeruším projednávání tohoto odstavce pořadu a přistoupíme k dalšímu. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Přistoupíme tudíž k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

2. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností o vládním návrhu (tisk 1145), kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní smlouva mezi Československou republikou a Estonskou republikou ze dne 20. června 1927 s přílohou a protokolem z téhož dne (tisk 1160).

Zpravodajem výboru zahraničního jest p. posl. Molík. Zpravodajem výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností je p. posl. dr. Zadina.

Dávám slovo prvému zpravodaji - za výbor zahraniční - p. posl. Molíkovi.

Zpravodaj posl. Molík: Slavná sněmovno! Jménem výboru zahraničního mám podati zprávu o vládním návrhu (tisk 1145), kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní smlouva mezi Československou republikou a Estonskou republikou ze dne 20. června 1927 s přílohou a protokolem z téhož dne. Předkládanou obchodní smlouvou mezi Československou republikou a Estonskou republikou, která byla uzavřena dne 20. června 1927 v Tallinnu, mají býti navázány normální obchodní styky a tím i zamezeno diferencování československého zboží při dovozu do Estonska.

Dosavadní vývoj obchodních styků československo-estonských je charakterizován těmito hlavními statistickými údaji: r. 1924 bylo z Estonska dovezeno k nám zboží v celkové hodnotě asi 3,841.000 Kč. Vyvezeno bylo z Československé republiky do Estonska téhož roku zboží za 13,252.000 Kč, r. 1925 bylo z Estonska dovezeno k nám zboží za 2,271.000 Kč a vyvezeno z Československé republiky do Estonska zboží za 15,276.000 Kč. R. 1926 pak bylo od nás vyvezeno do Estonska zboží celkem za 13,406.000 Kč, dovezeno pak z Estonska za 1,822.000 Kč.

Obchodní smlouva, která se zakládá na principu nejvyšších výhod, obsahuje mimo vlastní rámcovou smlouvu s přílohou závěrečný protokol. Rámcovou smlouvou se upravují právní poměry příslušníků obou států, zejména pokud jde o usazování se, nastupování a provozování obchodů a živností, o nakládání jejich movitým i nemovitým majetkem a ustanovuje se, že se bude ve všech směrech s nimi nakládati podle zásady nejvyšších výhod. Čl. 6 obsahuje tak zv. vojenskou klausuli, obvyklou v československých obchodních smlouvách, čl. 8 jedná o právním nakládání s akciovými a jinými společnostmi hospodářské povahy.

V hlavě II, pojednávající o obchodu a dopravě, stanoví se všeobecné směrnice pro povolovací řízení, pokud by ještě trvalo v jednom z obou států, a uvádějí se normální výjimky ze zásady svobody obchodu. Čl. 10 stanoví pro zacházení se zbožím při dovozu, vývozu a průvozu, pokud jde o cla a celní projednání, daně, dávky a přirážky, zásadu nejvyšších výhod; obě strany mohou k tomu cíli požadovati pro toto zboží osvědčení původu, aby zmíněné výhody byly zajištěny jejich zboží. Dále upravuje smlouva poměry obchodních cestujících, průvoz a nakládání se zbožím na železnicích a v dopravě po vodě. Konečně se stanoví výjimky ze zásady nejvyšších výhod a zejména též t. zv. baltická a ruská klausule, obvyklá ve všech obchodních smlouvách pobaltických států.

Hlava III upravuje otázky souvisící se vzájemným vysíláním konsulů a vyhrazuje podrobnější projednání zvláštní konsulární dohodě.

Hlava IV obsahuje úpravu sporů event. vzniklých mezi oběma stranami o výklad smlouvy a použití jednotlivých jejích ustanovení.

Smlouva nabude účinnosti 15 dní po výměně ratifikačních listin, a to nejprve na dobu jednoho roku. Po roce se mlčky prodlužuje a zůstane dále v platnosti, dokud nebude jednou ze smluvních stran šest měsíců předem vypovězena.

Závěrečný protokol obsahuje některá bližší ustanovení k rámcové smlouvě a k příloze, v níž se poskytuje na estonské rybí konservy, zvané "killo tallinské", při jejich dovozu do Československé republiky celní sleva 360 Kč na 100 kg a váže se ve smyslu poznámky k sazebnímu číslu 612 bezcelnost na kasein pro výrobu umělého rohu na dovolovací list.

Zahraniční výbor projednal uvedený vládní návrh a přijal resoluci, kterou se vláda vyzývá, aby při budoucích obchodních smlouvách brala náležitý zřetel na slovenské minerální vody.

Doporučuji proto slavné sněmovně schválení této smlouvy. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Dávám slovo druhému zpravodaji - za výbor živnostenský - panu posl. dr. Zadinovi.

Zpravodaj posl. dr. Zadina: Slavná sněmovno! Jelikož pan zpravodaj výboru zahraničního posoudil tuto obchodní smlouvu již také s hlediska hospodářského, a to velmi podrobně na podkladě důvodové zprávy, upouštím jako zpravodaj výboru pro záležitosti obchodu, průmyslu a živností od podrobnějšího referátu a omezuji se na konstatování, že až dosud neměli jsme obchodní smlouvy s Estonskem, takže trval bezesmluvní stav, za kteréhožto stavu byl vývoz našeho zboží do Estonska brzděn a naše zboží tam diferencováno. Tento stav má pominouti po uzavření obchodní smlouvy, takže po našem názoru dojde k navázání normálního obchodního styku, který poslouží našemu dovozu do Estonska. Smlouva samotná spočívá na podkladě klausule nejvyšších výhod.

Konstatuji dále, že živnostenský výbor na návrh kol. Kleina přijal resoluci, ve které se vybízí vláda, aby působila na mezinárodní úpravu bezcelního a rychlého odbavování vzorkovnic obchodních cestujících, obchodníků a živnostníků. Doporučuji tuto resoluci ku přijetí.

Živnostenský výbor posoudil tuto obchodní smlouvu ve schůzi dne 11. července t. r., uznal její důležitost pro náš zahraniční obchod a usnesl se doporučiti posl. sněmovně tuto smlouvu ke schválení. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Nebude-li námitek, přeruším projednávání tohoto odstavce pořadu a přistoupíme k odstavci dalšímu. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Přistoupíme k dalšímu odstavci pořadu, jímž jest:

3. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností o vládním návrhu (tisk 1144), kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní úmluva sjednaná mezi Československou republikou a republikou Tureckou dne 31. května 1927 (tisk 1161).

Zpravodajem výboru zahraničního je p. posl. Myslivec, zpravodajem výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností je p. posl. dr. Zadina.

Dávám slovo prvnímu zpravodaji - za výbor zahraniční - p. posl. Myslivcovi.

Zpravodaj posl. Myslivec: Vážená poslanecká sněmovno! Jest nám projednati zprávu zahraničního výboru o vládním návrhu tisk 1144, kterým se slavnému Národnímu shromáždění předkládá obchodní úmluva, sjednaná mezi Československou republikou a republikou Tureckou dne 31. května 1927.

Od obnovení samostatnosti je přirozenou starostí našeho státu, Československé republiky, dosíci právního smluvního stavu se všemi státy evropskými i mimoevropskými, poněvadž jen na tom základě spočívá bezpečnost řádného obchodování a tím i řádných a přátelských poměrů mezi státem naším a všemi ostatními, pokud s nimi máme hospodářské a obchodní styky.

S republikou Tureckou dospěli jsme k určitějšímu poměru později než s jinými státy, což je vysvětlitelno okolností, že osud Turecka i teritoriální rozsah turecké říše ještě po uzavření mírových smluv, vyplynuvších ze světové války, doznaly konečné úpravy teprve po válce Turecka s Řeckem a konferencí v Lausanne, na níž byly příslušné mírové smlouvy sévreské teprve dodatečně upraveny, či modifikovány.

Jako při každé podobné smlouvě, tak i při této smlouvě právě projednávané rozhodovaly obapolné zájmy obou smluvních států. Náš stát, Československá republika, interesován je při smlouvě s republikou Tureckou, hlavně dodáváním cukru, bavlněné příze a tkanin, vlněných tkanin a jiných textilií, zboží skleněného a porculánového, zboží smaltovaného, hospodářských strojů, zápalek a jiných. Naproti tomu zájem republiky Turecké na dovozu k nám jeví se ponejvíce v dodávkách tabáku, dále fíků, sušených hroznů, cigaret, lískových oříšků, jehněčí kůže a pod.

Dosavadní efekt vzájemných hospodářských obchodních styků jeví se touto bilancí:

Náš vývoz do Turecka vykazoval r. 1925 167 mil. Kč, r. 1926 již 234 mil. Kč. Za 4 měsíce letošního běžného roku 1927 vykazuje vývoz náš do Turecka dosud pouze 68 mil. Kč. Naproti tomu náš dovoz z Turecka činil r. 1925 43.9 mil. Kč, r. 1926 98 milionů a za první 4 měsíce běžného roku 1927 pouze 8 milionů Kč, kterážto poslední položka je proto nižší, ježto dosud nebyly uskutečněny hlavní nákupy tabáku, ač předběžná jednání byla již provedena a čekají na svou realizaci. Jednání o této předkládané obchodní smlouvě vedl za presidenta Československé republiky mimořádný vyslanec a zplnomocněný ministr p. Miloš Kobr 31. května v Angoře a za presidenta republiky turecké pan Ali Djenani Bey, bývalý ministr obchodu Ghazi Aintab a pan Ali Chevki Bey, státní podtajemník min. zahraničních věcí v republice turecké.

Jako pověřený zpravodaj zahraničního výboru poslanecké sněmovny o této úmluvě dovoluji si jménem téhož výboru navrhnouti slavné sněmovně toto usnesení, jež vyplynulo z jednání schůze zahraničního výboru dne 8. července a které zní:

Národní shromáždění Československé republiky souhlasí s obchodní úmluvou mezi Československou republikou a republikou Tureckou, sjednanou v Angoře dne 31. května 1927. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodaji - za výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností - panu posl. dr. Zadinovi.

Zpravodaj posl. dr. Zadina: Slavná sněmovno! Naše obchodní styky s republikou Tureckou byly až dosud upravovány provisorními dohodami, které ve smyslu zákonodárství tureckého musely býti každoročně v půlletním období prodlužovány.

Předložená obchodní smlouva má již povahu úmluvy definitivní a byla uzavřena v Angoře dne 31. května t. r. Podstatný její obsah pozůstává v tom, že obě smluvní strany zabezpečují si zásadu nejvyšších výhod a kromě toho vážou si navzájem celní sazby na hlavní své vývozní zboží; nedošlo však ke sjednání nějakých zvláštních celních slev.

Rámcová část smlouvy upravuje některé všeobecné otázky, jako nakládání se zbožím, osvědčení původu, transitu, vybírání daní a dávek, provozování obchodu a živností a vyslovuje vzájemnou volnost obchodu. V příloze A jest uvedeno 38 položek našeho celního tarifu, na kterých projevilo zájem Turecko a při kterých vážou se naše celní sazby. V příloze B jest uvedeno 46 položek celního tarifu tureckého, při kterých vážou se cla ve prospěch dovozu našeho zboží.

Úmluva nabude platnosti za jeden měsíc po výměně ratifikačních listin, má zůstati v platnosti bez časového obmezení, jest však vyhrazena pro obě strany možnost výpovědi na 6 měsíců.

Závěrečný protokol upravuje především ustanovení o tom, že československá tabáková režie bude nakupovati ročně průměrné množství asi 30.000 q cigaretových tabáků tureckého původu, pokud budou nabízeny na volném trhu, a za ceny konkurenční. Dále obsahuje protokol obvyklou valutovou klausuli a mimo to výhradu Turecka ohledně vybírání spotřebních daní z výrobků, uvedených ve zvláštním seznamu.,

Pokud se týče otázek posouzení rozsahu vzájemného zahraničního obchodu, odkazuji na vývody zpravodaje výboru zahraničního, který uvedl zajímavá statistická data.

Živnostenský výbor posoudil tuto obchodní smlouvu s hlediska hospodářského, uznal její důležitost pro další rozvoj našeho zahraničního obchodu jakož i pro vývoj naší domácí výroby a usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně tuto předlohu ke schválení. (Potlesk.)

Předseda (zvoní): Nebude-li námitek, přeruším projednávání tohoto odstavce poradu a přistoupím k odstavci dalšímu. (Námitek nebylo.)

Námitek není.

Přistoupíme k projednávání odst. 4, jímž jest:

4. Zpráva výboru ústavne-právneho a výboru pre záležitosti priemyslu, obehodu a živností o uznesení senátu (tisk senátu 100 a 331) o vládnom návrhu (tisk 925) colného zákona (tisk 1168).

Zpravodajem výboru ústavně-právního jest p. posl. dr. Halla, zpravodajem výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností pan posl. dr. Zadina.

Dávám slovo prvému zpravodaji - za výbor ústavně-právní - panu posl. dr. Hallovi.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP