Sobota 27. listopadu 1926

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

379. Resoluční návrh posl. Procházky, Bergmanna, Buřívala, Pechmanové a spol. k finančnímu zákonu:

Vládě se ukládá, aby do konce roku 1926 vydala vládní nařízení k §u 142 zákona č. 103/1926 a k §u 23 zákona č. 104/1926.

Předseda (zvoní): Kdo souhlasí s právě přečteným resolučním návrhem, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Rozhodnutím o resolučních návrzích vyřídila sněmovna 1. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce pořadu, jímž jest:

2. Návrh, aby řízením zkráceným podle §u 55 jedn. řádu projednána byla osnova státního rozpočtu republiky Československé a finančního zákona pro rok 1927 (tisk 670).

Státní rozpočet na rok 1927 projednáván byl ve 24 schůzích výborových, zabravších celkem 126 hodin 22 minuty, a projednávání v plenu vyplnilo 7 schůzí v úhrnném čase 65 1/2 hodiny se 102 řečníky.

Jak je viděti, věnováno bylo projednávání rozpočtu ve výboru i v plenu daleko více času, než se požaduje pro zkrácené řízení podle §u 55 jedn. řádu.

Navrhuje-li se nyní po tomto důkladném probrání rozpočtu jednání zkrácené podle §u 55 jedn. řádu, lze to učiniti právě pro toto důkladné projednání a cílem není nic jiného, než uspořiti novou, formální, schůzi pro druhé čtení, která bez zkráceného projednávání by se měla konati teprve po 24 hodinách. Zkrácení toto umožní, že rozpočtová předloha dostane se také dříve do senátu a tomuto že vybude více času k jejímu projednání.

Kdo tedy souhlasí s návrhem na zkrácené projednávání státního rozpočtu a finančního zákona pro rok 1927 podle §u 55 jedn. řádu, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím jest zkrácené jednání přiznáno.

Přistoupíme proto ihned ke druhému čtení osnovy státního rozpočtu a finančního zákona na rok 1927.

Ad 1. Druhé čtení státního rozpočtu a finančního zákona republiky Československé pro rok 1927 (tisk 670).

Má zpravodaj výboru rozpočtového pan posl. dr Hnídek nějaké návrhy oprav nebo změn textových?

Zpravodaj posl. dr Hnídek: Nemám žádných korektur.

Předseda (zvoní): Není tomu tak.

Žádám tudíž pp. zapisovatele, kteří po prvé prováděli sčítání hlasů, pp. posl. Petroviče, Rýpara a Ježka, aby v týchž úsecích jako po prvé, provedli sčítání hlasů při hlasování o druhém čtení.

Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou státního rozpočtu a finančního zákona pro rok 1927 tak, jak byla poslaneckou sněmovnou přijata ve čtení prvém, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

(Po sečtení hlasů:)

"Pro" vyslovily se 154 hlasy "proti" 75 hlasů.

Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu státního rozpočtu a finančního zákona pro rok 1927 také ve čtení druhém.

Vyřídivše státní rozpočet a finanční zákon na rok 1927, provedeme nyní hlasování o prohlášení pana ministra financí ve 42. schůzi dne 14. října 1926, kteréžto hlasování sněmovna ve 45. schůzi dne 20. října usnesla se odložiti až do projednání státního rozpočtu ve výboru i v plenu sněmovny.

Dám tedy hlasovati.

Kdo souhlasí, aby prohlášení pana ministra financí ze 42. schůze posl. sněmovny bylo schváleno, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna schválila tedy prohlášení pana ministra financí ze 42. schůze.

Přerušuji projednávání pořadu a přistoupím k ukončení schůze.

Dříve ještě učiním některá presidiální sdělení.

Pan posl. dr Hanreich žádá o udělení dovolené na 2 měsíce pro neodkladné záležitosti.

Prosím, by paní a páni poslanci zůstali na svých místech.

Kdo souhlasí s udělením této dovolené, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Dovolená jest udělena.

Došlo oznámení o změnách ve výborech. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

Do výboru zahraničního vyslal klub slovenských ľudových poslancov posl. dr Polyáka za posl. Onderčo; klub poslanců čsl. strany lidové posl. Myslivce za posl. Stanislava; klub poslanců "Deutsche soz.-dem. v Arbeiterpartei" posl. Schweichharta za posl. Pohla.

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců "Deutsche soz.-dem. Arbeiterpartei" posl. Hackenberga a Dietla za posl. Blatnou a Schweichharta; klub poslanců čsl. strany nár. socialistické posl. Netolického za posl. Slavíčka.

Do výboru ústavně-právního vyslal klub poslanců "Deutsche christl. soz. Volkspartei" posl. Krumpe za posl. Bobka a posl. dr Luschku za posl. Scharnagla; klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte, der Deutschen Gewerbepartei und der Ungarischen Nationalpartei" posl. Wagnera za posl. Platzera.

Do výboru soc.-politického vyslal klub poslanců komunistické strany Československa posl. Kopasze za posl. Kollárikovou a posl. Šafranko za posl. Schmerdu.

Klub poslanců "Vereinigter parlam. Klub des Bundes der Landwirte, der Deutschen Gewerbepartei und der Ungarischen Nationalpartei" vyslal do výboru iniciativního posl. Zierhuta za posl. Weissera.

Předseda: Mezi schůzí byl tiskem rozdán a současně přikázán výboru iniciativnímu návrh.

Zástupce sněm. tajemníka dr Mikyška (čte):

729. Návrh posl. Bradáče a spol., aby autonomním usnesením posl. sněmovny byl změněn odst. 1 a 2 §u 40 jedn. řádu posl. sněmovny.

Předseda: Výboru imunitnímu přikázal jsem k ústní zprávě do předepsané lhůty písemnou žádost ministra dr Engliše, aby proti posl. Hackenbergovi a Pohlovi zakročeno bylo podle §u 51 jedn. řádu pro výroky učiněné v 50. schůzi posl. sněmovny dne 22. listopadu 1926.

Sděluji, že schůze výboru živnostenského, svolaná na 2. prosince t. r., se nekoná.

Končím schůzi a podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze svolána byla písemně s pořadem, který podle §u 40 a §u 9, lit. d) jedn. řádu určí předsednictvo.

Jsou proti tomuto návrhu nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 2 hod. 8 min. ráno v neděli dne 28. listopadu 1926.)



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP