POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání


5358.

Naléhavá interpelace

poslance Jana Slavíčka, Igora Hrušovského a spol.

ministru věcí zahraničních

ve věci manifestace proti Československu v zasedací síni německého říšského sněmu.

V Berlíně dne 4. října 1925 v zasedací síni německého říšského sněmu konal se v dorozumění s předsednictvem říšského sněmu veřejný projev, svolaný organisací irredentistickou ťder Sudeten-deutsche HeimatsbundŤ. Na tomto projevu mluvili vedle příslušníků německé říše také členové Národního shromáždění československého, mezi nimi na př. poslanec Kallina, jakož i jiní příslušníci našeho státu. Tón řeči a celá manifestace byla ostře zahrocena proti našemu státu a národu.

Vzhledem k tomu, že se nesrovnává se slušností v mezinárodních stycích, aby parlamenty jednotlivých států byly propůjčovány odpovědnými státoprávními činiteli na uspořádání projevů namířených proti jiným státům, v tomto případě proti státu sousednímu, dále vzhledem k tomu, že předsednictvo československého Národního shromáždění projevovalo vždy vůči Německu náležité ohledy, takt a v mezinárodním životě zvyklou zdvořilost, tak jako na př. u příležitosti smrti německého říšského presidenta Eberta, jednání předsednictva říšského sněmu německého jest v mezinárodním životě neslýchaným počinem.

Činíme proto dotaz na pana ministra zahraničních věcí:

1. Je-li mu známa v této interpelaci uvedená událost?

2. Hodlá-li zakročiti, aby stát náš dostal za vzpomenutý nepřátelský čin předsednictva říšského sněmu německého zadostučinění?

V Praze dne 5. října 1925.

Slavíček, Hrušovský,

Tučný, dr. Uhlíř, Špatný, Boříval, dr. Patejdl, Netolický, Vápeník, Laube, Podzimková, Trnobranský, David, Prášek, Zeminová, Mikuláš, Sladký, Langr, Moudrý, Knejzlík, Pechmanová, dr. Gagatko.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP