POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání


5332.

Zpráva

výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností

a výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 5213),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní a plavební úmluva mezi republikou Československou a Švédskem, sjednaná a podepsaná ve Stockholmu dne 18. dubna 1925.

I.

Výbor pro průmysl, obchod a živnosti jednal ve schůzi dne 10. července 1925 o obchodní a plavební úmluvě mezi republikou Československou a Švédskem a usnesl se doporučiti Národnímu shromáždění toto usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní a plavební úmluvou mezi republikou Československou a Švédskem, podepsanou ve Stockholmu dne 18. dubna 1925.

V Praze dne 10. července 1925.

Frant. Petrovický, v. r.,

Jan Kamelský, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


II.

Obchodní a plavební úmluva československo-švédská spočívá na zásadě nejvyšších výhod, jež si obě strany vzájemně přiznávají. Tato zásada omezena je se strany Československé republiky výhradou vzhledem k Maďarsku a Rakousku, se strany Švédska výhradou vzhledem k Norsku a Dánsku.

Obě smluvní strany zavazují se stejně nakládati s občany druhé smluvní strany jako s občany státu, požívajícího nejvyšších výhod, stejné ustanovení pak platí o akciových společnostech.

Smlouva upravuje dále poměr občanů druhé smluvní strany ve příčině vojenské povinnosti a plnění vůči branné moci.

S výjimkou provozu pobřežní plavby budou lodi československé ve Švédsku a švédské lodi v Československu požívati, stejně tak náklady jejich, v každém ohledu stejného nakládání jako lodi a náklady států, požívajících nejvyšších výhod.

Ustanovení o nejvyšších výhodách platí podle úmluvy také pro dopravní sazby na železnicích.

V závěrečném protokolu upravuje se ještě otázka zacházení s obchodními cestujícími oběma smluvními stranami podle zásady reciprocity a nejvyšších výhod, dále ochrany dělnictva a usnadnění praxe v povolovacím řízení při dovozu a vývozu.

Tato úmluva má vstoupiti v platnost 15 dní po výměně ratifikačních listin; má zůstati v platnosti po dobu jednoho roku ode dne svého uvedení v platnost a po té až do uplynutí lhůty tří měsíců, počítajíc ode dne výpovědi jednou ze smluvních stran.

Zahraniční výbor projednav vládní návrh, usnesl se připojiti se k usnesení výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností.

V Praze dne 22. září 1925.

Josef Stivín, v. r.,

Jan Koudelka, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP