POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání


5299.

Naléhavá interpelace

poslanců Tesky, Koutného, Svetlika a soudruhů

vládě

o situaci v československém hornictví.

Situace, která se vy víjí dnes v československém hornictví, stává se přímo katastrofální. Ve všech uhelných revírech jsou hromadně propouštěni horníci, kteří, vysazeni na dlažbu, upadají do bídy a nouze. Vláda nečinně přihlíží, že dnes desetitisíce horníků je úplně zbaveno možnosti jakékoliv obživy. Uhlobaroni vymlouvají se na uhelnou dávku a vysoké tarify, na nemožnost odbytu a špatnou situací svých závodů, vláda opět se vymlouvá na špatný finanční stav státu. Ale faktem je, že uhlobaroni docilují milionových zisků (jak to dokazují poslední bilance), a že stát na druhé straně vyhazuje stamiliony na subvencování velkoagrárních podniků; na zkrachované banky a podobně.

Právě v hornictví můžeme klasickým způsobem dokumentovati důsledky neschopnosti kapitalistického hospodářství, které svou vzájemnou konkurencí a chamtivostí jednotlivých podnikatelů zaviňuje, že nejdůležitější odvětví průmyslu, těžký uhelný průmysl, je uvržen do trvalé krise, je nucen omeziti výrobu o více než 30 000 normální výši, plánovitě vyhladovuje desetitisíce příslušníků hornický chudin. Důsledky Dawesova plánu, na které jsme tolik upozorňovali, se dostavují.

Ostravsko-karvínský uhelný revír jest postižen nejhůře. Dosud bylo tu propuštěno na 7.000 horníků; další etapa restrikce 3.000 horníků se právě proválí, což znamená, že na 10.000 horníků - a s jich tak četnými rodinami na 50.000 příslušníků hornických rodin - je uvrženo do bídy. Na Ostravsku stal se domovem hlad, a životní poměry hornické přímo křičí po nápravě. Jsou známy z poslední doby četné případy, kdy dochází z bídy k sebevraždám nezaměstnaných (na Orlovsku v poslední době 5 případů), dochází k strašlivým výjevům zoufalství, kdy nezaměstnaní dostavují se se svými hladovými dětmi na závody a úpěnlivě prosí o pomoc, dochází k četným onemocněním z hladu, k pomatení mysli, úmrtnost v rodinách nezaměstnaných vzrůstá. Stalo se, že nezaměstnaný horník, který byl zbaven bytu, odešel do lesa, kde bydlel dva měsíce v lesní boudě i se svou ženou, jsoucí ve vysokém stavu těhotenství, která ještě jedno ze dvou dětí byla nucena dáti Cikánům, nemohouc je uživiti. Nespokojenost a pobouření dělnictva se den ode dne stupňuje.

Propouštění na Ostravsku není dosud u konce a uhlobaroni chtějí sáhnouti k další restrikci. Ostravský průmyslový revír, největší průmyslové území republiky, je odsouzen k trvalému odbourávání svého průmyslu a dělnictvo v něm ke zhoubě i v jiných revírech jsou věci obdobné.

Strašlivé poměry jsou stupňovány ještě tím, že závodní správy při propouštění dělníků počínají si krajně bezohledně. Propouštějí horníky úplně nemajetné a otce nejčetnějších rodin bez jakéhokoliv zřetele na jejich hospodářské poměry. Hromadné propouštění horníků působí na hospodářský život celého kraje přímo katastrofálně. Tato stísněná situace stává se nynějším dalším propouštěním horníků ještě strašlivější. Trpělivost dělnictva je napjata do krajnosti.

Podepsaní se táží vlády:

1. Je vláda ochotna působiti k tomu, aby za dnešního stavu věcí naprosto neudržitelná dávka uhelná byla úplně zrušena a nepoměrně vysoké dopravní sazby uhelné přiměřeně sníženy?

2. Je vláda ochotna postarati se, aby podpory v nezaměstnání byly poskytovány i rodinám nezaměstnaných dělníků, kteří nejsou členy žádné odborové organisace a nepožívají tudíž nároků na podporu v nezaměstnání podle gentského systému?

Tisíce takovýchto dělníků práci žádnou najíti nemohou a postrádají nejnutnějších prostředků, aby uhájili holý život. Pokládáme tuto povinnost vlády tím spíše za samozřejmou, poněvadž při zavádění gentského systému naprosto nedbala protestů, které poukazovaly na nevhodnost tohoto opatření právě v dnešní době.

3. Ví vláda, že okresní politické správy ve Fryštátě, Frýdku, Českém Těšíně, Moravské Ostravě a jinde nerespektují ministerského výnosu, kterým se zaručuje státní příspěvek k podpoře v nezaměstnání polským státním příslušníkům, v Československu pracujícím?

Jest vláda ochotna zjednati nápravu tím, že okamžitě nařídí příslušným úřadům, aby polským státním příslušníkům byl poskytován státní příspěvek k podpoře v nezaměstnanosti?

4. Je vláda ochotna působiti, aby v ostravské průmyslové oblasti zahájeny byly bezodkladně nouzové práce v takovém rozsahu, aby tisíce nezaměstnaných nalezlo zaměstnání a výdělek?

5. Vycházejíce z předpokladu, že situace, v uhelném průmyslu vytvořená, dokazuje, že dnešní majitelé dolů a koksoven v Československu jsou naprosto neschopni říditi tak důležité průmyslové odvětví, jakým jest uhelný průmysl, tážeme se vlády, zda učiní bezodkladně kroky vedoucí k brzkému vyvlastnění všech dolů a koksoven v Československu a k převedení jich v majetek státu?

V Praze dne 14. července 1925.

Teska, Koutný, Svetlik,

dr. Šmeral, Šafranko, Blažek, Skalák, Sedorjak, Burian, Rakem, Tausik, Mondok, Mikulíček, Darula, Houser, Krejčí, Malá, Kunst, Merta, Toužil, dr. Gáti.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP