POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání


5270.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ......................... 1925,

kterým se zavádí průkaz způsobilosti pro živnost hostinskou a výčepnickou a současně se zrušuje § 23, odst. 3. a 4., zákona ze dne 5. února 1907, č. 26 ř. z., o změně a doplnění živnostenského řádu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Pro nastoupení živnosti hostinské a výčepnické zavádí se průkaz způsobilosti:

1. v obcích, čítajících podle posledního sčítání lidu 5000 i více obyvatelů,

2. bez ohledu na počet obyvatelstva:

a) v nádražních živnostech hostinských a výčepnických,

b) v turistických hotelích v horských krajinách,

c) v živnostech hostinských a výčepnických v místech lázeňských.

§ 2.

(1) Průkaz způsobilosti budiž podán:

a) listem výučným, vydaným příslušným společenstvem po ukončení tříleté doby učební v živnosti hostinské a výčepnické;

b) dokladem o tříletém zaměstnání pomocnickém v téže živnosti, stvrzeným příslušným společenstvem.

(2) U absolventů vyšší odborné školy pro živnost hostinskou a výčepnickou v brně zkracuje se doba zaměstnání pomocnického k průkazu způsobilosti potřebná na dvě léta.

(3) Ministr průmyslu, obchodu a živností, vyslechna obchodní a živnostenské komory, zřízené snad společenstevní jednoty a společenstva, ve shodě s ministrem školství a národní osvěty označí úřední vyhláškou vyučovací ústavy, jichž absolvování nahrazuje nebo zkracuje dobu zaměstnání pomocnického, potřebného pro průkaz způsobilosti.

§ 3.

(1) Od průkazu způsobilosti v předchozím paragrafu uvedeného jest osvobozen:

1. kdo prokáže stvrzením příslušného úřadu živnostenského, že provozoval nejméně šest let živnost hostinskou a výčepnickou jako majitel koncese, schválený pachtýř nebo schválený náměstek. Toto ustanovení nevztahuje se na toho, kdo teprve po uplynutí jednoho roku od účinnosti tohoto zákona obdržel koncesi nebo byl schválen jako náměstek nebo pachtýř;

2. kdo byl zaměstnán nejméně šest let v živnosti hostinské a výčepnické jako číšník, kuchař nebo sklepmistr;

3. kdo byl zaměstnán nejméně šest let při výrobě piva jako sládek, podstarší, sklepmistr, spilečný, vařič, nadsladovník, sladovnický;

4. majitel obchodní živnosti podle § 38, odst. 5., zák. č. 26/1907 ř. z., který žádá za koncesi obmezenou na výčep vína v časové i místní spojitosti s vlastní živností obchodní;

5. cukrář, který žádá za koncesi obmezenou na podávání bílé kávy, kakaa a čokolády v časově i místní spojitosti s vlastní živností cukrářskou.

(2) Ustanovení bodu 2. a 3. pozbudou platnosti po uplynutí jednoho roku od vyhlášení tohoto zákona.

§ 4.

(1) Tomu, kdo chce zříditi nebo převzíti význačný hotelový podnik [se všemi neb s některými oprávněními podle § 16, odst. 1, písm. a)-g), zák. ze dne 15. března 1883, č. 39 ř. z., jímž se mění a doplňuje řád živnostenský], jehož provozování má význam pro povznesení ruchu turistického a cizineckého, může býti prominut, průkaz způsobilosti, předepsaný v § 2, prokáže-li, že svým rozhledem neb zkušenostmi a znalostmi podává záruku odborného vedení takového podniku.

(2) O tomto prominutí průkazu způsobilosti rozhoduje podle volného uvážení ministerstvo průmyslu, obchodu a živností.

§ 5.

Ustanovení § 23, odst. 3. a 4., zák. č. 26/1907 ř. z. se zrušují.

§ 6.

(1) Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

(2) Provésti jej přísluší ministru průmyslu, obchodu a živností ve shodě s ministry vnitra, školství a národní osvěty.

Důvodová zpráva.

Již od dlouhých let domáhají se příslušníci stavu hostinského a výčepnického jak z kruhů zaměstnavatelských, tak i z kruhů zaměstnaneckých zavedení průkazu způsobilosti v živnosti hostinské a výčepnické. Zavedení tohoto průkazu vládním nařízením připouštěl již § 23, odst. 3. a 4. živnostenského řádu v zemích historických platného. Poněvadž však vydání vládního nařízení v mezích citovaného předpisu zákonného narazilo na některé obtíže, jeví se potřeba upraviti tuto otázku ve formě zákona.

Pro zavedení průkazu způsobilosti v živnosti hostinské a výčepnické uváděly organisace, sdružující příslušníky této živnosti řadu důvodů, z nichž nejzávažnější spatřovaly v té okolnosti, že na živnost tuto klade moderní doba zvýšené požadavky s ohledem na zájmy veřejného zdravotnictví a cizineckého ruchu. Těmto požadavkům může podle názoru žadatelů vyhověti pouze takový uchazeč o koncesi hostinskou a výčepnickou, který veškeré potřeby svého stavu zevrubně seznal delším vyučením a zaměstnáním v živnosti, po případě i návštěvou odborné školy živnostenské. Dále uváděny i důvody sociální, zejména organisacemi, sdružujícími hostinské pomocnictvo, akcentující potřebu, aby vyučený personál pomocnický mohl se uplatňovati vydatnějším způsobem při nastupování samostatné výdělečné činnosti. Hostinstvo a výčepnictvo i jeho pomocnictvo těžce neslo, že koncese hostinské a výčepnické byly udělovány podle dosavadních předpisů živnostenského řádu začasté osobám, nemajícím potřebného vzdělání odborného, takže do řad jejich přicházeli lidé ztroskotavší namnoze v jiném oboru povolání životního. Těmto požadavkům má býti vyhověno přítomnou osnovou.

K podrobnostem osnovy se připomíná:

K § 1.

V § 1 předlohy vypočítávají se kategorie živností hostinských a výčepnických, pro něž má platiti průkaz způsobilosti jednak se zřetelem k počtu obyvatelstva v dotyčných obcích, jednak se zřetelem k podnikům, při nichž počet obyvatelstva obce nepadá na váhu.

K § 2.

Tento paragraf stanoví formu průkazu způsobilosti a pamatuje i na absolventy odborných škol.

K § 3.

V tomto paragrafu obsažen jest výpočet úlev od průkazu způsobilosti, a to v odstavci 1 bod 1. k umožnění přechodu živnostníků hostinských a výčepnických z míst, ve kterých pro nastoupení této živnosti nebude požadován průkaz způsobilosti; v bodech 2. a 3. pamatováno jest na ty, kdož šestiletým zaměstnáním v živnosti hostinské neb pivovarské prokázali svou způsobilost, aby aspoň jeden Brok od vyhlášení zákona živnost hostinskou mohli nastoupiti; v bodu 4. poskytuje se úleva pro majitele obchodních živností podle § 38, odst. 5 živnostenského řádu, kteří mají již vlastní průkaz způsobilosti kupecké, aby jim nastoupení živnosti obmezené na výčep vína při živnosti kupecké ztěžována nebyla. Podobně nepožaduje;se v bodě 5. průkaz způsobilosti při t. zv. kavárnách cukrářských, provozovaných ve spojitosti s vlastní živností cukrářskou.

K § 4:

Tímto ustanovením pamatuje osnova na případy, ve kterých by šlo o zřízení nebo převzetí význačných hotelových podniků v zájmu povznesení ruchu turistického a cizineckého takovými odborníky; kteří sice nemají formálního průkazu způsobilosti vyučením a delším zaměstnáním, za to však svým rozhledem nebi zkušenostmi a znalostmi, zejména získanými pobytem v cizině, padávají záruku odborného vedení takovýchto význačných podniků. V těch případech může ministerstvo průmyslu, obchodu a živností výjimečně udíleti dispens od průkazu způsobilosti předlohou zaváděného a účelnost tohoto výjimečného opatření jest plně odůvodněna okolností, že takových význačných podniků se našemu státu nedostává a nebylo by tudíž účelno schopným jednotlivcům klásti meze jejich podnikavosti.

Zákon tento nebude vyžadován finančních nákladů se strany státu.

Vláda projevuje přání, aby osnova byla přikázána v poslanecké sněmovně výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a v senátě výboru živnostensko-obchodnímu k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze, dne 8. července 1925.

Předseda vlády:

A. Švehla, v. r.

Za ministra průmyslu, obchodu a živností:

Inž. B. Bečka, v. r.,

ministr financí.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP