POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání


5258.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ............... 1925

o finanční podpoře elektrisace venkova.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Na podporu soustavné elektrisace venkova povaluje se na léta 1926-1930 roční částka 10,000.000 Kč.

§ 2.

(1) Roční částky 10,000.000 Kč se použije:

a) k poskytování stavebních příspěvků místním elektrárenským družstvům nebo venkovským obcím,

b) k udělování podpor na náklady spojené s přívodem elektrické energie do venkovských obcí všeužitečným elektrickým podnikům, zřízeným ve smyslu zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace nebo zákona ze dne 1. července 1921, č. 258 Sb. z. a n., jímž se doplňuje zákon předchozí.

(2) O udělení těchto příspěvků a podpor rozhoduje ministerstvo zemědělství na podkladě řádně doložených žádostí, dohodnuvši se s hlediska soustavné elektrisace a po stránce technickohospodářské s ministerstvem veřejných prací po vyjádření příslušné zemědělské rady a na Podkarpatské Rusi civilní správy, pokud tam nebude zřízena zemědělská rada.

(3) Při udělování příspěvků a podpor budiž v prvé řadě přihlíženo k chudým horským a hospodářsky zaostalým oblastem a k potřebám malozemědělců.

(4) Podrobné předpisy o podávání žádostí a postupu při jejich vyřizování budou vydány nařízením.

§ 3.

(1) Stavební příspěvek dle §u 2, lit. a) poskytuje se na nově zřizované transformační stanice, rozvodné sítě sekundérní a domovní přípojky až do výše 50% ministerstvem zemědělství v dohodě s ministerstvem veřejných prací schváleného stavebního nákladu.

(2) Podpory všeužitečným elektrickým podnikům dle §u 2, lit. b), mohou býti poskytnuty na částečnou úhradu stavebních nákladů na nově zřizované primérní přípojky k venkovským obcím až do výše 50%, v chudých horských oblastech až do výše 75% ministerstvem zemědělství v dohodě s ministerstvem veřejných prací schváleného stavebního nákladu, prokáží-li elektrické podniky, že nemohou provésti stavbu přípojky vlastním nákladem bez trvalé hospodářské újmy.

§ 4.

Ve výjimečných a zvláštního zřetele hodných případech může ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem veřejných prací povoliti podnikům, uvedeným v §u 2, lit. b), neb podnikům s elektrisací venkova souvisejícím přiměřenou podporu také k částečné úhradě jiných finančních břemen za účelem usnadnění soustavné elektrisace venkovských obcí.

§ 5.

Venkovskou obcí rozumí se v tomto zákoně obec rázu převážně zemědělského.

§ 6.

Vláda se zmocňuje, aby potřebnou úhradu opatřila vhodnými operacemi.

§ 7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provádění ukládá se ministrům zemědělství, financí a veřejných prací.

Důvodová zpráva.

Vydané dosud zákony elektrisační, a to zákon ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace, i zákon ze dne 1. července 1921, č. 258 Sb. z. a n., jímž se doplňuje zákon předchozí, jakož i zákon ze dne 4. července 1923, č. 143 Sb. z. a n., o finančních a právních výhodách na podporu soustavné elektrisace, měly za úkol právně i finančně umožniti a podporovati vznik a rozvoj všeužitečných elektrických podniků.

Až dosud vybudována byla buď přímo státem a zeměmi anebo za jejich vydatné spoluúčasti celá řada vodních i tepelných elektráren jako zdrojů elektrické energie a postavena byla elektrárenskými svazy a společnostmi za finanční spoluúčasti státu už rozvětvená síť velkých přespolních primérních linek za účelem rozvodu elektrické energie.

Značná část okresních a větších průmyslových měst jest již zásobována proudem vyrobeným a rozvedeným všeužitečnými elektrickými podniky. Naproti tomu dosud poměrně málo, a sice jen hospodářsky silnějších obcí venkovských používá dobrodiní soustavné elektrisace, ačkoli jest prokázané, že použití elektřiny v provozu jak zemědělských podniků, tak i venkovských živností by velmi značně přispělo ke zvýšení zemědělské výroby a v nynější době zvlášť potřebám posílení zemědělského podnikání vůbec.

Pro velikou nákladnost primérních přípojek, stanic transformačních a rozvodných sítí sekundérních jest dnes znemožněno velikému počtu chudších venkovských obcí zavedení elektrické energie a celé oblasti horských krajů následkem nevýhodného položení a přílišné vzdálenosti od hlavních linek primérních zůstávají vyloučeny z používání elektrické energie.

Ministerstvo zemědělství mohlo během roku 1924 v rámci všeobecného podporování zemědělského strojnictví, nákupu elektromotorů a jimi poháněných strojů pro malozemědělce, poskytovati v omezené míře příspěvky na stavbu sekundérních sítí a transformačních stanic menšímu počtu elektrárenských družstev a venkovských obcí v hospodářsky slabých oblastech, což mělo za následek značné zvýšení elektrisačního ruchu a zájem pro zavedení elektřiny i v hospodářsky slabších a zaostalých oblastech po celém státním území.

Žádoucí zvýšení celkové výroby zemědělské v Čsl. republice dá se dosáhnouti v nejbližší době jen tenkráte, když budou zjednány i v oblastech hospodářsky slabších s dosud více méně extensivním provozem zemědělským všechny podmínky, umožňující zintensivnění zemědělské výroby a když těmto krajům mezi jiným bude dána možnost plného využití elektřiny v zemědělském podnikání. Podobně jako v oboru půdních meliorací právě v poslední době bylo umožněno jejich provádění ve větším rozsahu i v horských a hospodářsky slabších oblastech udílením vyšších příspěvků z prostředků veřejných k nepoměrně vysokým stavebním nákladům, bude možno i rozšíření elektrisace v těchto oblastech dosíci jen pronikavějším finančním podporováním nepoměrně vysokého nákladu na rozvod elektrické energie po venkovských obcích.

V době poválečné skoro všechny evropské státy mimořádným způsobem podporují nejen soustavnou elektrisaci svých zemí, nýbrž i elektrisaci zemědělství zvlášť a možno tu poukázati zejména na velikou akci v oboru elektrisace venkova, která byla v poslední době zahájena ve Francii na podkladě zákona republiky francouzské o státní podpoře elektrisace venkova, vydaného dne 2. srpna 1923.

Aby elektrisace venkova v Československé republice za účelem jeho hospodářského posílení a povznesení zemědělské výroby mohla býti vydatně podporována, zamýšlí se prostřednictvím ministerstva zemědělství po schválení předkládaného návrhu zákona o finanční podpoře elektrisace venkova v nejbližším pětiletí z povolené k tomu účelu částky 10 mil. Kč pro každý rok poskytovati stavební příspěvky elektrárenským družstvům nebo venkovským obcím na nově zřizované transformační stanice a rozvodná sekundérní a připojovací vedení a udělovati podpory na náklady věnované na primérní přípojky k venkovským obcím všeužitečným elektrický podnikům za účelem úhrady příslušných stavebních nákladů na nově zřizované primérní přípojky do venkovských obcí, zejména oněch, které od hlavního primérního vedení daleko neb nevýhodně jsou položeny.

O udělení těchto příspěvků a podpor rozhodovati bude ministerstvo zemědělství na podkladě řádně doložených žádostí, dohodnuvši se s hlediska soustavné elektrisace a po stránce technicko-hospodářské s ministerstvem veřejných hrací po vyjádření příslušné zemědělské rady a na Podkarpatské Rusi zemědělského referátu civilní správy, pokud zemědělská rada tu nebude zřízena, při čemž v prvé řadě dlužno přihlížeti k chudým horským a hospodářsky zaostalým oblastem a k potřebám malozemědělců. Schvalování rozpočtu stavebních nákladů bude se konati ministerstvem zemědělství v dohodě a ministerstvem veřejných prací.

Roční čistky, tímto zákonem povalené by se použitu v prvé řadě na poskytování stavebních příspěvků družstvům nebo venkovským obcím na nově zřizované transformační stanice, rozvodné sítě sekundérní a domovní přípojky a dále k udělování podpor všeužitečným elektrickým podnikům na částečnou úhradu stavebních nákladů na nově zřizované primérní přípojky k venkovským obcím, prokáží-li elektrické podniky, že nemohou provésti stavbu přípojky vlastním nákladem bez trvalé hospodářské újmy. Ve výjimečných a zvláštního zřetele hodných případech by mohlo ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem veřejných prací uděliti přiměřenou podporu také na, částečnou úhradu jiných finančních břemen elektrickým podnikům všeužitečným neb podnikům s elektrisací venkova souvisejícím za účelem usnadnění soustavné elektrisace venkovských obcí.

Vláda doporučuje, aby osnova byla přikázána v poslanecké sněmovně výboru zemědělskému a rozpočtovému a v senátě výboru národohospodářskému a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě nejkratší.

V Praze dne 18. června 1925.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

Ministr zemědělství:

Dr. Hodža, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP