POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925.

I. volební období.

11. zasedání


5224.

Zpráva

výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a výboru zahraničního

o vládním návrhu (tisk 5212) zákona o úpravě obchodních styků s cizinou.

I.

Tento zmocňovací zákon, kterým má býti dáno vládě zmocnění, aby cestou nařizovací mohla uvésti v platnost sjednané obchodní smlouvy se státy jinými, není žádnou novinkou, jen obnovením nebo prodloužením zákona, jehož působnost končí 30. června t. r. Význam a důležitost jeho byla při projednávání dřívějším zdůvodněna. Nejedná se o zmocnění, které by vládu ponechávalo bez kontroly a zákonodárným sborům bralo možnost zaujmouti stanovisko ke každé obchodní smlouvě, ale o opatření, aby každá nová smlouva obchodní mohla býti uvedena v okamžitou platnost. Výhoda to pro náš obchod a průmysl, která není bez významu a prospěchu.

Působnost tohoto zmocňovacího zákona osvědčila se již a jeví se jeho potřeba, i pro dobu další, která jest časově omezena od 1. července 1925 do 30. června 1926.

Z důvodů těchto usnesl se výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností doporučiti poslanecké sněmovně, aby zákonu tomuto dostalo se ústavního schválení.

V Praze dne 24. června 1925.

Předseda:

Zpravodaj:

Jan Slavíček, v. r.

Josef Netolický, v, r.


II.

Zahraničný výbor pripojuje sa k usneseníu výboru pre záležitosti priemyslu, obchodu a živností.

V Praze dne 24. června 1925.

Předseda:

Zpravodajca:

Josef Stivín, v. r.

Igor Hrušovský, v. r.


Zákon

ze dne .................... 1925

o úpravě obchodních styků s cizinou.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zmocnění dané vládě § 1 zákona ze dne 22. prosince 1924, č. 305 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou rozšiřuje se na obchodní smlouvy sjednané s cizími státy v době od 1. července 1925 až do 30. června 1926, v nichž se cizím státům za přiměřené vzájemné výhody poskytují též úlevy z cel platného autonomního celního tarifu.

O smlouvách takto uvedených v platnost platí § 2 téhož zákona.

§ 2.

Jestliže zboží dovážené z některého státu do Československé republiky v důsledku zvláštních veřejných i jiných opatření, jako poskytováním vývozních nebo jiných výhod, zavedením delší pracovní doby nebo jiných nepříznivějších sociálních podmínek pracovních a pod., nebo v důsledku znehodnocení měny, působí domácí výrobě mimořádnou soutěž, mohou býti vládním nařízením učiněna vhodná ochranná opatření, zejména stanoveno zvláštní clo nebo přirážka ke clu na dotyčné zboží.

§ 3.

K § 3 zákona ze dne 20. února 1919, č. 97 Sb. z. a n., o celním území a vybírání cla připojuje se odstavec 2. tohoto znění:

Z tohoto dočasného snížení nebo zrušení cel může býti vyloučeno zboží pocházející nebo přicházející ze států, které s Československou republikou neuzavřely dosud obchodních smluv, pokud se zbožím československého původu nakládají méně příznivě než se zbožím jiným.

§ 4.

Zmocnění dané vládě v §§ 2 a 3 tohoto zákona kančí dnem 30. června 1926.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provésti jej ukládá se všem členům vlády.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP