POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1925. |
|
I. volební období. |
10. zasedání. |
5068.
Naléhavá interpelace
poslanců Warmbrunna, Bubníka a druhů
ministrovi vnitra
o zneužívání policejní moci k účelům stranicko-politickým, zvláště k špiclování (špehování) komunistické strany.
Komunistické dělnictvo a s ním všechna dělnická veřejnost jest vydáno nejostřejší persekuci policejní a četnické a je pronásledováno ve své stranické činnosti přes to, že má býti chráněno právy obsaženými v ústavě. Neslýchanou a přímo cynickou formou této persekuce jest získávání zrádců podplácením. Vrcholem této metody jsou nejnovější případy, při nichž policejní ředitelství v Praze, Košicích a Bratislavě svými orgány a to podplácením, se seznámila s členy nejvyšších korporací komunistické strany a svedla je ke zradě jejich vlastních třídních druhů a tím ke zradě celé strany. Tímto způsobem se podařilo policii zjednati si soustavnou zpravodajskou službu devíti osob, která byla buď stálým platem anebo případnými prémiemi až do 20.000 Kč odměňována. Zrádci byli ve třech případech v přímém spojení s policií, ve dvou případech zprostředkovali spojení jejich manželky. Dle zprávy těchto živlů neobdržela jenom policie stenografické referáty o jednání korporací strany, nýbrž také informace osobní povahy. Dle informací těchto špehů byly vystavovány pasy a odmítány, prováděna zatčení, domovní prohlídky a vypovídání ze země. Ničemnost těchto špehů šla tak daleko, že přelhávali policii, jen aby obdrželi odměnu, ale tím se stalo, že mnoho dělníků bylo zatčeno pro vojenskou špionáž, pobuřování a jiné domnělé delikty.
Vláda každého státu a zvláště demokratického, v němž moc vychází z lidu, nesmí připustiti, aby její podřízené orgány používaly prostředků, kterými se úplně ruší veřejná mravnost. Vláda měšťáckého státu nemá k tomu práva, ani když se jedná o oposiční proletářské strany. Vládní soustava spočívá na základně politických stran a již proto nemá a nesmí vláda se zřetelem na vlastní svoji podstatu přispívati k zostření třídního boje.
Podepsaní se proto táží:
1. Co soudí pan ministr vnitra o takovém zneužití policejní moci?
2. Je pan ministr vnitra ochoten jmenovati okamžitě a bezohledně funkcionáře strany, placené za policejní služby, tak aby bylo možno dělnictvu vystoupiti proti vinníkům a tím politické ovzduší vyčistiti?
V Praze dne 10. března 1925.
Warmbrunn, Bubník,
R. Fischer, Grünzner, Roscher, Taub, Häusler, Uhl, S. Mayer, Schiller, dr. Czech, Jokl, Schweichhart, Heeger, Kaufmann, Schäfer, Hillebrand, Hackenberg, Kirpal, Hoffmann, John.