Poslanecká sněmovna N. S. R. Č.

I. volební období

10. zasedání


4940.

Zpráva

výboru sociálně-politického výboru rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 4928),

kterým se upravují odpočivně požitky některých župních zaměstnanců, obecních a obvodních notářů a některých státních zaměstnanců na Slovensku a Podkarpatské Rusi, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po těchto osobách.

Zákon

ze dne ..........................................1924,

kterým se upravují odpočivné požitky některých župních zaměstnanců, obecních a obvodních notářů a některých státních zaměstnanců na Slovensku a Podkarpatské Rusi, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po těchto osobách.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Odpočivné požitky pensionovaných župních zaměstnanců na Slovensku, na které by se byl vztahoval zákon ze dne 22. března 1920, č. 210 Sb. z. a n., o prozatímní úpravě politické správy na Slovensku, kdyby v den účinnosti citovaného zákona byli bývali v činné službě, jakož i těch, kteří podle ustanovení téhož zákona byli nebo budou dáni do výslužby, dále odpočivné požitky obecních a obvodních notářů na Slovensku a konečně zaopatřovací požitky pozůstalých po těchto osobách upravují se, pokud tento zákon jinak nestanoví. podle zásad zákonů ze dne 17. prosince 1919, č. 2 a 3 Sb. z. a n. z r. 1920, o odpočivných požitcích státních zaměstnanců a zákona ze dne 3. března 1921, č. 99 Sb. z. a n., kterým se mění některá ustanovení zákonů ze dne 17. prosince 1919, č. 2 a 3 Sb. z. a n. z r. 1920, o odpočivných požitcích státních zaměstnanců s obmezeními obsaženými v zákoně ze dne 20. prosince 1922, č. 394 Sb. z. a n., o služebních, odpočivných a zaopatřovacích požitcích civilních i vojenských státních zaměstnanců a zaměstnanců v podnicích, ústavech a fondech státních a státem spravovaných.

(2) Osobám, které byly nebo budou dány do výslužby podle § 8 zákona č. 210/1920 Sb. z. a n., a § 7 zákona ze dne 22. března 1920, č. 211 Sb. z. a n., o obecních a obvodních notářích na Slovensku jakož i pozůstalým po nich, může býti přiznáno zvýšení požitků až do výměry podle zákona č. 3/1920 Sb. z. a n., jen v případech zvláštního zřetele hodných.

§ 2.

Celkové požitky upravené podle §u 1 tohoto zákona nastupují na místo dosavadních celkových odpočivných nebo zaopatřovacích požitků, i když by tyto byly vyšší.

§ 3.

Župní zaměstnanci a obecní a obvodní notáři, na něž se tento zákon vztahuje, mají tytéž povinnosti, jaké vyplývají pro státní zaměstnance ve výslužbě stejné kategorie ze služebního poměru, porušení těchto povinností stíhá se disciplinárně podle předpisů platných pro státní zaměstnance ve výslužbě příslušné kategorie. Pro místní příslušnost k disciplinárnímu stíhání jest rozhodným bydliště, případně poslední bydliště v tuzemsku.

§ 4.

Ohledně ztráty nároku na odpočivné a zaopatřovací požitky osob uvedených v § 1 a ohledně povolování, užívání a výplaty těchto požitků do ciziny platí předpisy vydané pro státní zaměstnance a jich pozůstalé.

§ 5.

Vláda se zmocňuje, aby v příhodném okamžiku provedla obdobnou úpravu na území Podkarpatské Rusi a aby až do této úpravy poskytovala osobám, o něž jde, přiměřené přídavky.

§ 6.

(1) Vláda se zmocňuje k výplatě záloh na zvýšení vyplývající z tohoto zákona.

(2) Zálohou dříve vyplacené přídavky nebuďtež sráženy.

§ 7.

Odpočivné požitky osob, které byly nebo budou dány do výslužby podle §u 6 zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 269 Sb. z. a n., kterým se upravují poměry úředníkův a zřízencův u státních úřadův a ústavů bývalého státu uherského, nebo podle §§ 5 a 6 odst. 2. zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 270 Sb. z. a n. z r. 1920, kterým se upravují poměry v soudnictví na území bývalého státu uherského, aneb podle § 8 vládního nařízení ze dne 29. listopadu 1923, č. 226 Sb. z. a n. o úpravě poměrův učitelských osob na státních vyučovacích, vzdělávacích a vychovávacích ústavech bývalého státu uherského na Slovensku a v Podkarpatské Rusi, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po těchto osobách upravují se podle zásad zákona č. 99/1921 Sb. z. a n., pokud náležejí ke kategoriím, ohledně kterých byl posléz citovaný zákon proveden na Slovensku a Podkarpatské Rusi.

§ 8.

Pokud by pro náklad vzešlý prováděním tohoto zákona nebylo úhrady v úvěrech státního rozpočtu anebo v jeho celkových úsporách, zmocňuje se ministr financí, aby opatřil k tomuto cíli nutné prostředky úvěrovými operacemi.

§ 9.

Zákon tento nabývá účinnosti dne 1. ledna 1925 a provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.

_________________

I.

Důvodová zpráva k vládnímu návrhu zákona - tisk 4928 - dokazuje jasně nutnost zákonné úpravy odpočivných a zaopatřovacích požitků osob v osnově uvedených, sociálně-politický výbor tuto nutnost též uznává a navrhuje, aby vládnímu návrhu zákona, kterým se upravují odpočivné požitky některých župních zaměstnanců, obecních a obvodních notářů a některých státních zaměstnanců na Slovensku a Podkarpatské Rusi, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po těchto osobách (tisk 4928), dostalo se ústavního schválení.

V Praze dne 20. listopadu 1924

Předseda:

Zpravodaj:

Brožík, v. r.

Malík, v. r.


 

II.

Rozpočtový výbor uznal za odôvodnenej následok úpravy politickej správy - provedenej na Slovensku zákonami čís. 210/1920 a 211/1920 a v Podkarpatskej Rusi vládnými nariadeniami č. 476/1920 a 71/1921 - riešenie penzijných nárokov tých zamestnancov župnej administratívy, obecných a obvodných notárov, ktorí ani prevzatí ani prepustení neboli, ako aj niektorých štátnych zamestnancov.

Smernice sú tie samé, čo pri štátnych úradníkoch a zamestnancoch.

V § 8 dané zmocnenie na opatrenie k tomuto cieľu nutných prostriedkov sa vzťahuje len na rok 1925, lebo v budúcnosti bude už na tieto výdaje v riadnom rozpočte pamätované.

Rozpočtový výbor sa pripojuje k návrhu sociálne-politického výboru.

V Praze dne 21. listopadu 1924.

Předseda:

Zpravodaj:

Bradáč, v. r.

Dr. Medvecký, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP