Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

10. zasedání.


4923.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.................................

kterým se doplňuje a částečně mění zákon ze dne 17. února 1922, č. 68 Sb. z. a n., o úpravě užívání pozemků v Podkarpatské Rusi za poděl jich naturálního výnosu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Do zákona ze dne 17. února 1922, č. 68 Sb. z. a n., kterým se upravuje užívání pozemků v Podkarpatské Rusi za podíl jich naturálního výnosu, vsunují se jako § 1la tato ustanovení:

(1) Poměry pachtovní (podpachtovní), které byly podle § 11 prodlouženy na pachtovní rok 1923/1924, obnovují se na pachtovní roky 1924/1925 a 1925/1926, jestliže pachtýř (podpachtýř) oznámí do 31. ledna 1925 dvojmo písemně nebo ústně do protokolu u okresního soudu, v jehož obvodě jsou pozemky, o něž jde, že si je i s příslušenstvím (§ 1, odst. 3.) ponechá v pachtu (podpachtu).

(2) Soud doručí neprodleně oznámení druhé smluvní straně, t. j. tomu, kdo jinak by byl oprávněn pozemku užívati.

(3) Pokud nedojde mezi stranami k jiné dohodě, platí pro takto obnovený poměr pachtovní (podpachtovní) podmínky, platné pro pachtovní rok 1923/1924, a jest pachtovné v takovémto případě splatno při lukách a pozemcích uvedených v § 3, odst. 1., čís. 1. podle dosavadních zvyklostí, při jiných rolích (§ 3. odst. 1., čís. 2.) v pachtovním roce 1924/1925 polovicí měsíc po obnově pachtovního (podpachtovního) poměru, nejdříve však 1. dubna 1925, druhou polovicí měsíc po skončení všech sklizňových prací v tomto roce a v pachtovním roce 1925/1926 polovicí 1. dubna 1926, druhou polovicí měsíc po skončení všech sklizňových prací v témže roce.

(4) Podmínkou pro obnovu pachtovního (podpachtovního) poměru a jeho trvání však jest, že pachtýř (podpachtýř) vyhovuje podmínkám § 2 a že nepoužije rolí a luk, o něž jde, výhradně jako pastvin.

(5) Jinak platí pro obnovu obdobně ustanovení § 7, odst. 6. až 10., § 8, odst. 1. a § 12.

(6) Pro poměr mezi pachtýřem (podpachtýřem) a druhou smluvní stranou platí obdobně předpisy dané v § 10:

a) pro případ, že pachtýř (podpachtýř) učinil neb učiní v předepsané lhůtě oznámení naznačené v 2. odst. § 7.

b) pro případ, že bylo nebo bude námitkám druhé smluvní strany vyhověno.

c) konečně pro případ, že druhá smluvní strana přede dnem, kdy jí bylo doručeno oznámení podle 2. odst. § 7, na pozemku vykonala nebo vykoná práce způsobu naznačeného v 2. odst. § 10, nebo jej takto osije (zasází).

(7) Rovněž pro poměr mezi druhou smluvní stranou a třetí osobou, které druhá smluvní strana přede dnem, kdy jí bude doručeno oznámení podle odst. 1. tohoto článku, dá pozemek do pachtu (podpachtu) nebo jinakého užívání, jakož i pro poměr mezi zmíněnou třetí osobou a pachtýřem (podpachtýřem) platí obdobně ustanovení daná ve 4. odst. § 10.

Čl. II.

Tento zákon nabude účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři zemědělství, vnitra a spravedlnosti.

Důvodová zpráva.

Aby drobní zemědělci v Podkarpatské Rusi nebyli vykořisťováni nepoměrně vysokým pachtovným při t. zv. naturálních či podílových pachtech a aby si zemědělci zvykali na řádné pravidelné hospodaření polní, bylo vládním nařízením ze dne 21. července 1921, č. 240 Sb. z. a n., upraveno užívání pozemků za podíl jich naturálního výnosu. Základní myšlenkou tohoto nařízení bylo změniti naturální pachty a jiné jim podobné poměry v pacht peněžní. Úprava vztahovala se na sklizeň 1921 a na pachtovní rok 1921/1922.

Zkušenosti získané při provádění tohoto nařízení byly zhodnoceny při nové úpravě tohoto složitého hospodářského útvaru zákonem ze dne 17. února 1922, č. 68 Sb. z. a n. Zákon tento převzal v podstatě předpisy vládního nařízení, budoval však na nich dále, odstraňuje především nejasnosti a mezery, k nimž na podkladě dosavadní úpravy dospěla prakse. Zákon zejména vysvětlil blíže pojem "jiného uživatele" a upravil poměry mezi pachtýřem (podpachtýřem, jiným uživatelem) a druhou smluvní stranou, po případě i novým pachtýřem, aby se předešlo dalším sporům a třenicím mezi účastníky. Těžiště dosavadní úpravy a zároveň východisko pro úpravu příští sluší hledati v ustanoveních §§ 7, 11 zmíněného zákona a zdá se proto účelným stručně se zmíniti o jich hlavním obsahu. § 7 stanovil mimo jiné, že, podá-li pachtýř (podpachtýř, jiný uživatel) ve stanovené lhůtě (30. dubna 1922) u okresního soudu oznámí, že si pozemky s příslušenstvím ponechá v pachtu (podpachtu) na pachtovní rok 1921/1922, vzchází mezi nímž druhou smluvní stranou, jsou-li splněny i ostatní podmínky zákonem vytčené, pro a míněný pachtovní rok poměr pachtovní (podpachtovní), a to pokud nedojde k jinaké dohodě, za podmínek dosavadních; dále bylo stanoveno, že pachtýř (podpachtýř, jiný uživatel) může v oznámení shora, uvedeném reklamovati placení pachtovného podle předpisu § 3.

Ustanoveními § 11 poskytnuta byla pachtýři možnost dosíci toho, aby takto vzniklý Pachtovní (podpachtovní) poměr byl prodloužen na pachtovní rok 1922/1923 a pak za pachtovní rok 1923/1924. Vycházejíc z tohoto stavu věci, vytkla si připojená osnova za úkol postarati se o to, aby takto vzniklé a v pachtovním roce 1923/1924 trvající pachtovní (podpachtovní) poměry byly obnoveny na další dva pachtovní roky (1924/1925, 1925/26). Pro obnovu mluví jednak všeobecné hospodářské poměry, jednak zvláštní hospodářské a sociální poměry v Podkarpatské Rusi.

Pokud jde o dobu, na kterou jest obnovu stanoviti, volí osnova dobu dvouletou po vzoru zákona ze dne 30. září 1924, č. 204 Sb. z. a n., o obnově drobných zemědělských pachtů.

Obnova má podle osnovy nastati za podmínek a modalit, které tu byly v posledním pachtovním roce (1923/1924) a nezdá se vhodným právě se zřetelem ke zvláštním hospodářským i sociálním poměrům v Podkarpatské Rusi hýbati na krátké období dvou let poměry, které vytvořila sféra smluvní, po případě rozhodnutí soudní; proto též po vzoru dosavadní úpravy pojato bylo do osnovy ustanovení, podle které?:o při obnově pachtovního (podpachtovního) poměru nevylučuje se možnost jinaké dohody mezi stranami.

Jak již shora řečeno, upravil zákon čís. 68!1922 Sb. z. a n., a to v § 10. poměry mezi pachtýřem (podpachtýřem, jiným uživatelem) a druhou smluvní stranou, po případě i novým pachtýřem, aby bylo zjednáno mezi účastníky jasno o jich právech a povinnostech a aby bylo zabráněno zbytečným sporům. V tomto směru přizpůsobuje se osnova (srovn. odst. 6. a 7. čl. L) ze stejných důvodů a za stejným účelem ustanovením dosavadního § 10. zák. čís. 68/1922, přejímajíc obdobně jeho předpisy.

Ke konci se podotýká, že stane-li se osnova zákonem, bude učiněno administrativní cestou opatření, aby bylo obyvatelstvo v Podkarpatské Rusi vhodným způsobem upozorněno na předpisy o obnově dosavadních pachtovních (podpachtovních) poměrů.

Po stránce formální vláda doporučuje, aby osnova byla přikázána v poslanecké sněmovně výboru zemědělskému a v senátu výboru národohospodářskému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 6. listopadu 1924.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

Ministr zemědělství:

Dr. Hodža, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP