Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

10. zasedání.


4918.

Usnesení senátu

Národního shromáždění republiky Československé

o vládním návrhu zákona (tisk se. 1891 a 1994),

jímž se hornické vyhledávání a těžení živic (bitumen) podřizuje obecnému zákonu hornímu.

Senát Národního shromáždění republiky Československé přijal ve 232. schůzí dne 5. listopadu 1924 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne.............,

jímž se hornické vyhledávání a těžení živic (bitumen) podřizuje obecnému zákonu hornímu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Zákon ze dne 22. března 3920, č. 19 Sb. z. a n., o hornickém vyhledávání a těžení živic (bitumen) se zrušuje.

(2) Pokud tento zákon nestanoví odchylky, platí o hornickém vyhledávání a těžení živic, v přírodě se nacházejících, obecný zákon horní.

§ 2.

(1) Živice ve smyslu tohoto zákona jsou nerosty upotřebitelné pro svůj živičný obsah, ať jsou ve skupenství tekutém, pevném nebo plynném, jako zejména ropa, zemní nebo skalní olej, zemní dehet, ozokerit, asfalt a naftové zemní plyny.

(2) Na živičné uhlí se zákon tento nevztahuje.

§ 3.

(1) U tekutých a plynných živic jest volena propůjčka i na nález docílený vrtbou; v tomto případě pokládá se stře.3 vrtné díry za zarážku pro vyměření důlního podle (§§ 44 a 45 obecného horního zákona).

(2) Pro výměru dolového pole, kterou lze na nález živíc propůjčiti, platí obdobně ustanovení, vtahující se na kamenné a hnědé uhlí (§ 47 obec. hor. zák.).

§ 4.

(1) Při kutání na živíce dává výhradně kutisko nárok na vyhrazené pole podle § 4 obecného horního zákona, a ta ve výměře nivou, nejdelšími stranami k sobě přiléhajících měr datových, t. j. jedné dvojité míry.

(2) Bylo-li vrtbou na živice docíleno hloubky nejméně 4 metrů kolmo pod povrchem vzroste nárok na propůjčení čtyř nejdelšími stranami k sobě přiléhajících, t. j. dvou dvojitých dolových měr.

§ 5.

Je-li prokázané uložení živíc ohroženo provozem jiného báňského podniku nebo jinou zemní prací, rozhodne báňský revírní řad po případě v dohodě s příslušnými politickými úřady (administrativními vrchnostmi) I. stolice podle národohospodářského významu dotčených zájmů o opatřeních k ochraně ložiska a po případě stanoví lhůtu k jejich provedení.

§ 6.

(1) Kutání živice a jejich těžba, zejména hlubinné vrtání, jakož i doprava hmot získaných při tom, musí se prováděti podle provozního plánu, schváleného báňským revírním úřadem.

(2) Při zkoumání plánu jest přihlížeti hlavně k tomu, aby kutné dílo a celé zařízení provozu bylo účelné a zužitkování živic co možná úplné.

§ 7.

O umístění potrubí pro tekuté a plynné živice, elektrického vedení a jiných podobných zařízení platí vedle příslušných jiných předpisů ustanovení § 9, odst. 2. a 3., obecného horního zákona.

§ 8.

Ustanovení všeobecných trestních zákonů a řádů vztahujících se k telegrafům nebo jejích příslušenství platí obdobně také ohledně zařízení k těžbě živíc.

§ 9.

(1) báňské hejtmanství trestá pokutou od 100 do 1000 Kč a podle okolností i dočasným nebo trvalým odnětím práva těžiti živíce:

1. toho, kdo neprovede pravoplatně nařízení opatření k ochraně ložiska živic ve lhůtě ustanovené (§ 5);

2. podnikatele, kteří, vyjímajíc případy naléhavé nutností, bez úředního povolení se uchýlí od schváleného plánu provozního (§ 6);

3. podnikatele, v jejichž závodě živice při otvírce, těžení nebo dopravě vedením přijdou na zmar úmyslně nebo hrubou nedbalostí.

(2) Pokuty plynou do revírní bratrské pokladny, kterouž báňské hejtmanství určí.

§ 10.

(1) Báňská oprávnění Československého státu, omezená podle ustanovení §u 6 zákona č. 197/1920 Sb. z. a n. jen na kutání a těžbu živíc a týkající se území, kde již před Československým státem obdržely osoby třetí výhradně kutiska nebo propůjčená olov pole, stávají se úplnými ve smyslu §§ 22 a 123 obecného zákona horního, zaniknou-li kutiska nebo dolová pole třetích osob.

(2) Výhradná kutiska a propůjčená pole dolová soukromých podnikatelů, která podle ustanovení zákona č. 197/1920 Sb. z. a n. nezahrnují právo hledati a těžiti živíce, stanou se dnem, kdy tento zákon vstoupí v činnost, platnými ve smyslu obecného horního zákona, pokud tím nejsou dotčena oprávnění státu, mezitím nabytá. Jinak stanou se úplnými teprve zánikem těchto státních oprávnění.

(3) Kutiska platně ohlášená dříve, než zákon č. 197/1920 Sb. z. a n. se stal účinným, jimž i všeobecná kutací povolení vůbec pokládají se bez dalšího za úplná ve smyslu obecného parního zákona.

§ 11.

Zpracování (čištění) vytěžených živíc smí, se díti za šetření předpisů zákona ze dne 26. května 1882, č. 55 ř. z., případně uh. zák. čl. XVIII. z roku 1882 ve znění zákona ze dne 4. dubna 1924, č. 75 Sb. z. a n., o daní z minerálních olejů.

§ 12.

Úkony uložené v tomto zákoně báňskému revírnímu úřadu vykonává na Slovensku báňský komisariát a není-li zřízen, báňský kapitanát; úkony báňského hejtmanství vykonává na Slovensku báňský kapitanát. V Podkarpatské Rusi obstarává až do jinaké zákonné úpravy úkony báňského revírního úřadu a báňského hejtmanství podle tohoto zákona báňský úřad I. stolice.

§13.

Zákon tento provede ministr veřejných prací v dohodě se súčastněnými ministry.

Václav Donát v. r.,

předseda.

Dr. Šafařovič v. r.,

Dr. Ot. Krouský v. r.,

senátní tajemník.

zapisovatel.


Resoluce:

Vládě se ukládá, aby do tří měsíců předložila osnovu zákona, podle něhož by tomu, kdo jest dolováním (těžením) na svém majetku poškozen, nebo komu hrozí z toho bezprostřední škoda na jeho majetku, nebo kdo prokáže jiný oprávněný zájem, bylo umožněno nahlédnouti do kutacích map.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP