Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

10. zasedání.


4914.

Odpověď

vlády

na interpelaci posl. Marka, Staňka, Slavíčka, dra Maska, dra Lukavského a spol.

o událostech v Trenčíně (tisk 4910).

Firmu Thibergien fils v Trenčíně, která obdržela větší objednávky s dodacím termínem do Prosince 1924, zamýšlela zavésti práci přes čas každodenně po dvě hodiny za zvláštní přídavek, aby mohla dodací lhůtu dodržeti, dělnictvo však práci přes čas odmítlo. Firma proto objednávky stornovala a pro nedostatek dostatečného zaměstnání propustila 280 dělníků z celkového počtu 1358 dělníků. V důsledku toho vstoupilo dne 22. září 1924 všechno dělnictvo do stávky.

Hned v prvních dnech stávky došlo k různým výtržnostem v Trenčíně a okolí. Vytloukána byla okna; ohrožována byla elektrická síť města Trenčína i vodovod. V noci ze dne 7. na 8. října 1924 bylo porušeno elektrické osvětlení města Trenčína tím, že na hlavní vedení elektrické hozeny železné a mosazné roury. V nastalé tmě byla vytlučena všechna okna v domě, kde bydlí živnostenský inspektor.

Brzy po té, jakmile stávka byla zahájena, vraceli se jednotliví dělníci do práce, takže počátkem října pracovalo v továrně asi 80 dělníků. Stávkující ohrožovali a znepokojovali tyto dělníky, pročež okresní náčelník dne 8. října 1924 dopoledne předvolal všechny členy stávkového výboru jmenované továrny a upozorniv na nezákonnosti, které se přihodily, žádal je, aby varovali dělnictvo před násilnostmi, podotknuv, že státní moc nemůže trpěti činy podle platných předpisů trestné.

Vzdor tomu bylo dne 8. října 1924 večer dělnictvo, odcházející z továrny: z práce zastaveno zástupem stávkujících, kteří mu spílali a ohrožovali je holemi. Službu na blízku konající četnická hlídka vyzvala zástup k rozchodu, byla však sama napadena stávkujícími nadávkami (ťčeské sviněŤ a pod.). Poněvadž ani na opětovné vyzvání se výtržníci nerozešli, dal velitel hlídky 8 hlavních výtržníků zatknouti a nařídil jejich dopravení do sedriální věznice.

Část stávkujících sledovala četnickou hlídka, která se zatčenými brala se pobočními ulicemi, kdežto druhá část nadběhla k sedriální budově, takže když hlídka se zatčenými došla na místo; zastala Před sedrií již asi 300 lidí.

Situace stávala se v nejbližších okamžicích stár hrozivější na četnictvo docházející k sedrii bylo házena kamením a posléze dav obrátil se proti soudní bodavě, ve které vytloukl řadu okenních tabulí.

Četnictvo odevzdavši zatčené do věznice jalo se dav zatlačovati směrem k náměstí Svaté Anny, kamž obráceno jest hlavní průčelí soudní budovy. Přes to, že dav postupujícímu četnictvu (14 mužů) se stavěl na odpor a četnictvu spílal a přes to, že někteří z četníků byli zasaženi kamením, které ustupující proti četnictvu neustále házeli, podařilo se dav vytlačiti na zmíněné náměstí. Zde obnovil dav útok proti četnictvu, použiv kamení, které tam bylo připraveno k dlažbě a vytloukl zase několik tabulí v sedriální budově. Jak bylo zjištěno, rozbito bylo celkem 30 okenních tabulí a poškozeny 3 okenní rámy, při čemž několik dlažebních kamenů vpadlo až do úřadoven, v nichž se ještě pracovalo.

Četnictvo postupovalo dále vytlačujíc demonstranty od soudní budovy Durčenkovou ulicí směrem ke středu města a zaujalo posléze řetězové postavení, očekávajíc posilu: V té chvíli obnovili výtržníci útok. Velitel četnictva znovu vyzdvihl dav k rozchodu, ale marně; z davu bylo odpověděno 2 výstřely z revolverů a novým házením kamenů, takže několik četníků bylo zraněno. Jedním kamenem zasažen byl velitel četnického oddílu kapitán Hanuš do hlavy tak prudce, že v bezvědomí klesl k zemi. V tom okamžiku použilo četnictvo, aby odvrátilo násilný útok, jenž na ně byl učiněn a kterým jejich žívat byl ohrožen, střelné zbraně. Po výstřelech demonstranti se rozprchli do ulic, které potom přispěchavší vojenská pohotovost vyprázdnila. Na straně demonstrantů bylo zraněna 6 osob, z nichž jedna, zasažená střelou do břicha, brzy na to v župní nemocnici skonala. Zranění ostatních není životu nebezpečné. Četníků bylo zraněno 10, z nichž velitel utrpěl těžké zranění na hlavě, proražením lebeční kosti a otřesením mozku. Byl dodán do župní nemocnice, podroben operaci a je dosud v nemocničním ošetřování. Zranění ostatních četníků nebylo těžké.

Okresní úřad vydal dne 9. října 1924 v zájmu udržení veřejného pořádku nařízení, obsahující různá policejní omezení, jako na překlad o zavírání hostinců a - u shlukování se na ulicích a veřejných místech. Dík učiněným bezpečnostním opatřením nedošlo už k dalšímu porušení veřejného pořádku v Trenčíně. Pověsti o vyhlášení stanného práva jsou bezpodstatny. Rovněž není pravda, že četnictvo použilo jiných než předepsaných nábojů, což mimo jiné pitevní nález potvrdil.

Okolnosti, za kterých sni četnictvo užíti zbraně, jsou v zákoně přesně stanoveny za tím účelem, aby zabráněno bylo každému svémocnému použití a jen do té míry, aby právní řád byl zachován. V každém případě, kdy četnictvo zbraně použilo, zavede vojenský prokurátor šetření, aby se zjistilo, zda použití zbraně bylo po zákoně oprávněno. Takové řízení bylo zavedeno i v tamto případě. Dle vylíčených událostí užila četnictvo zbraně v sebeobraně.

Snahou vlády i bezpečnostních úřadů je přirozeně, aby nebyl-o používáno zbraně, nemůže se však žádati na bezpečnostních orgánech, aby bez obrany staly se obětní rozeštvaného davu, který po něm Bází kameny až přes 2 kg těžkými. Aby k podobným politování hodným případům nedocházelo, bylo opětně učiněno opatření, aby příslušné úřady zahájily co nejrychleji jednání mezi spornými stranami a využily celý svůj vliv k urovnání sporu, zachovávajíce naprostou objektivnost vůči súčastněným stranám. Při tom jest nutno, aby spor z obou stran byl veden v mezích zákonných předpisů, protože úřady nemohou trpěti, aby veřejný klid a pořádek byl z jakéhokoliv důvodu vážně porušen.

V Praze dne 31. října 1924.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP