Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


4747.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.............

o zřízení protestantské fakulty bohoslovecké v Bratislavě.

Národní shromážděni republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

V Bratislavě zřizuje se pro bohoslovecké studium a vzdělání duchovenstva evangelického vyznání augsburského i reformovaného státní protestantská fakulta bohoslovecká.

§ 2.

Vyučovacím jazykem fakulty jest jazyk státní. Některé discipliny mohou však býti se svalením ministerstva školství a národní osvěty přednášeny i jazyky jinými.

§ 3.

Statut fakulty, studijní a zkušební řád stanoven bude vládním nařízením.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr školství a národní osvěty.

Důvody.

Podle ustanovení zákona ze dne 19. ledna 1922, č. 28 Sb. z. a n., o zřizování a zařizování vysokých škol, jest možno novou vysokou školu nebo fakultu zříditi toliko zvláštním zákonem.

V republice Československé jest sice již, jedna evangelická fakulta bohoslovecká v Praze, určená pro evangelické vyznání českobratrské. Výchově duchovních pro evangelíky augsburského vyznáni na Slovensku slouží theologická akademie církve evangelické augsburského vyznání na Slovensku v Bratislavě. Avšak pro reformované není v republice ústavu pro výchovu kněžského dorostu. V důsledku toho musí se duchovní reformovaní vzdělávati v cizině. Tomu jest nutno zřízením nové samostatné státní fakulty bohoslovecké odpomoci.

Poněvadž reformovaní jsou na Slovenska mimo Slováky po většině Maďaři a z části i Němci, nutno umožniti, aby zvláště disciplíny praktické mohly býti přednášeny vedle jazyka státního také jazykem těchto národností.

Úhrada nákladů jest zajištěna v rozpočtu státním kap. XlII., tít. 13, § 3 ťEvangelický kultus. Příspěvky. Evangelické církve na Slovensku. I. Evangelická církev augsburského vyznání; pol. 9.Ť podporou bratislavské akademii theologické v částce 500.000 Kč. Podpora ta po zřízení theologické fakulty protestantské odpadne, neboť akademie podle ujednání se nájemníky přestane existovati.

Vláda předkládajíc tuto osnovu projevuje přání, aby tento její návrh zákona byl projednán jednáním zkráceným podle §§ 55 jednacích řádů sněmoven; zároveň doporučuje, aby osnova byla v obou sněmovnách Národního shromáždění přikázána výborem kulturnímu a rozpočtovému k podáni zprávy ve lhůtě co nejkratší.

K odůvodnění návrhu na zkrácené jednání uvádí, že rychlé projednáni osnovy jest nutné, aby osnova mohla býti uznána ještě před počátkem příštího studijního roků 1924/25, který počíná již dnem 1. října 1924.

V Praze dne 20. června 1924.

Předseda vlády:

Švehla, v. r.

 

Za ministra školství a národní osvěty:

Dr. Markovič, v. r.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP