Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


4740.

Návrh

poslance Mikulíčka a soudruhů

na změnu a doplnění zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 13. července 1922, čís. 213 Sb. z. a n., o obnově drobných zemědělských pachtů.

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne.............,

jímž se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 313 Sb. z. a n., ve znění zákona z 13. července 192.2, čís. 213 Sb. z. a n., o obnově drobných zemědělských pachtů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Do zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., vsunuje se jako § 1 b) tato ustanovení:

Končí-li pacht (podpacht) zemědělského pozemku v průběhu r. 1924, obnovuje se na další čtyři roky i proti vůli propachtovatele (vlastníka, pachtýře) tím, že pachtýř (podpachtýř) propachtovateli nebo jeho hospodářské správě písemně oznámí nejpozději do 30. září 1924, že si pozemek na dále podrží v pachtu, jestliže jsou zachovány podmínky bodu 1. a 2. § 1 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z.. a n.

Článek II.

Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášení.

Provésti jej se ukládá všem ministrům.

Důvodová zpráva.

Nutnost ochrany drobných pachtýřů resp. nutnost prodloužení drobných pachtů vyplývá z těchže příčin, jako nutnost ochrany nájemníků. Jsou to především důvody sociální. Většina drobných venkovských zemědělců odkázána jest na půdu pachtovanou. Kdyby prodloužen těchto drobných pachtů nebylo zákonem provedeno, jest jisto, že by pachtovaná půda byla drobným pachtýřům odňata, čímž by jejich hospodářská existence byla ohrožena.

Z těchto důvodů byly zákonem vždy na určitou dobu drobné pachty prodlužovány. Tak zákonem z 12. srpna 1921, č. 313 Sb. z. a n. provedeno prodloužení pachtů v r. 1921 končících na tři léta. Zákonem ze dne 1.3. července 1922, čís. 213 Sb. z. a n., byly pak prodlouženy o dva roky drobné pachty končící v r. 1922 a o jeden rok pachty, končící v r. 1923. Jest tedy nyní takový stav, že zákony provedené prodloužení drobných pachtů končí podzimem letošního roku.

Při vydávání uvedených zákonů se předpokládalo, že příčiny, pro které prodlouženi drobných pachtů jest nutné, do té doby pravděpodobně pominou a že také při provádění pozemkové reformy bude potřeba zemědělské půdy u drobných zemědělců uspokojena. Předpoklady tyto nebyly však splněny, takže se jeví opět nutným prodloužení drobných pachtů. Má se tank státi navrhovaným zákonem. Obdobně jak a zákonem z 13. července 1922, čís. 213 Sb. z. a n., byl do zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 313 Sb. z. a n., vsunut rvavý paragraf 1 a) jednající o prodloužení pachtů, končících v r. 1922 a 1923, tak také navrhovaným zákonem má býti do původního zákona z r. 1921 vsunut nový 1 b) jednající o prodloužení drobných pachtů, končících v r. 1924.

Poněvadž dle proposic Státního pozemkového úřadu má býti do konce r. 1928 provedena pozemková reforma na zemědělské půdě, navrhuje se prodloužení na čtyři roky. Končilo by tudíž prodloužení pachtů podzimem r. 1928, do kteréž doby by potřeba půdy nynějších drobných pachtýřů byla hrazena přídělem. Jest ovšem dbáti při provádění přídělového řízení toho, aby především dratvi zemědělci, nynější pachtýři, příděl půdy obdrželi. Pokud se týče podmínek, jimiž jest vrčen pojem drobného pachtu a podmínek které nutno splniti, aby prodloužení pachtů nastalo, ponechává návrh nezměněné ustanovení dřívějších zákonů. Také ustanovení a úpravě pachtovného ponechána beze změny.

Navrhované prodloužení drobných zemědělských pachtů na další čtyři roky má na zřeteli také racionelní hospodaření, neboť půdu jednoročními neb dvouletými pachty vymrskanou, nutno v zájmu dobrého hospodaření řádně vyhnojiti.

Prováděni navrhovaného zákona nevyžaduje žádných stálých nákladů.

Po strance formální se navrhuje, aby osnova byla přikázána výboru zemědělskému.

V Praze dne 18. června 1924.

Mikulíček, J. Kříž, Darula, Kučera, dr. Gáti, Kunst, Malá, Koutný, Mondok, Skalák, Šafranko,Warmbrunn, Toužil, Svetlik, Teska, Merta, Haken, Bouček, Blažek, Houser, Tausik, Sedorjak, Burian, Krejčí.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP