Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


4689.

Naléhavá interpelace

poslance Jaroslava Blažka a soudruhů

vládě

o zrovnoprávnění staropensistů s novopensisty, o nové úpravě a zvýšení místního přídavku a o odčinění křivd spáchaných zákonem z 20. prosince 192, čís. 394 Sb. zák. a nař.

Přes naše výstrahy a protesty, přes naše opravné návrhy prosadila vláda na sklonku roku 1922 přičiněním koaličních stran zákon, jímž sníženy byly služební pažitky státních zaměstnanců. Slibované a očekávané zlevnění životních potřeb se nedostavilo. Dle tvrzení pana ministra financí pomělo povšechné snížení platů dle zákona čís. 394/1922 překročiti 14.5% avšak od 1. července 1923 činí 23.34% u ženatého zřízence 10. platového stupně, 23.94% u ženatého podúředníka 10. platového stupně a 30.85% u ženatého úředníka VII. hodn. tř. 2. stupeň atd.

Vedle ťzákonnýchŤ snížení služebních požitků a zavedení různých nebývalých srážek, byly velmi podstatně rozličným kategoriím státních zaměstnanců sníženy paušály, premie, úkolové nadvýdělky atd., takže příjmy aktivních státních zaměstnanců při průměrném 10násobném zdražení všech životních potřeb dosahuji i po provedených platových úpravách polovinu předválečné hodnoty. Z tohoto stavu věcí však vláda a koaliční strany, o něž se vláda opírá, neodvodily vůbec důsledku a nepodnikly dosud ničeho, aby těžké křivdy byly odčiněny, ačkoli jsou k tomu zavázány slibem.

Jsouli poměry aktivních státních zaměstnanců těžké, ba nesnesitelné, jsou poměry pensistů ještě horší. Starci, ve službách státu sedření, sestárlé vdovy a tisíce sirotků bídně živoří z almužny, kterou jim stát pod jménem pense poskytuje, a stávají se mnohdy v této nevýslovně těžké situaci břemenem svých příbuzných a přátel.

Při projednávání státního rozpočtu na rok 1922 schválil rozpočtový výbor senátu resoluční návrh, vyzývající vládu, aby při chystané úpravě požitků státních zaměstnanců přihlížela k této mimořádně těžké situaci staropensistů. Zákonem z 20. prosince 1922, č. 394 Sb. z. a n., byly sice upraveny požitky pensistů, ale staropensisté přes dané sliby, přes naše výstrahy, přes naše opravné návrhy vyšli na prázdno s novými krásnými sliby. Staropensisté žijí dnes pauze z naděje, že vláda splní daný slib a provede zrovnoprávnění staropensistů s novopensisty ještě v tomto jarním zasedání.

Dosavadní úsilí poslaneckého klubu komunistické strany v Československu přiměti vládu a koaliční většinu, a niž se vláda opírá k tomu, aby tyto naléhavé otázky státních zaměstnanců a pensistů uspokojivě rozřešila, zůstalo marno. Dne 22. března t. r. jsme podali novou naléhavou interpelaci vládě, v níž jsme mimo jiné žádali úpravu a zvýšení místního přídavku a zrovnoprávnění staropensisti s novopensisty. Ačkoliv tato naše interpelace byla rozdána 26. břevna t. r. v 250. schůzi poslanecké sněmovny, nedodržela vláda dvouměsíční zákonné lhůty, kterou jí jednací řád poslanecké sněmovny k odpovědi ukládá, a odpověděla teprve, když jsme novou naléhavou interpelací a dotazem pro předsednictvo sněmovny její odpověď urgovali. Odpověď vlády obsahuje však neúplných devět kratičkých řádek, v nichž se vláda vyhnula přímé odpovědi na jednotlivé naše otázky, týkající se poměrů státních zaměstnanců a pensistů, a všeobecně se vymluvila, že se ťzabývá studiem otázky racionelní reformy veřejné správyŤ, s níž otázka služebních příjmů státního zaměstnanectva souvisí a že otázku tuto nutno vyřešiti ťs naprostou důkladností a bez jakékoliv překotnostiŤ.

Toto celé jednání dokazuje jak mílo dobré vůle má vláda, která s takovou převratností prosadila svůj prosincový zákon z r. 1922, jde-li o to, aby aspoň poněkud bylo korigováno bezpráví a omyly, jichž se dopustila.

Dnes omezujeme zúmyslně svou interpelaci vládě na otázku úpravy místního přídavku a zrovnoprávnění staropensistů s novopensisty, abychom aspoň v tomto ohledu vyburcovali vládu z netečnosti k otázce úpravy platů státních zaměstnanců a připoměli jí, že tu jde o požadavky k jichž splnění se sama zavázala.

Jelikož je dosud v živé paměti prohlášení pana ministra vnitra jako zástupce pana ministerského předsedy dne 12. května 1923 tak zv. koaliční státně zaměstnanecké desítce, že úprava a roztřídění místního přídavku jest předmětem jednání mezi koaličními stranami a že je naděje na příznivé vyřízení, a jelikož jest z denního koaličního tisku známo celé veřejnosti, že ministerstvo financí má k úhradě příslušné obnosy zajištěny, tážeme se:

1. Jest vláda ochotna ještě před ukončením jarního zasedání sněmoven provésti naléhavou úpravu a zvýšení místního přídavku?

2. Jest vláda ochotna ještě v jarním zasedání provésti zrovnoprávnění staropensistů s novopensisty?

V Praze dne 12. června 1924.

Blažek,

Kunst, Kučera, Tausik, Bubník, Malá, Darula, dr. Gáti, Houser, Burian, Šafranko, Merta, Haken, Toužil, Mikulíček, Mondok, Kreibich, Warmbrunn, Teska, Krejčí, Svetlik, Koutný, Sedorjak, dr. Šmeral, Rouček, Skalák, J. Kříž.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP