Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


 

4625.

Zpráva

výboru imunitního

o žádosti hlavního státního zastupitelství v Bratislavě za vydání poslance Štěpána Daruly pro zločin vlastizrady dle § 144, bod 3 trestního zákona a pro zločin krádeže dle §§ 333 a 336, bod 3 trest. zák.

Hlavní státní zastupitelství v Bratislavě přípisem ze dne 2. května 1923 čís. 4838/23 žádá za vydání poslance Štěpána Daruly pro zločin vlastizrady podle § 144, bod 3 trestního zákona a pro zločin krádeže podle §§ 333 a 336, bod 3 trestního zákona.

Trestní protokol, který jest podepřen četnými svědky z občanských kruhů, uvádí, že poslanec Štěpán. Darula, příslušný do Vrútek, za vpádu maďarských vojsk na Slovensko a do Vrútek roku 1918, vystoupil jako organisátor "Červené gardy" ve Vrútkách a velitel ozbrojených tamějších dělníků. V té době poslal posl. Darula příslušníky "Rudé gardy" Bagyaliho, který později uprchl do Maďarska a Jana Beneše, zámečníka v Popradě na maďarské vojenské velitelství v Lučenci, aby poslalo do Vrútek vojenskou posilu. Maďarský četnický podplukovník Fuchshofer, se kterým se Darulou vyslaný posel Jan Beneš u Kremnice sešel a požádal ho, aby šel do Vrútek, že už české vojsko od Královjan Maďaři vyhánějí, přišel opravdu do Vrútek se dvěmi setninami vojska a tyto obsadil. Při této příležitosti bylo zastřeleno několik českých vojáků a řada jich zatčena.

Při tomto vpádu maďarského vojska do Vrútek poslanec Štěpán Darula vybízel vrútecké občany, aby hledali zbývající české vojáky, kteří ještě ve Vrútkách a v okolí zůstali, aby je zachytili a odevzdali Maďarům. Darula, jsa tehdy vůdcem "Červené gardy", angažoval společně s maďarským podplukovníkem Magoom ozbrojenou akci proti ustupujícímu československému vojsku. Společně s maďarským četnickým podplukovníkem Fuchshoferem nařídil jistému bývalému železničnímu zaměstnanci Bartokovi, aby vybral z vrúteckých a okolních bývalých příslušníků armády vojáky a poddůstojníky, z nichž by sestavil ozbrojenou železniční trupu k pronásledování utíkajícího českého vojska. Tento ozbrojený vlak byl skutečně sestaven, strojními puškami opatřen a odejel směrem k Žilině přímo v zádech československého ustupujícího vojska.

Dle výpovědi dalších svědků Štěpán Darula, když československé vojsko ustupovalo z Vrútek, jsa v čele robotnické rady vrútecké, dal ze své moci a ze svého rozkazu otevříti více železničních vagonů projíždějících právě nádražím vrúteckým a jednak sám, jednak s četnými jinými osobami odcizil 15 vagonů ovoce, 3 vagony hroznů, 2 vagony vína a 1 vagon jiného zboží. Tyto zásoby se úplně ztratily.

Imunitní výbor poslanecké sněmovny nepotřebuje ani zvláště kvalifikovat jednání poslamce Štěpána Daruly, ježto jest kvalifikováno soudním vyšetřováním, na podkladě výpovědi přečetných svědků z občanských kruhů a navrhuje proto poslanecké sněmovně, aby poslanec Štěpán Darula vydán byl.

V Praze dne 27. května 1924.

Josef Konečný, v. r.,

Nejezchleb-Marcha, v. r.,

místopředseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP