Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


4606.

Interpelace:

I. posl. Hakena a soudr. min. vnitra o omezování shromažďovací svobody,

II. posl. Zierhuta a druhů předs. vlády jako předs. min. rady, aby byl uveřejněn pracovní program státního pozemkového úřadu pro rok 1924.

I./4606.

Interpelace

poslance Hakena a soudruhů

ministru vnitra

o omezování shromažďovací svobody.

V 264. schůzi poslanecké sněmovny N. S. stěžoval si poslanec Haken na jednání okresní politické správy v Turnově, která zakazuje veřejné schůze komunistické strany s programem ťKoalice, korupce, kontribuceŤ s odůvodněním, že má býti demonstrováno proti československo-francouzské smlouvě oproti koalici. Z těchto důvodů byla zakázána 13. dubna t. r. veřejná schůze v Českém Dubě a 15. dubna v Turnově.

Poněvadž máme z doby docela nedávné smutné zkušenosti, jak nevážně reaguje ministr vnitra na stížnosti týkající se porušování občanských svobod a persekuce dělnického hnutí, činíme tento případ ještě předmětem interpelace, chtějíce zvláště na něj ministra vnitra upozorniti. Jsme totiž přesvědčeni, že za hloupé kousky podřízených úředníků odpovídá ministr, který zpátečnickým a policejním vládním režimem u charakterově slabých a neschopných úředníků nejen přímo vyvolává recidivu rakouského reakčního byrokratismu nýbrž jej sám ještě překonává.

Jest smutným dokladem zpátečnictví dnešního vládního režimu dovoluje-li si odpovědný úředník okresní politické právy zakázati veřejnou schůzi z důvodů, že má býti na ní demonstrováno oproti smlouvě s cizím státem. Snad i v republice československé má občanstvo právo; aby bylo svými zástupci informováno o úmluvách vládou uzavíraných a aby o nich vyslovilo svůj názor a to tím spíše, zavazuje-li je těžkými břemeny právě vláda, která dávno pozbyla důvěry většiny občanstva. Je však tím neslýchanější, je-li veřejný projev zakazován z důvodů, že má jím býti demonstrováno proti koalici t. j. právě proti těm stranám, jichž vůdcové proti vůli většiny občanstva absolutisticky ovládají tento stát. Jestliže však dnes v republice úřední výměry prohlašují koalicí za nedotknutelný fetiš, nedivíme se skorem, že při této zvrácenosti názorů zase vládní orgány všechno dobré a spravedlivé musí potlačovati.

Poněvadž však na takových projevech byrokratické zlovůle a hlouposti je nejlépe měřitelna neschopnost a rozklad dnešního vládního režimu, tážeme se pana ministra vnitra, záda skutečně souhlasí se zákazem obou zmíněných veřejných schůzí a s důvody, jež pro zákaz uvedl odpovědný úředník okresní politické právy v Turnově, neb má-li dokonce v úmyslu svobodu shromažďovací soustavně omezovati?

V Praze dne 9. května 1924.

Haken, Malá, Mierta, Mikulíček, Houser, Kunst, Warmbrunn, Mondok, Kučera, Krejčí, Koutný, dr. Šmeral, dr. Gáti, Šafranko, Toužil, J. Kříž, Sedorjak, Teska, Blažek, Burian, Tausik, Darula, Skalák, Bubník, Rouček, Svetlik.

II./4606 (překlad).

Interpelace

poslance Zierhuta a druhů

předsedovi vlády jako předsedovi ministerské rady,

aby byl uveřejněn pracovní program státního pozemkového úřadu pro rok 1924.

V listopadu 1923 padal posl. Zierhut panu předsedovi vlády pod č. j. 1722/906 pilný dotaz dle § 67 jedn. řádu:

1. Je-Li pan předseda vlády jako předseda ministerské rady ochoten nařídíti, aby státní pozemkový úřad uveřejnil pracovní program pro rok 1924?

2. Proč se má před uchazeči o půdu utajiti, jaké práce vykoná pozemkový úřad v roce 1924?

Na to dostalo se mi dne 25. ledna 1924 odpovědi vlády, č. 30.875123 min. předs., která vyznívá v této větě:

ťJežto není zákonného předpisu, který by ukládal státnímu pozemkovému úřadu za povinnost, vyhlašovati napřed celý pracovní program souborně a ježto státní pozemkový úřad jest vázán vyhlašovati přídělové řízení pro jednotlivé objekty v době, kdy řízení toto se zahajuje, nemá vláda příčiny, aby nařídila státnímu pozemkovému úřadu uveřejniti pracovní program napřed, neboť takové uveřejnění nemělo by význam pro uchazeče o půdu.Ť

Toto prohlášení jest nesprávné. Neboť i když se ukládá pozemkovému úřadu, aby vyhlašoval přídělové řízení pro jednotlivé objekty v době, kdy bylo zahájeno, mělo by uveřejnění celého pracovního programu pozemkového úřadu pro většinu uchazečů o půdu veliký význam, poněvadž by tím získali potřebný čas, aby si opatřili zprávy a výpočty, jichž jest třeba ke koupí drahé nemovitosti, rozhodovali se a dosáhli schválení, což se při potřebné rozvaze a přesnosti nedá provésti v několika týdnech nebo měsících, zvláště jde-li o větší soubory, jejíchž nabytí vyžaduje vyjednávání s peněžními ústavy a úředních povolení, která se často protahují a setkávají se s neočekávanými potížemi. Týká se to jmenovitě právnických osob, na příklad obcí, při nichž obyčejně usnášení a vyjednávání s dohlédacími úřady nepostupují tak rychle, jak by si toho bylo přáti.

Není pochyby, že by se takovíto uchazeči o půdu měli před hodnou dobou dověděti, že se zahajuje přídělové řízení objektů, aby se mohli na ucházení náležitě připraviti.

Avšak také úřadům, jimž jest svěřeno přídělové řízení, a jimž vážně jede o spravedlivé a účelné provádění pozemkové reformy, musilo by podle našeho mínění na tom záležeti, aby byly včas a spolehlivě poučeny všechny široké lidové vrstvy, které mají zájem na novém uspořádání pozemkové držby a proto se namáhají, aby co nejdříve a co nejobsažněji byly poučeny o pracovním plánu pozemkového úřadu. Skutečně také proto, že druhý pracovní program pozemkového úřadu, na jehož uveřejnění se pomýšlelo, uveřejněn nebyl, v celé zemi koluje tento seznam oněch majetníků velkostatků, které mají býti prý převzaty a přiděleny v roce 1924, seznam, který svou formou i obsahem jest způsobilý vzbuditi pochybnost o své pravosti a obyvatelstvo zbytečně znepokojiti:

Seznam

velkostatků, které mají býti převzaty a přiděleny v roce 1924:

Původní znění ad II./4606.

Interpellation

des Abgeordneten Zierhut und Genossen

an den Ministerpräsidenten als Vorsitzenden der Regierung

in Angelegenheit der Veröffentlichung des Arbeitsprogramms des staatlichen Bodenamts für das Jahr 1924.

Im November 1923 hat der Abg. Zierhut an dem Herrn Ministerpräsidenten unter G. Z. 1722/906 die dringende Anfrage nach C7 Gesch. Odg. gestellt:

1. Ist der Herr Ministerpräsident als Vorsitzender des Ministerrates geneigt, dem staatlichen Bodenamte die Veröffentlichung des Arbeitsprogramms für das Jahr 1924 aufzutragen?

2. Wenn nicht aus welchen Gründen soll den Bodenbewerbern die Kenntnis der im Jahre 1924 zu leistenden Arbeiten des Bodenamts vorenthalten wenden.

Hierauf wurde mir unterm 25. Jänner 1924 die Antwort der Regierung übermittelt (G. Z. des Herrn Ministerpräsidenten 30.875/23 m. r.), die in dem folgenden Satz ausklingt:

ťIm Hinblicke darauf, dass keine gesetzliche Vorschrift darüber besteht, die dem Staatlichen Bodenamte die Verpflichtung auferlegen würde, in vorhinein das ganze Arbeitsprogramm systematisch kundzumachen, und im Hinblicke darauf, dass das Staatliche Bodenamt gehalten ist, das Zuteilungsverfahren für die einzelnen Objekte in dem Zeitpunkte, in welchem dieses Verfahren eingeleitet wird, zu verlautbaren, hat die Regierung keine Veranlassung, dem Staatlichen Bodenamte die Veröffentlichung des Arbeitsprogrammes in vorhinein aufzutragen, da eine solche Veröffentlichung für die Bodenbewerber keine Bedeutung hätte.Ť

Diese Erklärung ist unrichtig. Denn wenn auch das Bodenamt gehalten ist, dass Zuteilungsverfahren zur Zeit seiner Eröffnung über einzelne (Objekte zu verlautbaren, wäre die vorausgehende Veröffentlichung des ganzen bodenamtlichen Arbeitsprogramms für die meisten Bodenbewerber von grosser Bedeutung, da sie hiedurch die nötige Zeit gewinnen wunden, die zum Ankauf einer Liegenschaft von Wert erforderlichen Ermittlungen, Berechnungen anzustellen, Entschliessungen zu fassen und Genehmigungen zu erwirken, was sich mit der erforderlichen Ueberlegung und Genauigkeit nicht innerhalb einiger Wochen oder Monate bewerkstelligen lässt, besonders wenn es sich um grössere Komplexe handelt, deren Erwerbung Verhandlungen mit Geldinstituten und behördliche Bewilligungen erfordert, welche sich oft in die Länge ziehen und auf unerwartete Schwierigkeiten stossen: Dies gilt namentlich von juristischen Personen B. Gemeinden, bei welchen die Beschlussfassungen Land die Verhandlungen mit den Aufsichtsbehörden nicht so lasch vor sich zu gehen pflegen, als eis wünschenswert wäre.

Es unterliegt als keinem Zweifel, dass solche Bodenbewerber geraume Zeit vor der Eröffnung des Zuteilungsverfahrens von den Objekten Kenntnis erhalten sollten, um sich auf die Bewerbung gehörig vorbereiten zu können.

Aber auch die Behörden, welchen das Zuteilungsverfahren anvertraut und denen es um eine gerechte und zweckmässige Durchführung der Bodenreform ernst ist, müssten nach unserer Meinung auf eine rechtzeitige und verlässliche Orientierung all der weiten Volksschichten Wert legen, welche an der Neuordnung des Grundbesitzes interessiert und deshalb bemüht sind, so bald und umfassend als möglich von den Arbeitsplane des Bodenamts unterrichtet zu wenden. Tatsächlich hat die Zurückhaltung der in Aussicht gestellten Veröffentlichung des zweiten bodenämtlichen Arbeitsprogramms zur Folge, dass im ganzen Lande folgende Liste jener Grossgrunbesitzer die Runde macht deren Uebernahme und Zuteilung im Jahre 1924 bevorstehen soll, eine Liste, welche nach Foren und Inhalt geeignet ist. Zweifel an ihrer Echtheit zu erregen und die Bevölkerung unnötig zu beunruhigen.

Liste

jener Grossgrundbesitze, deren Uebernahme und Zuteilung im Jahre 1924 erfolgen soll:

Obdobová úřadovna S. P. Ú. v Praze.

Přídělový komisař ve Vlašimi.

Jméno

vlastníka

velkostatku

ha půdy zeměď.

Celkem

Půda zeměď. navržená ku převzetí

vr. Poznámka

1. Šternberg Filip

Jemniště

       
 

Chotyšany

1207

2769

1207

Benešov

2. Arcibiskupství Pražské

Vonšov a

       
 

Louňovice

603

1686

803

D. Královice

3. Auersprg Karel

Vlašim

1233

4335

1233

Vlašim

4. Benediktínů klášter Emausy

Třebešice

455

887

455

Vlašim

5. Daněk Osk. Dr.

Tloskov

831

 

831

Neveklov

(pokračování dle dohody v I. obd.)

6. Schmeykal Fr. Dr.

Jablonná

539

1210

539

Neveklov

7. Doer Augustin

Smilkov

784

1221

784

Votice

8. Nádherný Karel

Janovice-Vrchotovy

585

1077

585

Votice

       

cca 6437 ha

 

Praha.

Kolín.

1. Eisner

Konárovice

341

837

341

Kolín

2. Auersperg F. Z.

Žleby

3321

5694

3321

Čáslav

3. Thun-Hohenstein Quido

Nové Dvory

2061

3409

2061

Kutná Hora

       

cca 5723 ha

 

Praha.

Louny.

 

II. Pracovní program.

Dreher Ant. Eugen

Měcholupy

       
 

Libodřice

       
 

Hilošovice

       
 

Liškov

       
 

Drahomyšl

2217

3997

 

Žatec

Hiele a Dittrich (a Hesse)

Podbořany

1765

2555

 

Podbořany

 

Lišnice

783

-

 

Most

 

Horatice

423

431

 

Horatice-Žatec

Lobkovic Leopold

Poláky

385

428

 

Kadaň

Pokračování I. pracovního programu.

Hohenlohe Langenburg Bedřich

Červ. Hrádek

2196

11052

 

Cvíkov

Thun-Hohenstein

         

Osvald Reiferscheid

Klášterec

1655

4819

 

Kadaň

Praha.

Louny.

1. Schwarzenberg Jan

Postoloprty

4027

-

4027

Louny

 

Citoliby

       
 

Domoušice

2790

-

2790

Louny

2. Thun Jar. Dr.

Peruc

460

1450

360

Louny

       

cca 7177

 

Praha.

Německý Brod.

1. Fügnerová Marie

Herálec

645

1912

645

Humpolec

2. Premonstráti

Želiv

934

2758

934

Humpolec

3. Dobřenský Jan

Chotěboř

939

1777

939

Chotěboř

4. Auersperg Ferd. Zděnek

Hostašov

535

662

535

Chotěboř

5. Reiský

Vilímov

585

1202

585

Habry

6. Moravec Richard

Světlá n. S.

7068

3529

1068

Habry

7. Khevenhüllerová Edina

Pohled-Polná

   

Přibyslav

 

8. Festetiezová Klotilda

Přibyslav

       
 

Žďár

1271

11198

1271

N. Brod

       

cca 5977 ha

 

Praha.

Praha - I.

1. Arcibiskupství pražské

Dol. Břežany

1850

2304

1890

Zbraslav

2. Metrop. kap. sv. Víta

Chrášťany

610

650

610

Smíchov

3. Premonstráti Strahov

Horoměřice

805

1180

805

Smíchov

4. Křížovníků řád s červ. hvězdou

Dobřichovice

222

831

831

Zbraslav

 

Slivenec

217

264

264

Zbraslav

 

Tursko

238

300

300

Smíchov

5. Lobkovic Zdeněk

Nelahozeves

489

-

489

Smíchov, Velvary (dvůr Holubice)

       

cca 5189 ha

 

Praha.

Praha-II.

1. Nostiz Ervín

Měšice

       
 

Pakoměřice

1327

2140

1827

Brandýs n. L.

2. Lobkovic Bedřich

Mělník-Šopka

2188

3478

2188

Mělník

3. Tomášů Jar. Jus.

Řepín

773

1335

773

Mělník

4. Khevenhüller Mátsch Antonín

Kom. Hrádek

590

3208

590

Č. Brod

5. Bloch

Vodolka

1091

-

1091

Karlín

       

cca 6469 ha

 

Praha.

Příbram.

1. Hildenbrandt Ferd.

Blatná

1158

3078

1158

Blatná

2. Lillgenau Karel

Lnáře

       
 

St. Smolivec

2013

5943

2013

Blatná

3. Lobkovic Jan Dr.

Drahenice

843

1951

843

Březnice

4. Schaumburg Lippe

Hořovice

1914

11478

1414

Hořovice

5. Schwarzenberg Karel

Vasov

1099

2416

1099

Hořovice

       

cca 6527 ha

 

Praha.

Roudnice.

II. Pracovní program.

         

Schwarzenberg Jan

Lovosice

       
 

Bílé Březno

82

-

 

Kol. J. N.

 

Újezd

101

-

 

Lovosice (S. žádá celý velkostatek).

Pokračování I. pracovního programu.

Clary Aldrigen Carlos

Teplice

247

3199

 

Teplice

Lobkowitz Ferd.

Bilina

2025

-

 

Bilina

 

Encovany

386

-

 

Litoměřice

Dr. Thun-Hohenstein Jaroslav

Děčín

504

9651

 

Děčín, Podmokly

Praha.

Roudnice n. L.

1. Aehrenthal Felix

Doksany

       
 

Ředhošt

871

1227

871

Libochovice

2. Herbersteinová Terezie (pozůstalost)

Libochovice

       
 

Budyně

2843

3954

2843

Libochovice

3. Kühneová Hedvika

Čížkovice

593

694

593

Lovosice

       

cca 4307 ha

 

Praha.

Slaný.

1. Croy-Dulmen

Slabce

925

1990

925

Rakovník

2. Týnský Oldř. Ferd.

Zlonice

2022

3667

2022

Slaný

3. Schwarzenberg Jan

Mšec

910

-

910

N. Strašecí

4. Metrop. kap. sv. Víta

Vrané

1277

1829

1277

Slaný

       

cca 5134 ha

 

II. Pracovní program.

Praha.

Slaný.

Wallis Jiři

Kološovice

1164

1956

-

Jesenice

Praha.

Tábor.

1. Nádherný Ervin

Chotovice

963

2167

963

Tábor

2. Nádherný Otomar

Jistebnice

870

1540

870

Tábor

3. Blankenstein Jan

Proseč-Pošná

227

463

227

Pacov

4. Weiss Adolf

Pacov-Budislav

993

4084

995

Pacov

5. Schönburg-Hartenstein Jan

Lžín a Hrušová Lhota

279

416

279

Soběslav

6. Premonstráti Strahov

Milevsko a Vel. Chýška

1500

4600

1500

Milevsko

7. Šternbach Leop. (pozůstalost)

Proseč-Obořiště

513

791

513

Pelhřimov

8. Arcibiskupství pražské

Nový Rychnov

400

1700

400

Pelhřimov

       

cca 5747 ha

 

Čes. Budějovice.

Písek.

1. Lobkovic Bedř. Dr.

Drhoval

652

6928

652

Písek

2. Schwarzenberg Karel

Orlík

1120

14087

1120

Mirovice

3. Linhart Boh.

Cerhovice

455

1017

455

Mirovice

       

cca 3833 ha

 

Čes. Budějovice.

Strakonice.

1. Arnoldová Marie

Vosek-Kbelnice

528

990

528

Strakonice

2. Bass-Waldek

Oselec

430

906

430

Horažďovice

3. Hennebergspiegel Bohumil

Hrádek

555

1256

555

Sušíce

4. Kinský F. (pozůstalost)

Horažďovice

300

1746

300

Horažďovice

5. Schreiber Gust. Dr.

Staňkov

368

726

363

Sušice

6. Lamberg Jindř.

Žichovice

441

2497

441

Sušice

       

cca 2622 ha

 

Dodatky.

Čes. Budějovice.

Čes. Budějovice

II. Pracovní program.

Pokračování I. pracovního programu.

Buquoy Karel

Nové Hrady

1000

15.198

Křenov 273

N. Hrady

       

Květnice 170

 
       

N. Dvůr 313

 

Schwarzenberg Jan

Krumlov

-

49.326

Vlaštovčí Dvůr 183

 
     

z. p.

1500

Č. Krumlov (kolonisace)

Čes. Budějovice.

Čes. Budějovice.

1. Herbesteinová Terezie (pozůstalost)

Vlachovo Březí

1082

1952

1082

Prachatice

2. Schwarzenberg Jan

Hluboká

3790

17396

3790

Hluboká

3. Fürstenberg Ed. Egon

Vyšná

233

2778

233

Kaplice

       

cca 5105 ha

 

Čes. Budějovice.

Třeboň.

1. Löwenstein-Wertheim

Černovice

751

3676

751

Kamenice

2. Podstatzky Lichtenstein Leopold

Kumžák (Studená)

111

1225

111

J. Hradec

3. Schwarzenberg Jan

Třeboň

8342

32277

8342

Třeboň

4. Geymüller Rudolf

Božejov

95

715

96

Kamenice n. L.

 

Částrov

153

1038

153

 
 

Kamenice n. Lip.

407

1429

407

 
 

Včelnice

208

893

208

 
 

Vodná Mnich.

147

700

147

 
       

cca 10215 ha

 

Čes. Budějovice.

Třeboň.

II. Pracovní program.

Kernerová Helena (pozůstalost)

N. Bystřice

419

5360

-

Nová Bystřice

Hradec Králové.

Chlumec n. C.

1. Czernin Děpold

Dymokury

346

813

346

N. Bydžov

2. Czjžek Hanuš

Smidary

825

1121

825

N. Bydžov

3. Harrach Otto

Sadová

2687

6921

2687

Nechanice

4. Kinský Zdenko

Chlumec n. C.

2147

7879

2147

Chlumec n. C.

5. Weinrich Karel a Salischová

Dobřenice

633

798

633

Nechanice

       

cca 6638 ha

 

Hradec Králové.

Chrudim.

1. Kinský O. F.

Heřm. Městec

789

 

789

Chrudim

dto.

Rosice

954

5684

954

Chrudim

2. Thurn-Taxis

Nymburk

1676

2763

1676

Vys. Mýto

3. Thun Jan

Choltice

1496

2772

1496

Vys. Mýto

       

cca 4915 ha

 

Hradec Králové.

Kostelec nad Orlicí.

1. Kinský Ferd.

Kostelec n. Orlicí

1246

3346

1246

Kostelec n. O.

2. Salm-Salm

Borohrádek

459

1533

459

Kostelec n. O.

3. Šternberg L.

Častolovice

1288

4122

1288

Kostelec n. O.

4. Kolovrat-Krakovský

Rychnov n. K.

796

5254

796

Rychnov n. K.

       

cca 3769 ha

 

Hradec Králové.

Kostelec nad Orlicí.

II. Pracovní program.

Pokračování I. pracovního programu.

Nostiz Rienecková Marie

Rokytnice

299

1404

 

Rokytnice (vypovězeno).

Hradec Králové.

Nové Město n. M.

1. Bartoň Josef

Nové Město

1077

1974

1077

N. Město n. M.

2. Schaumburg Lippe

Náchod

2084

6947

2184

Náchod

3. Colloredo Mansfeld

Opočno

2471

8078

2741

Opočno

       

cca 6002 ha

 

Ml. Boleslav.

Jičín.

1. Šlik Fr.

Jičiněves, Voksice atd.

1971

3947

1971

Jičín

2. Bloch B.

Dětenice

592

1300

592

Libáň

3. Reissenwolf Ungand Postäst.

Kopidlno

1577

3678

1577

Libáň

4. Liebigová M.

Obora u Ostroměře

612

877

612

Hořice

5. Herwetová Helena

Lázně Bělohrad

1015

2122

1015

N. Paka

6. Rohan Alain Dr.

Jesený

75

-

75

Lomnice n. P

       

cca 5842 ha

 

Ml. Boleslav.

Ml. Boleslav.

II. Pracovní program.

Hartig Jan

Mimoň

13,57

56,48

 

Mimoň

Pokračování I. pracovního programu.

Des Fours Walderode Mikuláš

Smržovka

       
 

Hrubý Rohozec

350

5289

 

Tanvald

Clam-Gallas

Frýdland

1649

17.592

 

Frýdland

 

Liberec

201

6.222

 

Liberec

 

Grafenstein

1114

5.071

   
 

Lenberg

239

1.987

   

Ml. Boleslav.

Ml. Boleslav. II.

1. Thurn-Taxis

Dobrovice

4117

9483

4117

Ml. Boleslav

2. Kinský Rud. Fred.

Lysá, N. Benátky

3305

4840

3305

N. Benátky

3. Bethman Alex.

Křinec

754

2709

754

Nymburk

Plzeň.

Klatovy.

1. Czerin Eugen

Chudenice

1102

5933

1102

Klatovy

2. Kolovrat-Krakovský

Týnec-Běšiny

873

2423

873

Plánice

3. Páffy Jan

Merklín

972

3200

972

Přeštice

4. Taffe Jindřich

Nalžovy

1467

2593

1467

Plánice

5. Malézský řád ryt.

Obytce

506

1094

506

Klatovy

 

Měcholupy

436

731

436

Klatovy

       

cca 5355 ha

 
           

Plzeň.

Plzeň I.

II. Pracovní program.

Thun-Walsaseina Vincenc Jiří

Libkovice

1063

3245

 

Bochov-Žlutice

Pokračování I. pracovního programu.

Dr. Beaufort Spontin Jindř.

Bečov

2312

10147

 

Bečov

Löwenstein Wertheim, Rosenberg Alois

Lešťany (Lichtenstein)

661

1651

 

Touškov

Menšik Josef

Žlutice, Štědrá

817

1911

 

Žlutice

Plzeň.

Plzeň II.

Metternich Winnenburg Klement

Kinžvald

934

6568

 

Kinžvald

Nostitz Ervín

Falknov

360

2576

 

Falknov

Řád Premonstrátů v Teplé

Krukanice

691

2119

 

Mar. Lázně

Plzeň.

Plzeň II.

1. Auersperg Engelbert

Zelená Hora

922

3034

922

Nepomuk

2. Kliker Ad.

Hradiště

693

1742

693

Blovice

3. Lažanský Jan

Manětín

578

2696

578

Manětín

4. Waldstein Adolf

Šťáhlavy

1875

6921

1875

Rokycany

5. Metropolitní kapitola sv. Víta

Spálené Poříčí

954

6138

954

Blovice

       

cca 5776 ha

 

Plzeň.

Plzeň II.

II. Pracovní program.

Pokračování I. pracovního programu.

Thurn-Taxis Maria

         

Albert Laworal

Chotěšov

26.59

61.18

 

Stodo

Brno.

Brno I.

1. Frien Mořica, F. Czernin-Morzinová

Černá Hora

605

1941

605

Blansko

2. Kalnoky Hugo

Letovice

708

1542

708

Boskovice

3. Mensdorf Pouilly

Boskovice

1089

-

1059

Boskovice

4. Mitrovský Vlad.

Perštýn

354

2715

354

Bystřice n. P.

 

Rožinka

467

2912

467

Bystřice n. P.

5. Gudenus

Moravec

707

1897

707

Bystřice n. P.

6. Dubský Albr.

Lísice

594

2430

594

Kunštát

       

cca 4494 ha

 

Brno.

Brno II.

1. Haugwitz Jindřich

Náměst

2208

11023

2202

Náměst

2. De Forest Mořic

Rosice, Veveří

2149

6700

2149

Ivančice

3. Haugwitz Karel

Osová

440

1509

440

Velká Byteš

       

cca 4791 ha

 

Brno.

Břeclava.

1. Wittgenstein Gustav

Koryšany

590

2083

590

Hodonín

2. Springer Gustav

Martinice

       
 

Silbořice

956

1296

956

Klobouky u Brna

3. Weiss Em. a spol.

Tešany

569

613

569

Klobouky u Brna

       

cca 2115 ha

 

Brno.

Jihlava.

1. Blankenstein Jan

Batelov

650

-

650

Třešť

2. Baratta Drag.

Budišov u Třebíče

739

1484

739

Třešť

3. Podstatzký Lichtenstein Alois

Studená

462

2556

462

Telč

4. Kanonie Premonstrátů v Nové Říši

Nová Říše

462

1537

462

Telč

5. Teuber

Křížanov

370

2111

370

N. Meziříčí

6. Wiedman-Sedlnický

Luka

609

1525

609

Jihlava

7. Dalberg

Dačice

1155

3438

1165

Dačice

       

cca 4457 ha

 

Brno.

Jihlava.

II. Pracovní program.

Rainhardt Pichioni

Český Rudolec

569

2328

 

Slavonice

Brno.

Uh. Hradiště.

1. Sielern Lad.

Milotice

1318

2492

1318

Kyjov

2. Dreher A.

Brunov

840

8574

840

Valašské Klobouky

3. Lichtenstein Jan

Uh. Ostroh

1274

-

1274

Uh. Ostroh

       

cca 3432 ha

 

Brno.

Znojmo.

1. Löwenstein-Wertheim

Lesenice

680

2815

680

Mor. Budějovice

2. Wrbna-Kaunitz

Jaroměřice

1411

-

1411

Mor. Budějovice

3. Goldschmidt Robert

Tavíkovice

1144

-

1144

Hotovice

4. Kinský Fr.

Mor. Krumlov

2618

-

2618

Mor. Krumlov

5. Kamelová-Herdeger Marie

Želetice

604

934

604

Znojmo

6. Offenhaim

Jevišovice

729

3489

729

Znojmo

       

cca 7186 ha

 

Brno.

Znojmo.

II. Pracovní program.

Hart-Stumerová Amalie

Miroslav (Mieslitz)

1008

1087

 

Mor. Krumlov

Pokračování I. pracovního programu.

Haas Hasenfels Jiří

Bítov

691

3309

 

Vranov Mor. Budějovice

Stadnický Adam

Vranov

713

5617

 

Vranov

Olomouc.

Olomouc.

1. Bochner Edmund

Strážisko

302

980

302

Konice

2. Friest-Tersch

Chudobín

210

1036

210

Litovel

3. Řád něm. rytířů

Bousov a Červ. Lhota

331

2822

331

Litovel

4. Řád něm. rytířů

Dlouhá Loučka

700

-

700

Unčov (pro kolonisaci)

       

cca 1543 ha

 

Olomouc.

Kroměříž.

1. Arcibiskupství Olomouc

Horní Moštěnice

518

546

518

Přerov

2. Metternich Pavlína

Kojetín a Vicoměřice (zcelování)

587

966

587

Kojetín

3. Arcibiskupství Olomouc

Možice, Přestavlky

421

524

421

Kroměříž

4. Podstatzký-Lichtenstein Leop.

Veselíčko

510

2817

510

Lipník

5. Sylva-Taroca

Čechy na Hané

816

2272

816

Plumlov

6. Lichtenstein Jan

Plumlov-Ptení

770

11600

770

Plumlov

7. Metrop. kapitola Olomouc

Dvůr Bílovce

31

-

31

Prostějov (zcelování)

8. Berchtold Leopold

Střílky

880

2630

830

Zdounky

9. Desfours Walderode Zikmund

Dřínov z Vrchloslavicemi

597

659

597

Zdounky

10. Fries Jindřich a spol.

Zborovice a

334

508

334

Zdounky

 

Vlčí Doly, Věšky

456

567

456

Zdounky

11. Strachwitzová K.

Zdounky

330

1091

330

Zdounky

12. Kinský Phil.

Morkovice

539

1124

539

Zdounky

       

cca 7130 ha

 

Olomouc.

Opava.

Dokončení starého programu.

II. Pracovní program.

Olomouc.

Opava.

Wilczek Jan

Klimkovce a Slezská Ostrava

       
 

Dobroslavice a Radvanice, Lipina

2744

5599

 

Klimkovice

Ondřej Potocky

Odry, Mankovice

   

112

Odry Kol.

 

Vítberg

83

     

Razmovský Ondřej a Marie

Horní Vittštein

872

   

Vítkov

Olomouc.

Frýdek.

1. Larisch-Mönnich

Šenov

803

1605

803

Frýdek

2. Bauer Viktor Dr.

Kunvald-Suchdol

489

687

489

Fulnek (pro kolonisaci)

3. Larisch-Mönnich

Bohumín

340

-

340

Frýštadt (3 dvory)

4. Arcibiskupství Olomouc

Hukvaldy

972

20000

972

Místek (možno odsunout)

5. Štollberg, Štollberg

Paskov

526

990

526

Místek

       

cca 3130 ha

 

II. Pracovní program.

Olomouc.

Frýdek.

Jindřich Vendom a Hohenzollern

Fulnek, Velký a Malý Dvůr v Životicích

207

     
 

Vštěřovice

27

   

Kolonisace

 

Zámecký Dvůr ve Fulneku

50

     

Tereziánská akademie ve Vídni

N. Jičín, Drnoholec

354

2700

 

N. Jičín

Czeczoviczka Salam.

Bartošovice

532

608

 

Přebor

Olomouc.

Val. Meziříčí.

1. Arcibiskupství Olomouc

Kelč

1244

5982

1244

Bystřice p. H.

2. Laudon Arnošt

Bystřice p. Hostýnem

368

3666

368

Bystřice p. H.

3. Vrbná Kaunitz (svěřenství)

Holešov

1916

3460

1416

Holešov

4. detto Allod

Holešov a Rybnice

1419

3090

1419

Holešov

5. Bauer Vilém Dr. a Chlumecký Dr.

Spalov

96

742

96

Hranice

6. Vítkovice Horní a Hutní těžařstvo

Rožnov-Val. Meziříčí

633

9510

633

Rožnov

7. Kinský Phil.

Lešná nad Bečvou

182

348

182

Val. Meziříčí

8. Ulm. Erbach

Liptál

236

1119

236

Val. Meziříčí

       

cca 5594 ha

 

Olomouc.

Zábřeh.

1. Dubský Ad.

Žiadlovice

292

1654

292

Mohelnice

2. Mauthner Richard

Janušov

223

451

223

Šumperk

 

Třemošek

287

-

287

Šumperk

3. Zierotín

Chromeč, Bludov

543

1175

543

Šumperk

       

cca 1345 ha

 

Olomouc.

Zábřeh.

I. Pracovní program.

Lichtenstein Alois

Velký Losín, Vykýřovice (Weiskresdorf)

-

-

203

 
 

Rapotín

-

-

110

Wiesenberg (kol.)

 

Reitensdorf

510

6341

   

Pokračování I. pracovního programu.

Biskupství Vratislavské

Javorník, Bernartice, Zuckmantl, Frývaldov

620

3300

-

Javorník, Wilnava, Frývaldov, Zuckmantl (celý zabraný majetek)


Předkládáme tímto panu předsedovi vlády tuto listinu a tážeme se ho naléhavě jako předsedy československé vlády:

1. Jest uvedený seznam úplným pracovním programem pozemkového úřadu, jenž má býti proveden v roce 1924? Není-li, které jeho body jest třeba opraviti a doplniti?

2. Jest vláda ochotna příště se postarati, aby pozemkový úřad aspoň rok před zahájením pracovního programu jej uveřejnil?

V Praze dne 9. dubna 1924.

Zierhut, Heller, Matzner, Budig, J. Mayer, Křepek, Kaiser, dr. Spina, Scharnagl, dr. Petersilka, Schubert, Stenzl, Knirsch, Simm, Böhr, J. Fischer, Schälzky, Böllmann, Patzel, inž. Jung, Wenzel.

 

Wir legen diese Liste hiemit dem Herrn Ministerpräsidenten vor und stellen an denselben als Vorsitzenden der čechosl. Regierung die dringende Anfrage:

1. Stellt die angeführte Liste das vollständige für das Jahr 1924 zur Durchführung bestimmte Arbeitsprogramm des Bodenamts dar; wenn nicht, in welchen Punkten ist dieselbe zu berichtigen und zu ergänzen?

2. Ist die Regierung bereit, künftig dafür Sorge zu tragen, dass das Bodenamt sein Arbeitsprogramm wenigstens ein Jahr vor dem Beginn der Durchführung desselben veröffentlicht?

Prag, am 9. April. 1924.

Zierhut, Heller, Matzner, Budig, J. Mayer, Křepek, Kaiser, Dr. Spina, Scharnagl, Dr. Petersilka, Schubert, Stenzl, Knirsch, Simm, Böhr, J. Fischer, Schälzky, Böllmann, Patzel, Ing. Jung, Wenzel.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP