Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


 

4494.

Zpráva

ústavně-právního výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 4427)

o labských plavebních soudech.

Labská plavební akta se závěrečným protokolem, podepsaná v Drážďanech dne 22. února 1922 a doplněná Dodatkovým protokolem, podepsaným v Paříži dne 31. března 1923, vyhlášená dne 27. listopadu 1923, čís. 222 Sb. z. a n., ustanovuje v hlavě V. čl. 44., že pobřežní státy oznámí komisi, uvedené v čl. 2. hl. II., sídlo a obvod soudů, příslušných souditi přestupky, proti předpisům řádů plavební policie, jakož i jiné věci týkající se plavby, které budou vyjmenovány v úmluvě pozdější.

Labská plavební akta vytkla v následujících článcích 45. a 46. požadavek jednoduchosti a rychlosti řízení před tak zv. labskými plavebními soudy, jehož úpravu přenechala zákonodárství příslušného státu pobřežního, dále přípustnost opravných prostředků a způsob jich podání a vyhradila podrobnější provedení ustanovení hl. V. zvláštní dodatkové úmluvě.

Dodatečná úmluva ta byla sjednána v Praze dne 27. ledna 1923 a vyhlášena ve Sbírce zákonů a nařízení 26. února 1924 pod č. 37.

Československá republika, ratifikovavši podle usnesení Národního shromáždění tuto úmluvu, jest zavázána učiniti opatření, aby mohla býti ode dne 1. dubna 1924 na jejím území zachovávána a jest zavázána provésti ve svém právním řádu důsledky nutné pro její zachovávání.

Osnova tohoto zákona jest provedením dodatečné úmluvy k Labské plavební aktě, jež upravuje příslušnost věcnou i místní tak zvaných labských plavebních soudů, otázku jistoty, přípustnost odvolání, řízení odvolací a výkon rozhodnutí.

Osnova zákona označuje především úřady, které v republice československé budou vykonávati pravomoc labských plavebních soudů, upravuje příslušnost věcnou a místní shodně se zásadami, vytčenými v dodatečné úmluvě k Labské plavební aktě, řeší osvobození od jistot a záloh, upravuje řízení opravné, poskytování právní pomoci mezinárodní labské komisi, výkon rozhodnutí této komise, řízení a výkon rozhodnutí tzv. labských plavebních soudů a zrušuje všechny předpisy, tomuto zákonu odporující.

Ústavně-právní výbor projednávaje ve schůzi dne 19. března 1924 vládní osnovu zákona, provedl na ní tyto změny:

1. Přestylisováno bylo ustanovení odst. 1. § 1 záměnou slov "působí jako soudy uvedené v čl. 44. Labské plavební akty atd." novou textací "vykonávají pravomoc labských plavebních soudů podle Labské plavební akty atd.", aby snad ze slov "působí jako soudy" se nedovozovalo, že i politické úřady stávají se tu soudy v technickém slova smyslu. Novou textací má býti vyzdviženo, že na povaze agendy politických úřadů v trestních věcech plavebních zákon ničeho nemění, a že označení "labské plavební soudy" jest pouze jméno, pod kterým politické úřady tuto agendu vykonávají.

2. V § 6 odst. 2. vsunut byl před slovo "řízení" přívlastek "civilní", aby bylo jasně vytčeno, že předpis ten nevztahuje se na řízení trestní, a připojen dodatek "i kdyby jinak podle platných zákonů to bylo přípustno", aby tak bylo zdůrazněno, že toto ustanovení nechce snad zavésti nové případy, kde by bylo možno brániti kapitánu, veliteli lodi nebo plavci vorů, aby pokračoval v cestě, nýbrž že se týká jen případů, kde soudce již podle platných předpisů mohl by uvaliti na jmenované osoby vazbu nebo zabaviti loď a podobně.

3. V § 7 odst. 1. bylo připojeno přesné označení lhůty pro opravný prostředek, dále vsunuty byly jako odstavec 2, a 3. odstavce 1. a 2. čl. 4. dodatečné smlouvy, přizpůsobené pro naše právní poměry, jež upravují podmínky pro opravný prostředek k mezinárodní labské komisi.

4. Připojen byl nový § 8, přejímající ustanovení čl. 6. odst. 2. dodatečné úmluvy, jimiž se upravují formální náležitosti opravného prostředku k mezinárodní komisi; poslední odstavec čl. 6. úmluvy byl připojen jako odst. 3. k § 9 (§ 8 vládního návrhu), jehož odst. 1. byl pak v důsledku nového §u 8 poněkud přestylisován.

Změny tyto provedl ústavně právní výbor z toho důvodu, že po, jeho názoru má býti v zákoně, provádějícím dodatečnou úmluvu, přímo vyznačeno, za jakých podmínek a jakým způsobem může se strana dovolati mezinárodní labské komise; jinak by musila strana hledati o tom poučení v dodatečné úmluvě.

Na druhé straně pokládal výbor za nutno zvláště ustanoviti, že - pokud nový zákon neustanovuje jinak - rozhodují okresní soudy a politické úřady I. stolice i ve věcech, pro něž jsou příslušny jako labské soudy plavební, podle předpisů jinak pro zákonodárství Československé republiky platných. Totéž platí i o řízení opravném před tuzemskými stolicemi - je tedy za všeobecných podmínek straně možno, dovolati se případně i třetí stolice - a o výkonu rozhodnutí a provedení prozatímních opatření.

Ustanovení tato shrnul ústavně právní výbor do nového §u 13, jímž ovšem se stala zbytečným ustanovení druhého odst. § 9 vládního návrhu a bylo dle usnesení výboru vypuštěno.

S těmito změnami pokládá ústavně právní výbor vládní návrh za vhodnou formu provedení dodatečné úmluvy k Labské plavební aktě ze dne 27. ledna 1923 a doporučuje poslanecké sněmovně, obr osnovu zákona v připojeném znění schválila.

V Praze dne 19. března 1924.

Předseda:

Zpravodaj:

Dr. Hruban, v. r.

Dr. Josef Patejdl, v. r.


 

Zákon

ze dne ..................

o labských plavebních soudech.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Labské plavební soudy.

§ 1.

(1) V republice Československé vykonávají pravomoc labských plavebních soudů podle čl. 44. Labské plavební akty ze dne 22. února 1922 a čl. 1. dodatečné úmluvy ze dne 27. ledna 1923 jednak soudy okresní, jednak politické úřady prvé stolice.

(2) Soudy a úřady tyto určí a obvod jejich vymezí vláda nařízením, přihlížejíc k ustanovení věty 2. čl. 44. Labské plavební akty.

Okresní soudy jako labské soudy plavební.

Příslušnost věcná.

§ 2.

Okresním soudům jako labským soudům plavebním náleží výlučně, nehledíc k hodnotě předmětu sporu, rozhodovati o sporech, týkajících se

a) škod způsobených kapitány, veliteli lodi nebo plavci vorů za cesty nebo při přistání;

b) výše poplatku za zachránění nebo jiných odměn za pomoc při ztroskotání;

c) smluv a závazků mezi vlastníky, kapitány, veliteli lodi, plavci vorů, lodivody, členy posádky a cestujícími;

d) placení poplatků zavedených podle čl. 42. Labské plavební akty,

pokud tyto spory týkají se plavby na mezinárodní síti labské (čl. 1. Labské plavební akty), s výjimkou plavby od Hamburku neb Hamburku do širého moře.

Příslušnost místní.

§ 3.

Místně příslušným okresním soudem jako labským soudem plavebním jest:

a) v případě § 2, písm. a) a b), soud, v jeho obvodu byla způsobena škoda nebo poskytnuta pomoc;

b) v případě § 2, písm. c), soud, v jehož obvodu má býti smlouva splněna;

c) v případě § 2, písm. d), soud, v jehož obvodu jest poplatky platiti.

Politické úřady prvé stolice jako labské soudy plavební.

Příslušnost věcná.

§ 4.

Politickým úřadům prvé stolice jako labským soudům plavebním náleží vyšetřovati a souditi o přestupcích policejních předpisů ve věcech plavebních, týkajících se plavby na mezinárodní sítí labské (čl. 1. Labské plavební akty), s výjimkou plavby od Hamburku neb Hamburku do širého moře.

Příslušnost místní.

§ 5.

Místně příslušným politickým úřadem prvé stolice jako labským soudem plavebním jest úřad, v jehož obvodu byl přestupek spáchán.

Osvobození od jistot a záloh.

§ 6.

(1) V řízení před. labskými plavebními soudy nelze od cizinců z důvodu jejich státní příslušnosti nebo proto, že nemají v tuzemsku bydliště, aniž se tu zdržují, požadovati jakékoliv jistoty. Totéž platí pro složení zálohy, které by mohlo býti žádáno na cizincích pro zajištění soudních útrat.

(2) Kapitánu, veliteli lodi nebo plavci vorů nemůže býti bráněno, aby pokračoval v cestě z důvodu, že je proti němu zahájeno civilní řízení, jakmile složil jistotu, požadovanou soudcem pro předmět sporu, i kdyby jinak podle platných zákonů to bylo přípustno.

Řízení opravné.

§ 7.

(1) Z rozhodnutí labských plavebních soudů mohou strany podati do 14 dnů ode dne doručení rozhodnutí u prvé stolice opravný prostředek buď k příslušné tuzemské druhé stolici, nebo k mezinárodní labské komisi.

(2) Opravný prostředek k mezinárodní labské komisi lze podati v případech a za podmínek stanovených pro opravné prostředky obecným zákonodárstvím republiky Československé.

(3) Jde-li však o spor mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, kteří jsou příslušníky státu československého, není opravný prostředek k mezinárodní labské komisi přípustný, leč když všechny strany jsou ochotny přijmouti příslušnost komise.

(4) Obrátí-li se jedna strana k tuzemské druhé stolici, druhá k mezinárodní labské komisi, náleží rozhodnouti té stolici, k níž byl podán opravný prostředek nejdříve vznesený.

§ 8.

Opravný prostředek k mezinárodní labské komisi má obsahovati tyto údaje:

1. rozhodnutí, proti němuž opravný prostředek směřuje;

2. okolnost, že opravný prostředek podává se ke komisi;

3. důvody a návrhy.

§ 9.

(1) Labský plavební soud doručí takový opravný prostředek druhé straně, která může, ve lhůtě 14 dnů ode dne doručení podati odpověď.

(2) Jakmile labskému plavebnímu soudu dojde odpověď nebo projde lhůta, předloží mezinárodní labské komisi všechny spisy.

(3) Nezachová-li strana předepsaných náležitostí, bude se k věci hleděti tak, jakoby opravný prostředek nebyl podán.

§ 10.

Opravný prostředek k mezinárodní labské komisi staví vykonatelnost rozhodnutí labského plavebního soudu, pokud je to ustanoveno o opravném prostředku k tuzemské druhé stolici.

Poskytování právní pomoci mezinárodní labské komisi.

§ 11.

(1) Soudy a úřady jsou povinny v mezích své příslušnosti vyhověti mezinárodní labské komisi, dožádá-li je o výslech svědků nebo znalců. O roku pro výslech určeném zpraví soud neb úřad mezinárodní labskou komisi, která může býti výslechu přítomna nebo se dáti zastupovati některými svými členy.

(2) Oznámí-li mezinárodní labská komise soudu neb úřadu, že chce sama provésti nebo některými svými členy dáti provésti místní ohledání, soud neb úřad oznámí to stranám, zúčastní se místního ohledání a provede potřebná opatření pořádková.

(3) Náhradu poplatků, vyplacených podle zákona svědkům a znalcům, jakož i pravidelné útraty způsobené účastí soudu při místním ohledání, požadujž soud neb úřad dožádaný na mezinárodní labské komisi.

Výkon rozhodnutí mezinárodní labské komise.

§ 12.

(1) Proti rozhodnutím mezinárodní labské komise není dalšího opravného prostředku.

(2) Rozhodnutí tato jsou vykonatelna v tuzemsku podle předpisů platných pro výkon cizozemských exekučních titulů, pro něž jest vzájemnost zaručena.

Řízení a výkon rozhodnutí labských plavebních soudů.

§ 13.

Pokud tento zákon neustanovuje jinak, platí pro řízení před labskými plavebními soudy, pro řízení opravné před tuzemskými stolicemi a pro výkon rozhodnutí, jakož i pro prozatímní opatření obecné předpisy republiky Československé.

Ustanovení přechodná a závěrečná.

§ 14.

(1) Tento zákon nabude účinnosti dnem 1. dubna 1924.

(2) Současně zrušují se předpisy jemu odporující, jmenovitě čl. VI., č. 3., zákona ze dne 1. srpna 1895, č. 110 ř. z. (uvozovacího zákona k jurisdikční normě) a předpisy v něm uvedené, zejména presidiální dekret dvorní komory ze dne 2. prosince 1845, č. 912 sb. zák. soud., a výnos ministerstva spravedlnosti ze dne 9. srpna 1868, č. 9132, uveřejněný ve vyhlášce vrchního zemského soudu v Čechách ze dne 31. srpna 1868, č. 24 čes. z. z., jakož i výnos ministerstva vnitra ze dne 29. července 1868, č. 3298, uveřejněný ve vyhlášce místodržitelství ze dne 17. srpna 1868, č. 21 čes. z. z.

§ 15.

Provedením tohoto zákona pověřují se ministři spravedlnosti a vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP