Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.


4455.

Naléhavá interpelace

poslance Jos. Tesky a soudruhů

vládě

o podpoře nezaměstnaného dělnictva stavebního.

Po skončeni podzimního zasedání sněmovny docela poslední den minulého roku bylo uveřejněno ve Sbírce zákonů a nařízení vládní nařízení z 29. prosince 1923, č. 264 Sb. z. a n., o další podpoře nezaměstnaného stavebního dělnictva. Tímto nařízením bylo náhle a neočekávaně proti dosavadnímu stavu stavební dělnictvo úplně zbaveno podpory nezaměstnaných v měsících lednu a únoru, v nichž mohlo dosud podporu aspoň za určitých modalit požívati, a mimo to zkrácena období, po něž lze vůbec podporu požívati, ze 6 po případě až 12 týdnů na pouhé 4 týdny.

Těžko věru rozsouditi, zda v tomto novém ťsociálnímŤ činu vlády je více neporozumění pro životní zájmy dělnictva, či vědomého útoku na jeho existenci. Je třeba již hodné dávky bezohlednosti, jestliže vláda z čista jasna podpory úplně zbaví stavební dělnictvo právě v měsících, jež jsou pro ně nejkritičtější.

S jak vypočítavě nepřátelskou tendencí vláda v tomto případě jednala vůči dělnictvu, svědči, že své nařízení publikovala až po poslední schůzi poslanecké sněmovny v r. 1923, aby nemohla býti ve sněmovně ihned její opatření kritisováno a voláno odtud po okamžité nápravě. Vláda jednala při tom proti výslovnému ustanovení § 19 zák. z 12. srpna 1921, č. 322 Sb. z. a n., nevyslechnuvši dobrého zdání ústředny rudých odborů, Mezinárodního Všeodborového Svazu.

Protestujeme proti tomuto novému krajně nesociálnímu činu vlády, jímž postižen byl tak rozsáhlý odbor, jako je dělnictvo stavební. V době chronických hospodářských krisí není skutečných důvodů, aby byl při podporování nezaměstnaných státem činěn rozdíl mezi dělníky trvale zaměstnanými a dělníky sezonními, poněvadž sezonní dělníci neocitají se v nezaměstnanosti v důsledku sezonního charakteru své práce, nýbrž proto, že pro všeobecnou krisi v druhých oborech nemohou jinde náhradní práci nalézti. Vláda prostě zneužívá zmocnění daného jí zákonem a používá sezonního charakteru určitých oborů pracovních pouze jako záminky, aby ušetřila nákladu na řešení tak důležité otázky, jako jest nezaměstnanost v době poválečné.

Poněvadž doslova stejné ustanoveni o sezonních dělnících - a tudíž i a stavebních - jako v zákoně dosavade platném ze dne 12. srpna 1921, č. 322 Sb. z. a n., o podpoře nezaměstnaných, jest také v zákoně z 19. července 1921, č. 267 Sb. z. a n., a státním příspěvku k podpoře nezaměstnaných, čili o tak zv. gentském systému, který hodlá vláda přes náš protest od 1. července t. r. uvésti v účinnost, žádáme napřed od vlády záruky, že tohoto ustanovení na příště podobným způsobem nezneužije.

Tážeme se vlády:

1. Je vláda ochotna okamžitě odvolati nařízení z 29. prosince 1923, čís. 264 Sb. z. a n., a další podpoře nezaměstnaného stavebního dělnictva, a místo něho vydati nařízení, kterým se, pokud jde a podpory nezaměstnaných, staví veškeré dělnictvo sezonní na roveň ostatnímu dělnictvu?

2. Jaké úmysly má vláda v otázce podpor nezaměstnaného sezonního dělnictva vůbec a stavebního zvláště pro nejbližší budoucnost a pro případ, že zaveden bude tak zv. gentský systém?

3. Proč nevyslechla vláda před vydáním svého nařízení čís. 264 z r. 1923 dle § 19 zák. čís. 322 z r. 1921 dobrozdání ústředny rudých odborů, Mezinárodního Všeodborového Svazu?

V Praze dne 14. března 1924.

Teska,

Bubník, Kreibich, J. Kříž, Burian, Houser, Skalák, Svetlik, Warmbrunn, Tausik, Merta, Kunst, Krejčí, Koutný, Blažek, Haken, Darula, Malá, Kučera, Toužil, dr. Šmeral, Mikulíček, Rouček.

 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP