Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1924.

I. volební období.

8. zasedání.


 

4432.

Zpráva

výboru imunitního

o žádosti okresního soudu v Bratislavě za vydání poslance Jana Jančeka.

Okresní soud v Bratislavě požádal čís. 4060/1922 poslaneckou sněmovnu za vydání poslance Jana Jančeka pro přečin dle § 1 a 2 zák. čl. XII. z roku 1914 a pro přečin dle § 20 dotyčného zákona.

Poslance Jana Jančeka žaluje Josef Pongrác, obchodník v Bratislavě pro urážku na cti. Věc má se v podstatě takto:

Jan Janček byl roku 1920 plebiscitním komisařem pro Oravu a Spiš a v této funkci žádal Josefa Pongráce, aby opatřil na vývoz cukru do Ruského Polska na rekompensaci petroleje odtud povolení vývozní a dovozní. Janček v této záležitosti jednal jako osoba pověřená funkcí úředního plebiscitního komisaře a nejednal v záležitosti své. Josef Pongrác, obchodník v Bratislavě, však prostřednictvím svého právního zástupce žádal na plebiscitním komisaři Janu Jančekovi provisi za obstarání vývozního a dovozního povolení. Když Janček dopis od právního zástupce Pongrácova obdržel, odpověděl mu listem, že v této záležitosti učiní potřebné kroky u státního návladnictví, resp. u lichevního soudu v tom smyslu, že na Josefa Pongráce podá trestní oznámení. Tímto dopisem cítil se obchodník Josef Pongrác dočten na cti, poněvadž prý byl obviněn, že spáchal trestní čin. Podal tudíž na Jana Jančeka žalobu, neuváděje v ní ani, pro který trestní čin Jana Jančeka žaluje. Místem spáchaného činu uvádí Bratislavu a žádá Jančekovo potrestání.

Okresní soud v Bratislavě sám uvádí, že plnomocník státního zastupitelství žalobu nepřevzal. Na to podal Pongrác dne 2. července 1920 znovu soukromou žalobu proti Janu Jančekovi, cítě se dotčen na své cti tím, že Janček podal na něho oznámení státnímu zastupitelství ve výše vzpomenuté věci.

Imunitní výbor poslanecké sněmovny je přesvědčen, že poslanec Jan Janček ve funkci plebiscitního komisaře jednal nezištně, konaje vše, čeho bylo třeba pro tehdejší hospodářské poměry v plebiscitním území a že nejednal nikterak ve své vlastní věci. Dle názoru imunitního výboru jednal poslanec Jan Janček jako plebiscitní komisař nad to správně, jestliže postoupil případ Pongrácův státnímu zastupitelství, potíraje tím zjevy, jako jest tento.

Imunitní výbor navrhuje poslanecké sněmovně, aby poslanec Jan Janček vydán nebyl.

V Praze dne 3. února 1924.

Dr. Mazanec, v. r.,

Nejezchleb-Marcha, v. r.,

předseda.

zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP