POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1923. |
|
I. volební období. |
8. zasedání. |
4392.
Naléhavá interpelace
poslance Hakena a soudruhů
vládě
a novém řádění pražské policie proti pokrokovému a socialistickému studentstvu.
Na 6. prosince t. r. svolal studentský odbor národně demokratické Mladé generace na 1/28. hod. več. na Střelecký ostrov veřejnou schůzi. Nevolené předsednictvo předčasně a docela bezdůvodně po soukromé poradě s přítomným policejním komisařem schůzi rozpustilo. Zástup pokrokového studentstva v počtu asi 400 až 500 osob odebral se pak ze schůze Myslíkovou, Spálenou a Vodičkovou ulicí na Václavské náměstí k soše knížete Václava, kde hodlal redaktor Kozák vyzvati shromáždění k rozchodu. Sotva že však vystoupil redaktor Kozák na stupně pomníku, přiskočil k němu policajt č. 1281, zaujal theatrální pósu, napřáhl obušek a strhl redaktora Kozáka se stupňů dolů, při čemž redaktor Kozák upadl a byl ihned napaden policisty. Zároveň podnikla policie se všech stran útok na studentstvo, jehož řady teprve docházely, ačkoliv při tom nebyly ani frekvence, ani pořádek rušeny. Policie podnikla útok z nenadání, aniž vyjednávala a aniž dala času k rozchodu. V chaosu, který z toho vznikl, byli zraněni, pokud se nám podařilo dosud zjistiti, tito studenti:
Bretscher, Praha IV. č. 180 zraněn do hlavy; Netval, Praha II., Křemencova ul. č. 8; Berr, Radotín; Zatloukal Cyril, Kolonie na Letné, dostal tři rány do břicha; Bulina Jaroslav, kolonie na Letné, zraněn do hlavy; Urx Eduard, kolonie na Letné, zraněn do zad a do hlavy; Mach František, zasažen obuškem do spánku; Kolář Rudolf, Žižkov, Riegrova ul. č. 59, byl ranou do hlavy sražen k zemi a potom dále mlácen, takže musel býti odnesen.
Student Fučík Julius byl rovněž zraněn a mimo to byl nějakým neznámým provokatérem urážen. Když Fučík žádal policistu, aby provokatéra zjistil, vyzval policista Fučíka, aby s ním šel na policejní komisařství, a po několika krocích, když se provokatér vzdálil, ptal se teprve koho má zjistit. Tento policajt, který tu zřejmě vystoupil na ochranu provokatéra, má číslo 2178.
Třeba zvláště vytknouti, že všichni policajti byli bez čísel. Na dotaz po číslech odpověděl jeden policajt: "Mám číslo a jaké! Ale nemusíte to vědět." Některá čísla byla zjištěna teprve dodatečně, když se zástup rozešel, redaktorem Kozákem a několika studenty, kteří prohlásili, že se od policajtů nehnou, dokud jim čísla neukáží. Mimo výše uvedená čísla zjištěna byla ještě tato čísla policajtů, kteří se zejména surově a provokativně chovali č. 91, který křičel: "Musíme to rozprášit!"; č. 1771 a 1553.
Tato jsou fakta, která se nám podařilo zatím zjistiti o novém řádění pražské policie proti pokrokovému studentstvu. Opakujeme totéž, co jsme řekli již při projednávání prvé aféry: Pražská policie nikdy by si nesměla takovýto surový a provokační kousek dovolit, kdyby si nebyla jista, že její policajtský systém nalezne ochrany u dnešní vlády. Celý dnešní vládní systém, charakterisovaný persekucí všeho pokrokového hnutí stejně, jako skandálními korupčními aférami, došel znova výrazu ve čtvrtečním řádění pražské policie. Je to věru již vrchol nestoudnosti: vláda se mazlí s cizími monarchistickými a kontrarevolučními dobrodruhy a proti pokrokovému studentstvu domácímu, jež proti rejdům cizích monarchistů protestuje, používá policejních obušků.
Spoluvinen je na tomto novém řádění pražských policajtů proti pokrokovému studentstvu v první řadě ministr vnitra, který svou nedostatečnou a ledabylou odpovědí na interpelace o posledním řádění pražské policie a obhajobou jejího počínání, dodal surovým a provokatérským živlům pražské policie stejně, jako celému policajtskému systému další chuti a odvahy k novým činům.
Ministr vnitra nenalezl za dobu šesti měsíců vhodné příležitosti, aby oznámil sněmovně a veřejnosti výsledek vyšetřování s policajty, zúčastněnými na prvém řádění pražské policie proti studentstvu, a tím méně ovšem sdělil, jak bylo proti viníkům zakročeno.
Podepsaní se táží vlády:
1. Učiní vláda neprodleně konec reakčnímu režimu pražské policie, který surově a provokativně vystupuje proti pokrokovému a socialistickému studentstvu, jakož i proti všem ostatním pokrokovým vrstvám občanstva?
2. Vyšetří vláda podrobně všechny okolnosti nového řádění pražské policie a zakročí proti viníkům?
3. Poskytne vláda náhradu ztýraným studentům?
4. Jak zakročila vláda proti viníkům minulého řádění pražské policie?
5. Je vláda ochotna neprodleně vypověděti z území republiky všechny monarchistické a reakční živly, jejichž přítomnost pobuřuje všechny pokrokové vrstvy občanstva a zavdává podnět k nepokojům?
V Praze dne 8. prosince 1923.
Haken,
Kučera, Bubník, Malá, Darula, J. Kříž, Koutný, Nagy, Toužil, Blažek, Burian, dr. Šmeral, Houser, Tausik, Kreibich, Mikulíček, Teska, Rouček, Krejčí, Kunst, Svetlik, Merta, Skalák, Warmbrunn.