Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1923.

I. volební období.

8. zasedání


4310.

Naléhavá interpelace

poslance dra V. Charváta a soudruhů

ministru vnitra a ministru spravedlnosti

o konfiskaci časopisu ťSocialistaŤ ze dne 2. listopadu 1923.

Deník ťSocialistaŤ přinesl dne 2. listopadu 19?3 ve své soudní rubrice zprávu o líčení nejvyššího správního sondu ve sporu a statek Ivanovice a o rozsudku soudu tohoto, kterým byl zrušen výnos ministerstva vnitra, že dědice bývalé bavorské královny Marie Terezie sluší považovati za členy panovnické rodiny císařské a že tudíž majetek jejich podléhá záborovému zákonu naší republiky.

Nejvyšší správní soud neuznal dědiců těchto za členy panovnické rodiny a rozhodl, že se tudíž náš zákon záborový na ně nevztahuje.

Ve správě o tomto soudním líčení zabaven byl následující odstavec:

ťCo však je příznačné, proti Wittelsbachům netroufal si náš nejvyšší správní soud jíti dále, nežli kam mu dovolila jíti formule zákona, ... Aby naši čtenáři rozuměli - nepřátelům tohoto státu, cizákům, vlastnícím naši půdu od časů, kdy nám byla násilně ukradena, - nesmí se státi křivda na právech, jež jim zaručily císařské patenty ...

Podepsaní jsou toho názoru, že konfiskace nemůže učiniti lepším ani Wittelsbašský rozsudek nejvyššího soudu správního ani praxi volebního soudu, podle níž smí sice oposiční poslanec kdykoliv a bez nebezpečí ztráty mandátu desertovati ad programu své strany do tábora vládního, nesmí však poslanec koalované strany nejen ze strany této vystoupiti, ale dokonce ani zachovávati slib před celou sněmovnou podle ústavy učiněný, když to držitelům moci není po chuti. Mají-li demokracie opravdu býti diskusí, pak jsou konfiskace tohoto druhu zjevným porušením nejprimitivnějších pravidel demokratického občanského řádu a každé společenské slušnosti. Z hlediska občanské rovnosti se také prapodivně vyjímá, aby zatím, co tisku vládních stran dostává se bohaté podpory z veřejných prostředků, byl oposiční tisk nejchudších vrstev občanských takovými svévolnými konfiskacemi systematicky a zlovolně poškozován.

Podepsaní se táží pp. ministrů vnitra a spravedlnosti, jsou-li ochotni případ této konfiskace dáti přísně vyšetřiti a učiniti opatření, aby se podobné nepřístojnosti nemohly opakovati?

V Praze dne 6. listopadu 1923.

Dr. Charvát,

Toužil, Tausik, Svetlik, Haken, dr. Czech, Kirpal, Roscher, R. Fischer, Hillebrand, Leibl, Houser, Klein, Nagy, Koutný, Kučera, Wittich, Darula, Schweichhart, Brodecký, Kunst, Rouček.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP