Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1923.
I. volební období. |
7. zasedání. |
4206.
Naléhavá interpelace
poslance Hakena a soudruhů
vládě
o surovém a provokačním řádění pražské policie proti pokrokovému studentstvu.
Na 1. června t. r. svolalo klerikální studentstvo veřejnou schůzi na Žofín. Pokrokové studentstvo, které se tra tuto výzvu v počtu asi 700 osob na schůzi dostavila, nebylo do místnosti, kde se schůze konala, vpuštěno a bylo policií násilně z předsíně vytlačeno. Při tom policie surově tloukla studenty obušky, takže mnozí z nich upadli a byli pošlapáni. Řečníci, kteří chtěli k pokrokovému studentstvu promluviti, byli policisty strženi a proslov jim znemožněn.
Studentstvo se odebralo tudíž do techniky, kdež promluvili někteří řečníci a přijata resoluce, protestující proti jednání klerikálního studentstva.
Potom se odebralo pokrokové studentstvo ve spořádaném klidném průvodu k policejnímu ředitelství, kamž měla býti vyslána deputace, aby protestovala proti jednání policie na Žofíně.
Před policejním ředitelstvím byl průvod pokrokového studentstva zastaven oddílem policie asi o 100 mužích, jehož velitel krátce prohlásil: ťMám rozkaz Vás rozprášit! Okamžitě abtreten.Ť Aniž byl dal času k rozchodu, dal velitel stráže rozkaz k zakročení.
Studenti byli v pravém slova smyslu řezán obušky do zad, do hlavy, do krku, takže mnozí omráčeni padali k zemi, kdež bylo do nich zuřivými policisty surově
kopáno a bušena znovu. Při tom policisti studentům sprostě nadávali ťprasataŤ, ťholomciŤ a pod. Jeden policajt bil do studenta a křičel: ťJá vám toho Rádla vyženu z hlavy!Ť Prchající studenti byli pronásledováni do Spálené, Voršilské a Bartolomějské ulice, při čemž byli i chodci docela nezúčastnění policajty biti. Dle dosavadního šetření bylo 200 až 300 studentů potlučeno, asi 20 zraněno a dokonce i těžce. Policajti jako smyslu zbavení tloukli i studenty, kteří se snažili své zraněné druhy dopraviti do bezpečí a ranami odpovídali každému, kdo chtěl zjistiti jejich čísla.
O tom, jalo policie surově řádila, svědčí protokolární vypovědí postižených, jež nyní postupní; vydává tisková kancelář studentská.
Jako příklad uvádíme případ právníka i úředníčka, který byl policajty zatažen do průjezdu policejního ředitelství za výkřiků: ťTobě se chtělo pít!Ť polit vodou, a když se proti tomuto týrání ohrožoval, byl policajty zpolíčkován. Předseda Ústředního Svazu československého studentstva dr. Kostečka, který v jeho prospěch intervenoval, byl z policejního ředitelství vyhozen.
Toto jest docela stručné vylíčení řádění pražské policie proti pokrokovému studentstvu a každá nová zpráva, vydaná o tom studentskou tiskovou kanceláří, dokreslí ještě obraz nejnovější ostudy této republiky.
Za tento nový, zřejmě provokační, surový čin pražské policie činíme v prvé řadě zodpovědnou celou vládu. Tato vláda a dnešní vládní systém pokusily se pod záminkou ochrany republiky persekučním zákonem namířeným proti dělnické třídě, jakožto nejpokrokovějšímu živlu v republice, udusiti každý sebeméně pokrokovější a svobodnější projev. Tím posílila odvahu reakčních živlů v republice, které dnes s nebývalou silou hrají proti všemu pokrokovému.
Je vinou právě dnešní vlády, že se ve státních úřadech a zejména v úřadech policejních vzmohl reakční duch, který dnes pracuje docela v intencích dnešního vládního režimu. Persekucí dělnického hnutí, rozpouštěni dělnických organisací, pronásledování odborového hnutí dělnického jsou jednotlivými články celého reakčního vládního systému.
Vláda, zkompromitovaná bankovními aférami, úplatkovými skandály v úřadech, ztrativší dávno většinu v masách obyvatelstva, bojí se jakýchkoliv voleb a snaží se stůj co stůj... udržeti se u moci. Provokační vystoupení pražské policie proti pokrokovému studentstvu, jakého se neodvážila ani rakouská vláda v dobách největší persekuce, jest mírovým činem vlády, která z této republiky učinila... každé svobodné myšlenky a každého pokrokovějšího projevu. Tímto krokem měl býti zřejmě učiněn pokus, zda mohou býti napadeny a zdolány i jiná; pokrokové živly v této republice stojící mimo třída dělnickou.
Jsme si vědomi nebezpečí, které z tohoto nového provokačního činu hrozí, a pravíme rozhodně a jasně: Vládě se tento úmysl nezdaří! Jako zástupci dělnické třídy v parlamentě prohlašujeme, že budeme hájiti kohokoliv před jakýmkoliv útokem reakce, a varujeme důtklivě vládu před dalšími provokačními pokusy. Netážeme se vlády, jak došlo k novému ostudnému činu pražských policajtů, poněvadž nás nikterak nezajímá, jak se pokusí i tentokráte vláda omluviti nebo seslabiti surové jednání svého podřízeného úřadu. Vláda je zodpovědna za nový reakční persekuční čin, spáchaný dnes na pokrokovém studentstvu, a pro ní je, aby bezodkladně učinila nápravu.
Podepsaní se táží:
1. Jest si vláda vědoma všech důsledků, které soustavné provokace všech pokrokových živlů ve státě mohou vyvolati?
2. Jest si vláda vědoma své povinnosti bezodkladně propustiti všechny úředníky a policejní důstojníky, kteří k surovému zakročení pražské policie proti pokrokovému studentstvu dali pokyn?
3. Jest si vláda vědoma své povinnosti okamžitě propustiti všechny policajty a policejní zřízence, kteří provokovali a tloukli po-krokové studenty a jim nadávali?
4. Jest vláda ochotna propustiti okamžitě zatčené studenty a zastaviti trestní řízení proti ním?
5. Jest vláda ochotna dáti ihned náhradu všem pokrokovým studentům, jimž bylo provokačním vystoupením pražských policajtů a jakýmkoliv způsobem ublíženo?
6. Jest vláda ochotna vysloviti v nejbližší schůzi poslanecké sněmovny své politování nad provokačním řádění pražských policajtů?
7. Jest vláda ochotna v době co nejkratší podati poslanecké sněmovně zprávu o tom, jak těmto požadavkům bylo vyhověno?
V Praze dne 4. května 193.
Haken, Nagy, Mikulíček, Blažek, Bouček, Burian, Toužil, Varmbrunn, Kreibich, Teska, Krejčí, Svetlik, Darula, Merta, Malá, dr. Šmeral, Skalák. J. Kříž, Tausik, Kučera, Kunst, Bubník, Houser, Koutný.