Poslanecká sněmovna N.S.R.Č. 1923.

I. volební

7. zasedání.


4110.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností a

III. výboru rozpočtového

o vládním návrhu (tisk 4075),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

obchodní úmluva mezi republikou Československou a královstvím Nizozemským, podepsaná v Haagu dne 20. ledna 1923.

I.

Zahraniční výbor jednal o tomto vládním návrhu ve své schůzi dne 24. dubna 1923 a z důvodů uvedených v důvodové zprávě vládního návrhu (tisk č. 4075) navrhuje poslanecké sněmovně, aby usnesla následující.

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s obchodní úmluvou mezi republikou Československou a královstvím Nizozemským, podepsanou v Haagu dne 20. ledna 1923, jakož i protokolem z téhož dne k ní připojeným.

V Praze dne 24. dubna 1923.

Předseda:

Zpravodaj:

Ant. Němec, v. r.,

Dr. Hnídek, v. r.


II.

Výši našeho obchodního spojení s Nizozemskem v roce 1922 ukazují cifry dovozu a vývozu. V prvním pololetí vyvezeno bylo zboží za 237 6 mil. Kč a dovezeno za 2752 mil. Kč, což činí při vývozu asi 1922 a dovozu 36% celkového našeho zahraničního obchodu.

Království Nizozemské zrušilo po válce ihned všechna mimořádná opatření nutná za války v oboru dovozu a vývozu. Rovněž i dnes, kdy řada států s vysokovu valutou brání se proti dovozu favorisovanému valutovým dumpingem, nesáhlo k žádným opatřením v tonuto směru. Náš obchod do Nizozemska a kolonií je volný, podléhaje pouze tamním mírným celním dávkám. Naproti tomu u nás máme ještě kontrolní a povolovací systém dovozu i vývozu. Tato obchodní smlouva má zjednati rovnováhu tím, že poskytuje úlevy pro dovoz holandského zboží k nám. Dle povahy zboží, o něž jde, rozděluje se toto ve tři kategorie, a to: (listina A) skupina volného dovozu, (listina B) kontingenty, (listina C) svazek blahovolného vyřizování případných dovozních žádostí. To vše, až na to, že Nizozemsko zříká se zvláštních výhod, které by československo mohlo si poskytnouti s Rakouskem nebo s Maďarskem na základě čl. 222 mírové smlouvy St. Germainské a na základě čl. 205 smlouvy Trianonské.

Pro náš vývoz do Nizozemska a jeho kolonií platí zásada nejvyšších výhod, a kdyby, pokud smlouva tato bude trvati, byly učiněny výhodné změny, platí analogicky i pro nás.

Vedle vývozu a dovozu řeší tato obchodní úmluva otázky o zacházení s příslušníky obou Smluvních Stran při nastupování a provozování obchodu, živností a plavby, jakož i jich právní postavení. Řeší otázku daní na základě paritním, upravuje právní postavení společností obchodních a pro obchodní cestující a jejich vzorky získává celních výhod.

Celkový obsah této obchodní úmluvy skýtá určité celní výhody a dává právní podklad záruky našemu obchodu a průmyslu. Z těchto důvodů výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností připojuje se k usnesení výboru zahraničního.

V Praze dne 24. dubna 1923.

Místopředseda:

Zpravodaj:

Fr. Geršl, v. r.

Josef Netolický, v. r..


III.

Rozpočtový výbor připojuje se k návrhu výboru zahraničního a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností.

V Praze dne 25. dubna 1928.

Předseda:

Zpravodaj:

Bradáč Bohumír, v. r.

Jaromír Špaček, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP