POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1923.

I. volební období.

7. zasedání.


4051.

Naléhavá interpelace

poslanců Hakena, Buriana a soudruhů

vládě

o sporu horníků s důlními podnikateli na Ostravsku.

Již v listopadu 1921 ukázali jsme v naléhavé interpelaci, že důlní podnikatelé ostravsko-karvínského revíru úmyslně provokují horníky k nespokojenosti a bojům, jimiž trpí nejen zaměstnanci těchto podniků, ale i všechno obyvatelstvo státu. Tenkrát útočili vyděrační podnikatelé na dělnické mzdy. Kromě snížení mezd žádali též zvýšení pracovní výkonnosti horníků.

Horníci ustoupili v zájmu veřejnosti od svých oprávněných požadavků: přistoupili na snížení mezd a zvýšili výkonnost. Dle úřední statistiky klesla mzda u kopáče od r. 1921 do r. 1923 průměrně z 61 Kč na 48 Kč. Výkon na směnu a hlavu stoupl z 6 q v r. 1921 na 8.50 q r. 1923. Podíl horníkovy mzdy na výrobních nákladech 1 q klesl oproti roku 1921 o 52%. Mzdy stlačili uhlobaroni proti roku loňskému o 36%.

Na tom neměli však podnikatelé dosti. Ač ceny životních potřeb poslední dobou stoupají, ač sociální úroveň horníků je ohromně snížena, ač je ve státě více než 20.000 horníků nezaměstnaných: vyděrační podnikatelé odvážili se k útoku na pracovní dobu, požadujíce 8hodinnou sobotní šichtu.

Útok podnikatelů ostravských má býti znamením pro ostatní podniky tohoto oboru, aby vymoženosti horníků byly okleštěny, aby odstraněním 6hodinné sobotní směny zahájen byl postup proti 8hodinné době pracovní vůbec.

Od r. 1921 je viděti zřetelně snahu uhlobaronů: ochuditi a zotročiti kategorii dělníků, jež koná práci nejobtížnější, nejnezdravější, nejnebezpečnější a zároveň nejdůležitější; práci, jež je podkladem hospodářského života celého státu.

Již v naléhavé interpelaci r. 1921 upozorňovali jsme, že je proti existenčním zájmům republiky, když nejdůležitější průmysl, jako je hornictví, velké přírodní bohatství uhelné, zůstaly dosud v rukou soukromých. Již první vláda republiky, oceňujíc význam uhelného bohatství a vyhovujíc přání nejširších vrstev lidových, prohlásila za jeden z hlavních bodů svého programu, zabrati uhelné poklady pro stát. I další vlády ve svých programech ohlašovaly sestátnění nebo socialisaci dolů. Stálé zápasy horníků s uhlobarony dokazují, že uhelné bohatství nemůže nadále zůstati v rukou soukromých spekulantů.

Tážeme se:

1. Je vláda odhodlána, postaviti se se vší rozhodností proti zpupným a provokativním útokům uhlobaronů na pracovní dobu horníků a tak v zárodku potlačiti snahy, jež usilují o odstranění 8hodinné doby pracovní vůbec?

2. Je vláda ochotna zahájiti okamžitě kroky, směřující k socialisaci dolů?

3. Je vláda ochotna ihned dosaditi pro dobu přechodnou do revírů sekvestrační úřady na doly, složené ze zástupců zaměstnanců a úřadů a odejmouti disposiční právo těžařským společnostem?

V Praze dne 21. března 1923.

Haken, Burian, Blažek, Koutný, Rouček, Nagy, Kreibich, Darula, Bubník, Kunst, Malá; Skalák, Houser, Svetlik, Krejčí, Mikulíček, Toužil, Teska, Merta, Tausik, Kučera, Warmbrunn, dr. Šmeral.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP