Poslanecká sněmovna N.S.R.Č

I. volební období

7. zasedání


4029.

Návrh

poslanců Jana Koudelky, J. Prokeše, Jana Bečko a soudruhů

na vydání zákona o placené dovolené pro dělnictvo.

Zákon

ze dne.................................... 19

o placené dovolené pro dělnictvo.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně/

§ 1.

Všichni zaměstnanci, kteří vykonávají práce a služby na základě poměru pracovního, služebního nebo učňovského, a nevykonávají jich jako vedlejší zaměstnání mají, pokud nepřísluší jim dovolená podle odst. 3., po jednoroční nepřetržité pracovní době v témže podniku za podmínek tohoto zákona nárok na zaměstnavatelem placenou dovolenou k zotavení.

Dovolená tato činí 6 pracovních dnů v roce při pracovní době od 1 do 5 let a 12 pracovních dnů v roce při delší pracovní době.

Oprávněný, který nedosáhl ještě 18. roku věku, má po 6 měsíční nepřetržité pracovní době v témže podniku nárok na placenou dovolenou k zotavení v trvání 14 pracovních dnů v roce.

§ 2.

Ustanovení tohoto zákona nevztahuji se na sezonní zaměstnance a na kategorie zaměstnanců, pro které zvláštními zákony dovolená byla stanovena a zaměstnance státní a státních podniků, jichž dovolená upravena jest předpisy ústředních úřadů státních. V žádném případě však dovolená tato, pokud týká se osob mladších 18 let, nesmí býti nepříznivější dovolené podle tohoto zákona.

§ 3.

Méně výhodná ustanovení pracovních a služebních smluv o placené dovolené jsou právně neúčinná.

§ 4.

Za pracovní dny se nepovažují neděle a svátky, které budou zákonem stanoveny, a ve kterých veškerá práce má přestati s výjimkami podle platných předpisů o nedělním klidu a 8hodinné době pracovní. Dny tyto se do dovolené nepočítají a náhrada mzdy se za ně neplatí.

§ 5.

Vojenská služba a čas, který zaměstnanec ve službě zameškal pro nemoc; úraz nebo z jiné příčiny, týkající se jeho osoby, pokud ji nevyvolal úmyslně nebo hrubou nedbalostí, nepřerušuje běh pracovní doby a započítává se do doby rozhodné pro výměru dovolené.

Délku pracovní doby u různých zaměstnavatelů prokázati jest vysvědčením, které vystavil zaměstnavatel; příčiny přetržení pracovní doby (na př. vojenskou službou, nemocí atd.) prokázati jest příslušnými listinami.

§ 6.

V závodech nepřetržitě provozovaných, pokud pracovní den nekryje se s kalendářním dnem, připadá do dovolené tolik směn, kolik by se jich propracovalo v době určené pro dovolenou.

§ 7.

Zaměstnanci přísluší za dobu dovolené mimo veškeré sjednané přídavky náhrada mzdy, odpovídající průměrnému výdělku z posledních čtyř týdnů; do tohoto průměrného výdělku nezapočitávají se příplatky za práci přes čas a nepravidelné, povahou svojí ojedinělé prémie za zvýšený pracovní výkon. Naturální požitky, pokud na dobu dovolené se zastavují, do náhrady se počítají a oceňují se v penězích podle obdoby ustanovení § 8 odst. 2. zákona o úrazovém pojištění dělníků ve znění § 3 čl. 1. zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 300 Sb. z. a n.

Uvedená náhrada jest splatná v obvyklý den výplaty; peněžitá hodnota naturálních požitků je pak splatná předem za celou dobu dovolené.

§ 8.

Dostal-li nebo dal-li zaměstnanec výpověď z práce před nastoupením dovolené, má nárok na poměrnou placenou dovolenou, odpovídající pracovní době v roce pro dovolenou rozhodném.

§ 9.

Náhrada mzdy podle předcházejících ustanovení nepřísluší osobám, které v době dovolené pracovaly za úplatu pro osoby cizí, a zaměstnavatel má právo po zjištění takového případu obnos za dovolenou vyplacený ze mzdy sraziti.

§ 10.

Rozvrh dovolené určuje správa závodu (zaměstnavatel) po dohodě se závodním výborem, neb sborem důvěrníků anebo nejstarším zaměstnancem se zřetelem na nerušený provoz, povahu závodu a způsob práce. Dovolené buďtež udíleny pro jednotlivé dovolence v nepřetržité souvislosti.

§ 11.

Učňům povinným návštěvou živnostenských škol pokračovacích, budiž udílena dovolená v době, kdy se na školách těchto nevyučuje.

§ 12.

Zákon tento nabude účinnosti 30 dnů po vyhlášení a provedením tohoto zákona pověřuje se ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

 

 

Důvod.

Svým usnesením ze dne 19. května 1921 uznala sněmovna poslanecká oprávněnost požadavku námezdně pracujících osob: zaručení pravidelné a zákonem zajištěné placené dovolené. K praktickému provedení tohoto svého usnesení nedostala se však poslanecká sněmovna dosud a dělnictvo těžce nese, že ono jest jedinou části údů společnosti, pro niž není ani chvíle oddechu v celoživotním namáhání.

Vláda sice ohlásila předlohu zákona o placené dovolené pro dělnictvo, avšak pro odpor nejrůznějších činitelů slibu tomu dodnes nedostála.

Dělnictvo těžce nese tento stav. Zejména mládež dělnická trpí nynějším, zajisté nespravedlivým a sociálně škodlivým stavem nepřetržitého zaměstnání bez zajištění jediného pracovního dne k osvěžení a odpočinku. Desetitisíce učňů a mladistvých dělníků s organismem slabým, ještě se vyvíjejícím, den za dnem tráví při těžké práci v dílnách a továrnách. Považuje se za samozřejmé, že mládež na školách musí míti své prázdniny k odpočinku a osvěžení, a jenom mládeži manuelně pracující právo toto dosud se odpírá.

Chceme-li věřiti, že poslanecká sněmovna neustoupí od svého slibu a splní v tomto ohledu svou povinnost, považujeme za nutné zdůrazniti, že pro mladistvé dělníky a učně je třeba delší doby k zotavení a odpočinku nežli pro osoby úplně dospělé. Požadavek 14tidenní placené dovolené pro učně a mladistvé dělníky - nečítaje v to neděle a svátky - jest zajisté minimem.

Jsme si vědomi toho, že i splnění tohoto našeho požadavku bylo by kusým, kdyby nebylo provázeno péčí státní správy o učně a mladistvé dělníky, aby tito svou dovolenou mohli ztráviti za vhodných podmínek. Proto požadavek zřízení vhodných útulků a ozdravoven pro dělnickou mládež jest v nerozlučné souvislosti s otázkou dovolené, a jest proto třeba již při projednávání tohoto zákona řešiti problém v plném rozsahu.

Provedeni tohoto návrhu nezatíží státní pokladnu.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento přikázán byl k projednání a podání zprávy výboru sociálně-politickému.

V Praze dne 5. ledna 1923.

Koudelka, Prokeš, Bečko,

Remeš, Sychravová, Němec, Hummelhans, Pik, Biňovec, A. Chalupa, Svoboda, dr. Dérer, Chalupník, Aster, Jaša, Tadlánek, Kubál, Tayerle, Hampl, dr. Meissner, R. Chalupa, A. Novák.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP