POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.


 

4018.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výbory ústavně-právního

o vládním návrhu zákona (tisk 3956),

kterým se vláda zmocňuje, aby při opatřeních hospodářského nátlaku podle článku 16 úmluvy o Společnosti národů použila cesty nařizovací.

I.

Vláda předložila pod č. t. 3779 návrh, kterým předkládají se N. S. ku schválení protokoly o změnách úmluvy o Společnosti národů dané v Ženevě dne 5. října 1921, kdež ve čl. 16 úmluvy se stanoví ťUchýlí-li se některý člen Společnosti k válce, nedbaje závazků, které na se vzal podle § 11, 12, 13 nebo 15 má se ipso facto za to, jakoby se byl dopustil válečného činu proti všem ostatním členům Společnosti. Tito členové se zavazují, že s ním přeruší ihned všechny vztahy obchodní nebo finanční, že zakáží všechny vztahy mezi osobami sídlícími na jejich území a osobami sídlícími na území státu, který porušil úmluvu a že zastaví všechny finanční, obchodní, nebo osobní styky mezi osobami sídlícími na území provinělého státu a osobami sídlícími na území kteréhokoliv jiného státu, ať členem Společnosti je či není.Ť

Ustanovení toto má na zřeteli provésti v okamžiku, který doporučí Rada, ihned opatření hospodářského nátlaku na provinilý stát; dá se očekávati, že opatřeni, které stát náš jako čleň Společnosti bude případně povinen provésti, nebylo by lze uskutečniti cestou nařizovací, nýbrž že bylo by nutno dle norem dnes platných vydati specielní zákon. Jest samozřejmo, že by v tomto druhém případě nemohlo býti příslušné opatření učiněno ťihnedŤ, jak žádá čl. 16 shora citovaný, když by bylo nutno dříve předložiti příslušnou osnovu zákonodárnému sboru, tuto projednati a uzákoniti. Aby tedy zamezeno bylo v takovém případě průtahu, který by jistě nastal a aby vláda mohla splniti přesně závazek na sebe vzatý shora cit. článkem, jest nucena žádati o zmocnění, jež formuluje l vládního návrhu č. t. 3956.

V §u 2 tohoto návrhu jest postaráno o to, aby vlád. zmocnění jí daného nemohla zneužíti; stanoví totiž tento §, že nařízení vydané podle tohoto zákona musí býti předloženo N. S. nebo nezasedali Stálému výboru podle § 54 úst. listiny, se žádostí za dodatečné schválení a to do 14ti dnů ode dne vyhlášení, jinak pozbývá platnosti od té doby, do kdy nejpozději mělo býti předloženo. Rovněž pozbývá platnosti, když některá sněmovna nebo Stálý výbor podle §u 54 úst. listiny výslovně odepře je schváliti a to od té doby, kdy usnesení se stalo. Vláda je povinna uveřejniti bez odkladu ve Sb. z. a n. vyhlášku o tom, že nařízení pozbylo platnosti. Dále ukládá se vládě povinnost bez průtahu zrušiti opatření hospodářského nátlaku, jakmile pomine důvod k dalšímu provádění hospodářského nátlaku, nebo ku provádění jeho tímto opatřením:

Ustanovení ta jsou obdobná předpisu u 3 zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 337 Sb. z. a n., kterým se vláda zmocňuje učiniti opatření k úpravě mimořádných poměrů způsobených válkou.

Výbor zahraniční projednal osnovu,čís. tisku 3956 ve své schůzi dne 14. února t. r. a usnesl se na tom, doporučiti poslanecké sněmovně přijetí připojené osnovy ve znění vládou navrženém.

V Praze dne 14. února 1923.

Ant. Němec, v. r.,

B. Bradáč, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


Zákon

ze dne............,

kterým se vláda zmocňuje, aby při opatřeních hospodářského nátlaku podle článku 16 úmluvy o Společnosti národů použila cesty nařizovací.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby při opatřeních hospodářského nátlaku podle článku 16 úmluvy o Společnosti národů použila cesty nařizovací i tam, kde by jinak bylo třeba zákona, když by průtah, spojený s předložením věci Národnímu shromáždění nebo Stálému výboru podle §u 54 ústavní listiny, byl věci na újmu.

§ 2.

Nařízení vydané podle tohoto zákona musí býti předloženo Národnímu shromáždění nebo, nezasedá-li, Stálému výboru podle §u 54 ústavní listiny se žádostí za dodatečné schválení, a to do čtrnácti dnů ode dne vyhlášení, jinak pozbývá platnosti od té doby, do kdy nejpozději mělo býti předloženo. Rovněž pozbývá platnosti, když některá sněmovna nebo Stálý výbor podle §u 54 ústavní listiny. výslovně odepře je schváliti, a to od té doby, kdy usnesení se stalo. Vláda je povinna uveřejniti bez odkladu ve Sbírce zákonů a nařízení vyhlášku o tom, že nařízení pozbylo platnosti.

Vláda je povinna bez průtahu zrušiti opatření hospodářského nátlaku, jakmile pomine důvod k dalšímu provádění hospodářského nátlaku nebo ku provádění jeho tímto opatřením.

§ 3.

Všem ministrům se ukládá, aby provedli tento zákon.

II.

Výbor ústavně-právní zkoumaje důvody výboru zahraničního a vládního návrhu shledal je podstatnými a nemá proti navrhované osnově zákona námitek ani se stanoviska ústavního, ježto se jedná o zmocnění vlády rázu speciálního a ježto hlavně zmocnění, osnovou navrhované, jest podmíněno dodatečným schválením Národního shromáždění nebo Stálého výboru dle §u 54 ústavní listiny a to tak, že nepředložení učiněného hospodářského opatření ve lhůtě 14 dnů ode dne vyhlášení nebo neschválení jich některou ze sněmoven nebo Stálým výborem ukládá vládě povinnost jich bezodkladného odvolání.

Výbor ústavně-právní připojuje se proto k návrhu výboru zahraničního a doporučuje přijetí vládní osnovy beze změny.

V Praze dne 27. února 1923.

Dr. Hruban, v. r.,

Dr. Josef Patejdl, v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP